۱۷ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۴۲

تاثیر نوسان قیمت نفت خام در صنعت پتروشیمی

هم اکنون قیمت جهانی نفت خام از ١٠٠ دلار در هر بشکه به زیر ٨٥ دلار رسیده است؛ افت قیمتهای جهانی نفت خام به طور مستقیم صنعت پتروشیمی ایران را تحت تاثیر قرار می دهد و سبب کاهش قیمت محصولات پتروشیمی می شود.

به گزارش عیارآنلاین، براساس برنامه های اعلام شده، ایران قصد دارد امسال ٢٠ تا ٢٢ میلیارد دلار محصولات پتروشیمی تولید کند که از این میزان ١٠ میلیارد دلار برای صادرات در نظر گرفته شده است و مابقی برای تکمیل زنجیره ارزش در داخل این کشور عرضه می شود.

پتروشیمی

ارزش تولید محصولا پتروشیمی ایران پارسال به ٢٠ میلیارد دلار رسید که ٩ میلیارد دلار آن روانه بازارهای جهانی شد. صنعت پتروشیمی ایران ٤٠ تا ٤٢ درصد مجموع بازارهای سرمایه این کشور را شامل می شود.

سهم عمده صنایع پتروشیمی در ایران نشان دهنده اهمیت این صنعت در اقتصادکشور است، واحدهای پتروشیمی ایران در سال ١٣٩٣ به دلیل تردیدها در باره تعیین قیمت خوراک پتروشیمی ها (نفت و گاز)، در بازار سرمایه با یک شاخص کاهنده روبرو شدند.

به گزارش خبرگزاری ترند آذربایجان، ایران قصد داشت در قیمتهای خوراک پتروشیمی ها بازنگری کند، اما تاکنون هنوز تصمیم تازه ای در این باره گرفته نشده است، این موضوع می تواند تا اندازه ای پتروشیمی ها را با تهدید روبرو کند.

جدول زیر، ارزش محصولات نفت و گاز صادر شده در ماه گذشته میلادی در مقایسه با ٦ ماه گذشته را نشان می دهد، این آمارها بر اساس گزارش ماهانه اداره گمرک ایران به دست آمده است.

۲۲

منبع: شانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: