عالیپور خبر داد:

راه اندازی فاز دوم طرح آماک تا سه ماه آینده/کاهش ۹۰ درصدی حجم سوزاندن گاز در ده سال گذشته

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب از شتاب بخشیدن به اجرای پروژه های زیست محیطی این شرکت در زمینه جمع آوری گازهای همراه نفت و بیابان زدایی خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین، بیژن عالیپور با اشاره به نشست مشترک با معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و مهندس جوادی معاون وزیر نفت در تهران، اظهار کرد: با پیگیری و تمهیدات اندیشیده شده توسط شرکت ملی نفت ایران، فاز دوم طرح جمع آوری گازهای همراه نفت موسوم به آماک توسط پیمانکار اجرا و طبق برنامه زمانبندی تا سه ماه آینده راه اندازی خواهد شد.

گاز همراه

وی با تاکید بر این که شرکت ملی مناطق نفتخیزجنوب با توجه به حجم و گستره عملیاتی در بین کشورهای منطقه کمترین آلودگی زیست محیطی را دارد، افزود: اجرای بزرگترین پروژه های زیست محیطی در این شرکت موجب شده است تا در ١٠ سال گذشته حجم آلاینده های گازی تا ٩٠ درصد کاهش یابد، اما مقرر شد اندک اصلاحاتی که در طرح آماک وجود دارد بزودی تکمیل و در مدار عملیات قرار گیرد.

عالیپور گفت: در مناطق نفتخیز جنوب علاوه بر جمع آوری گازهای همراه نفت، حدود ٩٨ درصد پساب واحدهای نمکزدایی نیز جمع آوری و در چاههای تزریقی دفع می شود، همچنین سوزاندن نفت خام در گودالهای سوخت با استفاده از دستگاه‌های فرآورش و تفکیک‌گر سیار نفت خام به صفر رسیده است.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب اظهار امیدواری کرد که با هدف اجرای توافقهای انجام شده در نشست با رییس سازمان حفاظت محیط زیست و اقدامهای موثر شرکت ملی نفت ایران با کاهش نفت ارسالی سایر شرکتها به تاسیسات فرآورشی مناطق نفتخیز جنوب، گازسوزی به حداقل ممکن برسد.

وی با اشاره به توافق صورت گرفته در نشست اخیر با مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست، گفت: ادامه پروژه بیابان زدایی و تثبیت خاک و مالچ پاشی ٢٠٠ هزار هکتار عرصه های بیابانی خوزستان که تا کنون ١٠ درصد پیشرفت کار دارد نیز توسط سازمان حفاظت محیط زیست اجرایی و تامین منابع مالی آن در سقف اعتبارهای مصوب توسط شرکت ملی نفت ایران انجام خواهد شد.

عالیپور گفت: در این نشست همچنین گزارشی از فعالیتهای زیست محیطی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب از جمله بکارگیری دستگاه‌های فرآورش سیار نفت خام (MOT) و تفکیک‌گر سیار نفت MOS ، ایجاد فضای سبز اطراف تاسیسات، مدیریت پسماند حفاری، بیابان زدایی و دفع پساب های صنعتی ارائه شد.

منبع: شانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: