۱۷ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۲۰
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در گفت‌وگویی خبر داد

صادرات برق درآمد ارزی قابل قبولی داشته است/ برق‌رسانی به مسکن مهر نیازمند اعتبار بالایی است

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با تاکید بر اینکه ایران اکنون با ۷ کشور همجوار تبادل برق دارد و باید بر اساس سیاست های مقاومتی به کشورهایی که مرز مشترک نداریم نیز برق صادر کنیم گفت:سالانه یک میلیارد دلار از بابت صادرات برق عاید کشور می شود.

به گزارش عیارآنلاین، هوشنگ فلاحتیان در گفت و گویی در خصوص برنامه‌های اقتصاد مقاومتی وزارت نیرو و میزان صادرات برق به کشورهای همسایه گفت: در خصوص صادرات برق باید اذعان کرد که این موضوع جزء ملزومات است و باید انجام شود،بنابراین درآمد حاصل از صادرات برق به کشورهای همسایه سالانه بین ۹۰۰ میلیون تا یک میلیارد دلار است.

هوشنگ فلاحتیان

*سالانه ۱۲ میلیارد کیلووات ساعت برق صادر می شود

وی با اشاره به اینکه سالانه ۱۲ میلیارد کیلووات ساعت برق صادر و ۴ میلیارد کیلووات ساعت هم برق در فصل تابستان وارد می شود اضافه کرد: در برنامه اقتصاد مقاومتی در حوزه توسعه صادرات برنامه‌ریزی‌ مناسبی صورت گرفته است، به طوری که بر اساس سیاست های اقتصاد مقاومتی برای توسعه صادرات برق به کشورهای همسایه و حتی کشورهایی که مرز مشترک با آنها نداریم تلاش خواهیم کرد.

فلاحتیان افزود: به هر حال صادرات برق با توجه به قراردادهایی که با کشورهای همسایه در خصوص تبادل انرژی داریم درآمد ارزی قابل قبولی برای کشور داشته و اقتصادی بودن صادرات برق را بیش از پیش نمایان ساخته است.

*بازار برق ایران ۱۰ ساله شده است

فلاحتیان گفت:بازار برق ایران ۱۰ ساله شده است و در بازار برق داخلی تمام نیروگاه های دولتی و خصوصی برق تولیدی خود را عرضه می کنند. همه مصرف کنندگان عمده اعم از شرکت های توزیع برق استانهای مختلف برق مصرفی خود را از مناقصات بازار برق داخلی می خرند تا مناسبات بین خریدار و فروشنده شکل بگیرد.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: در بازار برق منطقه‌ای در قالب قراردادها و پروتکل‌هایی که بین ایران و کشورهای همسایه وجود دارد برق مازاد به آنها به فروش می رسد و صادر می شود.

*عملکرد بورس انرژی در زمینه برق ۳ برابر شد

فلاحتیان در خصوص افزایش حضور نیروگاه های خصوصی در بورس انرژی خاطرنشان کرد: در ۶ ماهه اول امسال نسبت به سال گذشته عملکرد بورس انرژی در زمینه برق ۳ برابر شده است.

فلاحتیان در پاسخ به این سئوال که برنامه وزارت نیرو برای برق رسانی به واحدهای مسکن مهر چیست، گفت:علیرغم تمام محدویت هایی که در ارتباط با تامین برق واحدهای مسکن مهر داشتیم تاکنون تلاش کردیم و برق واحدهای مسکن مهر را وصل کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه برای برق رسانی به واحدهای مسکن مهر تاکنون تعامل مناسبی میان وزارت نیرو و وزارت راه و شهرسازی صورت گرفته است،ادامه داد: برای تامین برق واحدهای مسکن مهر نیازمند تامین اعتبار بالایی هستیم که امیدواریم با تامین اعتبار بتوانیم اقدام به احداث پست و شبکه های برق کنیم.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان اینکه رایزنی های زیادی برای تامین اعتبار شده است گفت:به هر حال برای تامین برق واحدهای مسکن مهر عدد سنگینی نیاز است تا مشکلات هر چه زودتر برطرف شود.

فلاحتیان در پاسخ به این سئوال که یکی از نمایندگان مجلس اعلام کرده که نه امسال و نه سال آینده قیمت آب و برق نباید افزایش یابد گفت:بنده نمی دانم مبنای اظهارات این نماینده مجلس از کجا بوده اما هر تصمیمی که از سوی دولت گرفته شود ما تابع آن هستیم.

منبع : فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: