۱۷ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۲۸

ریابکوف: بررسی خروج اورانیوم از ایران، منوط به حصول توافق کلی است

نماینده روسیه در مذاکرات هسته‌ای گفت در صورت آماده بودن شرایط، طرح خروج اورانیوم از ایران را بررسی می‌کنیم.

به گزارش عیارآنلاین، «سرگئی ریابکوف» نماینده روسیه در مذاکرات هسته‌ای با ایران، روز جمعه گفت اجرای طرح خروج اورانیوم از ایران و تبدیل آن به میله سوختی در روسیه، منوط به توافق بر سر تمامی تمهیدات مربوطه است.

سر گی ریابکوف- معاون وزیر امور خارجه روسیه

روزنامه نیویورک‌تایمز هفته گذشته طی گزارشی (اینجا) مدعی شد که ایران موافقت اولیه خود با اجرای طرح انتقال ذخایر اورانیوم به روسیه را اعلام کرده است. تهران با رد این گزارش، آن را گمانه‌زنی رسانه‌ای خواند.

به نوشته خبرگزاری «تاس»، آقای ریابکوف که امروز بعد از نشست مدیران سیاسی گروه ۱+۵ در شهر وین اتریش صحبت می‌کرد، در این رابطه گفت گفت: «برای توافق بر سر الگوی بالقوه انتقال مواد هسته‌ای ایران به روسیه جهت تولید سوخت هسته‌ای نیروگاه بوشهر، ابتدا باید تمام مولفه‌های توافق کلی، هماهنگ شود.»

معاون وزیر خارجه روسیه افزود: «شرکای ما می‌دانند که چنین فرصتی وجود دارد. ما تنها پس از آنکه همه تمهیدات کلی حاصل شد، تمامی مسائل مربوطه را مورد بررسی قرار می‌دهیم. این کار بدون وجود یک توافق مشترک، امکان‌پذیر نیست، اما این می‌تواند به شکل‌گیری یک مصاحله کلی، کمک کند.»

ایران و گروه موسوم به ۱+۵ سال گذشته مذاکراتی را آغاز کردند که نهایتا سوم آذر ۹۲ به توافق موقت موسوم به برنامه مشترک اقدام منجر شد. طرفین برای حصول توافق جامع، تنها تا سالگرد برنامه مشترک اقدام زمان دارند.

مدیران سیاسی ۱+۵ امروز در آستانه نشست آتی ایران و ۶ کشور که روز ۲۰ آبان در شهر مسقط عمان برگزار می‌شود، دیدار کردند. آقای ریابکوف در مورد این نشست گفت: «احساس من این است که شانس توافق، در حال شکل‌گیری است. در این نشست، تمامی مسائلی که به نظر می‌رسد حصول توافق را مانع شده و منابع اصلی اختلاف نظر هستند، مورد بررسی دقیق و کامل قرار گرفتند.»

وی افزود: «تمامی شرکت‌کنندگان، بدون استثنا، ایده‌های تازه‌ای ارائه کردند. این اراده وجود دارد که تلاش شود تا همه این ایده‌ها به نحوی که طبق محدوده زمانی به یک مصالحه مهم منجر شود، در کنار هم قرار گیرند.»

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: