۱۷ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۵۲

اختلاف ۹ میلیون لیتری توزیع بنزین یورو۴ در آمارهای رسمی

هر کدام از مدیران شرکت ملی پالایش‌ و پخش آماری متفاوت از حجم توزیع بنزین یورو۴ ارائه می‌کنند؛ این رقم از ۱۳ میلیون تا ۲۲ میلیون لیتر در روز متفاوت است؛ به راستی کدام آمار درست است؟

به گزارش عیارآنلاین، اواخر خردادماه سال ۱۳۹۲ توزیع بنزین یورو۴ در کشور برای اولین بار در تعدادی از جایگاه‌های عرضه سوخت پایتخت، آن هم به صورت محدود آغاز شد، بعد از گذشت حدود یک سال و نیم، علاوه بر این که حجم توزیع بنزین یورو۴ در تهران به تدریج افزایش یافت، این نوع بنزین در کلانشهرهای کرج، اراک، قم، تبریز، مشهد و اصفهان نیز عرضه شد.

بنزین یورو4

با وجود اهمیت تولید و توزیع بنزین یورو۴ در کشور اما آمارهای ارائه شده درباره حجم عرضه این فرآورده نفتی بسیار متفاوت است؛ یک تفاوت پنج میلیون لیتری! این اختلاف در اعلام حجم بنزین یورو۴ در حالیست که این آمارهای متناقض از سوی مدیران یک شرکت ارائه شده است؛ شرکتی که مسئولیت تولید، تأمین و توزیع سوخت در کشور را بر عهده دارد؛ شرکت ملی پالایش و پخش.

به طور نمونه، در حالی سید ناصر سجادی؛ مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران اعلام می‌کند:« توزیع روزانه بنزین یورو ۴ در کشور هم اکنون به میانگین ۱۳ میلیون لیتر رسیده است.» که شاهرخ خسروانی؛ قائم مقام شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی از« تولید روزانه حدود ۱۸ میلیون لیتر بنزین یورو۴ در کشور» خبر داده بود.

خسروانی پیش از این به تسنیم درباره حجم تولید و توزیع بنزین یورو۴ در کشور گفته بود:« هم اکنون روزانه حدود ۱۵ میلیون لیتر در پالایشگاه شازند، دو میلیون لیتر در پالایشگاه اصفهان و ۸۰۰ هزار لیتر در پالایشگاه تبریز بنزین یورو۴ تولید و توزیع می شود. همچنین از نیمه تیرماه به طور متوسط روزانه حدود چهار میلیون لیتر بنزین یورو۴ وارد می شود که بخشی از آن به عنوان بنزین سوپر و بخشی به عنوان بنزین معمولی توزیع می شود.»

البته اگر بحث مربوط به توزیع بنزین یورو۴ در کشور باشد، نه تولید این فرآورده در داخل کشور، باید چهار میلیون لیتر بنزین وارداتی – که گفته می‌شود استاندارد یورو۴ دارد – را هم به رقم این اختلاف آماری اضافه کرد؛ در این حالت اختلاف در حجم توزیع بنزین یوور۴ به ۹ میلیون لیتر در روز می‌رسد.

حتی اگر بخشی از مجموع ۲۲ میلیون لیتر بنزین یورو۴ تولید داخل و وارداتی – یا همان ۹ میلیون لیتر اختلاف آماری مورد نظر- برای ارتقاء کیفیت و افزایش اکتان بنزین تولید داخل استفاده شود، توزیع روزانه ۱۳ میلیون لیتر بنزین یورو۴، کمتر از آن آماری است که شرکت ملی پالایش و پخش از میزان توزیع این بنزین به تفکیک شهرها اعلام کرده است.

طبق آنچه اعلام شده است، مصرف روزانه بنزین یورو۴ کلانشهر تهران ۱۰ میلیون لیتر است. همچنین روزانه دو میلیون لیتر بنزین یورو۴ در شهر اصفهان، ۸۰۰ هزار لیتر بنزین یورو۴ تولید شده در پالایشگاه تبریز در این شهر و ۵۰۰ هزار لیتر بنزین یورو۴ هم در شهر مشهد توزیع می شود.

اگرچه آمار دقیقی از توزیع این نوع بنزین در سه شهر کرج، اراک و قم در دست نیست اما همین اطلاعات نشان می دهد که تنها در چهار شهری که حجم توزیع شان اعلام شده است، باید روزانه ۱۳٫۲ میلیون لیتر بنزین یورو۴ توزیع شده باشد که همین امر نشان می دهد، در هفت شهر مورد نظر باید بیش از ۱۳ میلیون بنزین یورو۴ توزیع شود.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: