مدیرکل دفتر بازرگانی آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت:

ایران آماده اجرای تفاهم‌نامه تعرفه ترجیحی با ترکیه است

مدیرکل دفتر بازرگانی آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت با اشاره به این که تفاهم‌نامه تعرفه ترجیحی با ترکیه در دی ماه سال گذشته منعقد شده است، گفت: تمام موارد تعرفه ترجیحی با ترکیه پیگیری شده و مشکلی برای اجرا از سوی ایران نیست.

به گزارش عیارآنلاین، سید مجتبی موسویان در گفت‌و‌گویی اظهار کرد: در دی ماه سال گذشته تفاهم‌نامه تعرفه ترجیحی با ترکیه به امضا رسیده که میزان تعرفه‌ها و کالاها کاملا مشخص شده است.

ترکیه

وی ادامه داد: برای برخی از کالاهای خاص بنابر جداول پیوست قرارداد، کالاها از یک درصد بیش‌تر از کاهش تعرفه برخوردار شده‌اند.

موسویان تاکید کرد: از سوی ایران تمام موارد پیگیری شده و مشکلی برای اجرای این تفاهم‌نامه وجود ندارد.

این مسئول در سازمان توسعه تجارت ایران، خاطر نشان کرد: از سوی ترکیه فعالیت‌ها و سازوکارهای اداری پایان یافته است و با ابلاغ به مقامات ایران تعرفه ترجیحی قابل اجرا است.

به پایه این گزارش، در هفت ماهه نخست سال جاری ترکیه که ششمین کشور طرف مبادله کالا و تجارت با ایران است ۱ میلیارد و ۹۷۲ میلیون و ۶۸۶ هزار و ۱۶۲ کیلو گرم به ارزش ۲ میلیارد و ۲۳۳ میلیون و ۳۳۸ هزار و ۴۲۲ دلار به ایران کالا عرضه کرده است که در همین مدت میزان خرید این کشور از ایران ۱میلیارد ۹۴ میلیون و ۷۵۰ هزار و ۵۰۹ دلار بوده است که با توجه به این آمار تراز تجارت ایران با ترکیه در حدود ۱ میلیارد دلار منفی بوده است.

این در حالی است که حجم صادرات ایران به ترکیه در سال ۱۳۹۲ بالغ بر ۱ میلیارد و ۶۴۰ میلیون و ۱۹۳ هزار و ۳۰۰ دلار و حجم واردات ۳ میلیارد و ۶۴۶ میلیون و ۵۰۲ هزار و ۹۴۸ دلار بوده است. همچنین با توجه به آمار سال ۱۳۹۲ تراز تجاری ایران با ترکیه در سال گذشته نیز منفی بوده است.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: