۱۶ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۰۳

آمریکا بزرگترین بانک ژاپن را به اتهام نقض تحریم ایران جریمه کرد

دولت آمریکا بزرگترین بانک ژاپن را به اتهام نقض تحریم های ایران و چند کشور دیگر به پرداخت ۳۰۰ میلیون دلار جریمه محکوم کرد.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از رویترز، رگولاتور امور بانکی نیویورک ۳۰۰ میلیون دلار از بانک توکیو میتسو بیشی به عنوان بخشی از مصالحه بر سر اقدامات تخلف آمیز این بانک در نقض تحریم های ایران و چند کشور دیگر درخواست کرده است.

دلار بلوكه شده

رقم این درخواست علاوه بر مصالحه ۲۵۰ میلیون دلاری سال گذشته بزرگترین بانک ژاپنی با مقامات آمریکایی به دلیل پاک کردن اطلاعات ۱۰۰ میلیارد دلار از تراکنش های مرتبط با کشورهای ایران، سودان، میانمار و دیگر موسسات تحت تحریم دولت آمریکاست.
جریمه جدید از یک تخلف پس از مصالحه ژوئن ۲۰۱۳ ناشی می شود. بر اساس گزارشی که بانک ژاپنی در سال گذشته ارائه کرده بود، تراکنش های مرتبط با موجودیت های تحت تحریم آمریکا لاپوشانی شده بودند.
بر اساس توافقی مجزا بین رگولاتور امور بانکی نیویورک و موسسه مشاوره پرایس واتر هاوس کوپرز، که گزارش بانک توکیو میتسوبیشی را تنظیم کرده بود، آن گزارش به ایجاد مبنایی برای مصالحه اولیه با اداره خدمات مالی نیویورک کمک کرد.
به گفته منابع آگاه، این بانک ژاپنی و رگولاتور امور بانکی نیویورک همچنان در حال مذاکره در خصوص شرایط یک مصالحه جدید هستند و احتمالا در طی دو یا سه هفته آینده توافقی بین آنها به دست خواهد آمد.
سخنگوی اداره خدمات مالی نیویورک و سخنگوی بانک توکیو میتسوبیشی از اظهارنظر در این باره خودداری کردند.
پرایس واتر هاوس کوپرز پس از متهم شدن به تغییر نادرست گزارش، در ماه اوت با پرداخت ۲۵ میلیون دلار به رگولاتور و ممنوعیت از ارائه خدمات مشاوره به بانک های مستقر در نیویورک به مدت ۲ سال مصالحه کرد.
بنجامین لاوسکی، رئیس اداره خدمات مالی نیویورک، در آن زمان گفته بود، مدیران بانک ژاپنی بر این موسسه مشاوره فشار وارد کرده بودند تا تغییراتی در گزارشی که قرار بوده به صورت بی طرفانه تهیه شود، اعمال نماید. یک منبع آگاه در ماه اوت گفت، این افشاگری ها می تواند رگولاتور امور بانکی نیویورک را متقاعد سازد تا در مصالحه اولیه با این بانک ژاپنی تجدید نظر نماید.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: