وزیر بهداشت خبر داد

ایجاد بیمارستان‌های زنجیره ای در کشور/سرمایه گذار بیمه‌ها

وزیر بهداشت با بیان اینکه بهره گیری از توانمندی‌های داخلی در حوزه سلامت، یکی از بسترهای مهم برای تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور است، از ایجاد بیمارستان‌های زنجیره ای در کشور با حمایت و سرمایه گذاری بیمه‌ها خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین، سید حسن هاشمی در نشست امضای تفاهم نامه وزارت بهداشت و شرکت مهندسی صنعتی مپنا (مدیریت پروژه های نیروگاهی ایران) با اشاره به نیاز این وزارتخانه به دانش فنی تجهیزات پزشکی اظهار داشت: می‌توان بخشی از این دانش را با توانمندی داخلی و در چارچوب اقتصاد مقاومتی تولید کرد.

حسن قاضی زاده هاشمی

هاشمی در ادامه افزود: بسیار علاقمندیم که وزارت بهداشت را از فضای بسته ای که در طول حیاتش با آن درگیر بوده، خارج کنیم چرا که حوزه سلامت در همه جای دنیا در کنار خدماتی بودنش یک بخش کاملا اقتصادی است که متاسفانه این بخش در کشور ما سال‌هاست که با مدیران غیراقتصادی و پزشک مدیریت شده و اکنون فرصت مناسبی است که از ظرفیت‌های موجود بهره بگیریم و وزارتخانه را از این قالب خارج کنیم.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه، در تلاش هستیم با واقعی کردن تعرفه‌ها و اختیاراتی که قانون به ما واگذار کرده است، این بخش را سودآور و مورد علاقه سرمایه گذاران غیردولتی تبدیل کنیم، افزود: در این خصوص باید هزینه فایده را به نوعی مدیریت کنیم که نه به مسئولیت حاکمیتی که خدمت رسانی است، آسیبی وارد شود و نه خیلی به اعتبارات دولتی و بودجه عمومی وابسته باشیم.

هاشمی با تاکید بر شیوه سرمایه گذاری‌های تیمی گفت: این شیوه سرمایه گذاری در امور عام المنفعه هم موجب هم افزایی می‌شود و هم کمک می‌کند از دارایی‌های موجود خلق ثروت کنیم.

وی با اشاره به گروه‌هایی که تاکنون در خصوص مشارکت در این حوزه ابراز تمایل کردند، افزود: انجام این کار یک خط شکن می‌خواهد که بتوان کنسرسیومی را تشکیل دهیم که جزو نیازهای فوری مردم کشور است چرا که ما معتقدیم علیرغم تلاش‌های انجام شده در حوزه سلامت و رضایتمندی جامعه در طول یک سال گذشته، مردم ما شایستگی دریافت خدماتی بهتر و مطلوب تر را دارند.

هاشمی با ابراز امیدواری از اینکه، باید به تدریج به سمتی برویم که همه فن آوری‌های نوین در حوزه پزشکی را داشته باشیم، گفت: در حوزه تجهیزات پزشکی یک بخش نیاز به سرمایه گذاری و بهره برداری داریم و در بخش دیگر به نوسازی و نگهداری این تجهیزات.

وی افزود: باید از فرصت‌های موجود استفاده کنیم تا اتکاء به واردات و سرویس گرفتن ناقص فاصله بگیریم تا با هم افزایی دیگران برای پیشرفت کشور قدم‌های موثری را برداریم.

وی در پایان تاکید کرد: در بخش تجهیزات عمده نگاه ما در جهت فناوری و تولید داخل و اقتصاد مقاومتی است و در بخش خدمات نیز، ایجاد بیمارستان‌های زنجیره‌ای در کشور است که هم ما و هم بیمه‌ها حاضرند در این بخش سرمایه گذاری کنند.

به گزارش وزارت بهداشت، بر اساس مفاد تفاهم نامه‌ای، قرار است شرکت مپنا در بخش ساخت بیمارستانهای زنجیره ای در سراسر کشور سرمایه گذاری کند. همچنین، تدابیری اتخاذ شود تا بخشی از نیازهای کشور در حوزه ساخت تجهیزات پزشکی مورد نیاز مانند دستگاه‌های سی تی اسکن، ام آر آی، سونوگرافی و پت اسکن، زیرساختی ایجاد شود که کشور را از اتکاء به واردات از خارج بی‌نیاز سازد.

براین اساس تفاهم نامه امضا شده میان وزارت بهداشت و شرکت مپنا سه ساله و قرار است این شرکت برای تقویت اقتصاد سلامت کشور کنسرسیومی را ایجاد کند. عباس علی آبادی مدیرعامل مپنا از آمادگی این شرکت برای سرمایه گذاری حدود یک‌هزار میلیارد تومانی در گام نخست خبر داد.

منبع : تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: