۱۶ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۲۶

مذاکره با روس‌ها برای مشارکت در اکتشاف معادن ایران‌

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از ‌مذاکره با روس‌ها برای مشارکت در عملیات اکتشاف معادن ایران‌ خبر داد و گفت: ۱۲۰ میلیارد تومان بودجه برای اکتشاف معادن اختصاص یافت.

به گزارش عیارآنلاین، مهدی کرباسیان در نشست با استاندار کرمان و جمعی از نمایندگان استان کرمان در مجلس شورای اسلامی با موضوع رفع مشکلات معدنی و صنعتی استان کرمان اظهار داشت: جلسه برای زغال‌سنگ با نمایندگان استان‌های زغال‌خیز برگزار شده است. کم‌توجهی به مسائل ایمنی در معادن‌ زغال‌سنگ و به‌ویژه معادن کوچک به علت درآمد محدود مشاهده می‌شود و خطر برای کارگران وجود دارد. در معادن زغال‌سنگ مشکل قیمت و نقدینگی هم وجود دارد.

کرباسیان

وي افزود: برای معدن خمرود راور استان کرمان چند جلسه در وزارتخانه برگزار شده است و قرار شد، معدن زغال‌سنگ خمرود واگذار شود تا بخش علاقه‌مند سرمایه‌گذاری را انجام دهد و به بهره‌برداری رسد. آگهی واگذاری معدن خمرود منتشر شده و این معدن برای واگذاری آماده است و طی یک ماه آینده آماده بهره‌برداری می‌شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از تعیین‌ تکلیف معدن خمرود راور و کک‌سازی زرند تا یک ماه آینده خبر داد.

کرباسیان تصریح کرد: در حوزه اکتشاف معادن عقب‌ماندگی تاریخی دارد در حالی که کشور می‌تواند معادن زیادی داشته باشد و این موضوع مربوط به این دولت و یا دولت قبل هم نیست. کار اکتشافی دقیق و عمیق در ایران نشده است و ۲۰۰ هزار کیلومتر مربع محدوده برای اکتشاف برای ایمیدرو مشخص شده که ۱۰۰ هزار کیلومتر آغاز شده است.

کرباسیان افزود: در کرمان و جنوب یزد ظرفیت معدنی بالاست و برای ۷ هزار کیلومتر مربع با شرکت روسی مذاکره می‌کنیم که عملیات اکتشافی را انجام دهند و اکتشاف هوایی و استخراج را هم آغاز کرده‌ایم. ۱۲۰ میلیارد تومان بودجه برای اکتشاف معادن گذاشته‌ایم که استان کرمان در اولویت اکتشاف معدنی قرار دارد.

او با اشاره به اینکه تیتانیوم کهنوج جزو اولویت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت است، یادآور شد: مهندسی تیتان برای ما مهم است و بحث تیتان تا مرحله کنستانتره را در بودجه گذاشته‌ایم و قصد داریم با شرکت‌های معتبر صاحب‌نام کار کنیم. اهلیت مورد توجه ما است که باید اهلی مالی و فنی وجود داشته باشد تا کار به نتیجه برسد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: صادرات سنگ آهن به دلیل افت قیمت به صرفه نیست و باید حوزه کنستانتره و گندله را تسریع کنیم.

کرباسیان اضافه کرد: هر واحد تولیدی صنعتی و معدنی باید به مناطق اطراف خود توجه کند، اما این تفکر در ایران نهادینه نشده نیست در حالی که به عنوان راهکار و سیاست هر حوزه‌ای باید به اطراف خود توجه کند.

وی با تایید رانت در ذوب آهن اصفهان عنوان کرد: باید شفاف‌سازی در ذوب آهن اصفهان صورت گیرد.

منبع : ماین نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: