رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی:

مصرف ۹۲ درصد آب در کشاورزی را قبول ندارم/ هدررفت آب را به حساب بخش کشاورزی می‌گذارند

رئیس کمیسیون کشاورزی با بیان اینکه اگرچه آمار مصرف ۹۲ درصد آب موجود کشور در کشاورزی درست نیست و بسیاری از هدر روی‌ها را به آن نسبت می‌دهند، گفت: بهره‌وری آب در این بخش کمتر از ۴۰ درصد است در حالی که این میزان باید به ۸۰ درصد برسد.

به گزارش عیارآنلاین، عباس رجایی رئیس کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی در گفت‌وگویی در مورد میزان مصرف آب در بخش کشاورزی، گفت: رقم ارائه شده مبنی بر مصرف ۹۲ درصد از کل آب موجود کشور در بخش کشاورزی را قبول ندارم زیرا بخش زیادی از آب‌هایی که به مصرف کشاورزی نمی‌رسد و به دلایل مختلف هدر می‌رود به حساب این بخش گذاشته می‌شود.

عباس رجایی

وی افزود: وقتی آب بصورت حجمی وارد مزرعه شده و در اختیار بهره‌بردار قرار گیرد آن آب را باید به حساب کشاورزی گذاشت نه اینکه آن میزان آبی که در پشت سد قرار دارد و مقادیری از آن به دلایل مختلف از جمله تبخیر و کانال‌های فرسوده انتقال آب هدر می‌رود.

وی افزود: در بسیاری از روستاها آب قنات‌ و یا چشمه‌ها در بخش کشاورزی مصرف می‌شود که این آب در زمستان‌ به مصرف کشاورزی نمی‌رسد و هدر می‌رود در حالی که هدر رفت این آب‌ها به حساب کشاورزی نوشته می‌شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی تصریح کرد: محکوم کردن یک بخش مثل کشاورزی به مصرف و یا هدر دادن آب درست نیست اما بیان این مطلب هم به معنای آن نیست که در بخش کشاورزی مصرف آب معقول است بلکه مصرف آب در بخش کشاورزی بهینه نیست.

رجایی تصریح کرد: برای بهینه‌سازی مصرف آب در بخش کشاورزی باید برنامه‌های اجرایی افزایش آب را بالا برد و روی همین اصل هم ما برنامه‌ای تحت عنوان مدیریت بهینه مصرف آب را جزو برنامه‌های کشور برده‌ایم تا تقاضای آب به گونه‌ای طراحی شود که با استفاده از روش‌ها و تکنولوژی‌های نوین آبیاری به حداکثر بهره‌وری آب در این بخش دست یابیم.

وی با بیان اینکه بهره‌وری آب در بخش کشاورزی کمتر از ۴۰ درصد است، گفت: بهره‌وری مصرف آب در بخش کشاورزی حتما باید به حدود ۸۰ درصد برسد و رسیدن به این مهم کار سنگین و پرهزینه‌ای است که نیاز به اعتبارات ویژه دارد.

رجایی تصریح کرد: مدیریت مصرف آب مورد نظر مجلس است به همین دلیل در بودجه ۹۳، مبلغ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان برای آبیاری تحت فشار اعتبار اختصاص دادیم تا بتوان بخشی از آبیاری‌های کشور در حوزه کشاورزی را ساماندهی کرد.

وی افزود: مبلغ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار مصوب در سال ۹۳ کافی نیست ولی قدم مثبتی است تا با کمک دولت و مجلس سال آینده اعتبارات ویژه‌ای برای آب تخصیص یابد.

رئیس کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی بیان داشت: مدیریت مصرف آب کار سنگینی است که نیازمند اعتبارات زیادی است،در حالی که حدود ۶ میلیون هکتار از اراضی کشور باید به روش‌های نوین آبیاری و آبیار تحت فشار تجهیز شود تاکنون فقط یک میلیون هکتار از اراضی کشاورزی به روش‌های نوین تجهیز شده است.

رجایی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در این بخش به نفع کشور است، تصریح کرد: با کمک دولت و تأمین اعتبار می‌توان امید داشت تا در یک برنامه پنج‌ساله این کار را پیش برد و به این ترتیب سرمایه عظیمی از کشور صرفه‌جویی می‌شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی بیان داشت: بستر اصلی برای رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی که دولت باید بر روی آن برنامه‌ریزی کند بخش کشاورزی است زیرا این بخش تأمین کننده امنیت غذایی کشور است و با تأمین غذای مردم کشور قطعا وابستگی به خارج کم می‌شود.

رجایی افزود: هر چه به بخش کشاورزی توجه و کمک بیشتری شود در اصل به بخش اقتصاد مقاومتی کمک کرده‌ایم و اثرات بسیار شگرفی در زندگی مردم خواهد گذاشت.

رئیس کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی تصریح کرد: عدم وابستگی غذایی به خارج از کشور باعث می‌شود تا در مجامع بین‌المللی روی مواضع خودمان بایستیم و تاکید کنیم و این اثرات بسیار مهمی در مذاکرات و مقاومت‌ها دارد.

رجایی افزود: اگر بذری از گندم را تولید کنیم که در دوران رشد یک بار نسبت به بذور گندم دیگر به آب کمتری نیاز داشته باشد می‌توان حدود ۶ میلیارد مترمکعب یعنی معادل کل آبی که سالانه در صنعت کشور مصرف می‌شود را صرفه‌جویی کرد، بنابراین با یک بهسازی می‌توان اثرات عمیقی در بهینه‌سازی مصرف آب داشت.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: