۱۷ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۵۵

مذاکره هیأت اعزامی وزارت نفت به اندونزی برای ساخت پالایشگاه

ایران در تلاش است با توجه به نیاز اندونزی در این کشور پالایشگاه بسازد، از این رو هیأتی از نمایندگان وزارت نفت برای گفت‌وگو به این کشور سفر کرده‌اند.

به گزارش عیارآنلاین، دولت ایران در جستجوی فرصت‌هایی برای توسعه پالایشگاه در اندونزی است. بر اساس این گزارش، تقاضا برای نفت در این کشور، سریع تر از توانایی آن برای تامین مواد هیدروکربنی در حال افزایش است.

پالایشگاه

به نوشته جاکارتا پست، روز گذشته، نمایندگانی از وزارت انرژی ایران در دیدار با وزیر انرژی و منابع معدنی اندونزی اعلام کردند که در مورد این موضوع گفتگو می کنند.

ناریانتو واگیمین رئیس کل بخش نفت و گاز این وزارتخانه گفت، ایران خواهان سرمایه گذاری در اندونزی به ویژه در بخش های پالایشگاهی، پتروشیمی و گاز طبیعی مایع (ال ان جی) است.

وی افزود، این موضوع هنوز در مراحل ابتدایی است. ما به نشست های بیشتری برای بحث و گفتگو در مورد تحقق و تفهیم برنامه آنها نیاز خواهیم داشت. ما از این موضوع استقبال می کنیم و امیدواریم که این مذاکرات تنها نشستی برای صحبت کردن نباشد. ما یک نشست کارگروهی برای پیگیری این موضوع خواهیم داشت.

این مقام اندونزیایی اضافه کرد، ویژگی های نفت ایران با پالایشگاه نفت سیلاکپ در استان جاوه مرکزی این کشور سازگاری دارد. از این‌رو، ایران در نظر دارد تا یک پالایشگاه بسازد که با نفت خام خود تامین شود.

بر اساس این گزارش، اندونزی ۶ پالایشگاه دارد که زیر نظر شرکت دولتی «پی تی پرتامینا» فعالیت می کنند. این پالایشگاه‌ها قدیمی هستند و کمتر از ظرفیت کامل خود فعالیت می کنند. این کشور از سال ۱۹۹۴ تاکنون هیچ پالایشگاه جدیدی نساخته است.

تسهیلات پالایشگاهی ضعیف، وابستگی این کشور به واردات محصولات نفتی را افزایش داده و این امر موجب وارد شدن خساراتی به اقتصاد این کشور شده است. همچنین کاهش تولید نفت داخلی به یک نگرانی ملی بدل شده است.

اندونزی، عضو سابق اوپک، روزانه ۱٫۶ میلیون بشکه نفت مصرف می‌کند درحالی که تولید داخلی نفت این کشور کمتر از ۸۰۰ هزار بشکه در روز است.

پیش از این ملاقات، یک شرکت ایرانی با یک شرکت اندونزیایی برای سرمایه‌گذاری ۳ میلیارد دلاری ساخت پالایشگاه های نفتی در «جاوه غربی» و «بانتن»، توافقی به امضا رسانده بودند.

همچنین در این قرارداد، شرکت ایرانی با تامین بیش از ۳۰۰ هزار بشکه نفت در روز برای پالایش در این پالایشگاه ها به مدت ۲۰ سال موافقت کرده بود.

منبع : فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: