۱۶ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۱۱

۱۲۰۰ میلیارد ریال به اکتشاف معدن اختصاص یافت

معاون وزیر و رییس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) از اختصاص یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای اکتشاف معادن خبر داد و گفت: برای اکتشاف معدن در هفت هزار کیلومتر مربع، در حال مذاکره با روس ها هستیم.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، مهدی کرباسیان افزود: استان کرمان و جنوب یزد، پتانسیل معدنی بالایی دارند.

معدن

وی چهارشنبه شب در جلسه با استاندار کرمان افزود: امسال ۱۲۰ میلیارد تومان بودجه برای اکتشاف گذاشته ایم و اولویت با استان کرمان است و در صورتی که پهنه های استان کرمان ارائه شود، آمادگی ۱۰۰ درصد برای اکتشاف داریم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: کشور در حوزه اکتشاف معادن مشکل دارد و یک عقب ماندگی تاریخی در این زمینه داریم و کم کار شده است.

وی افزود: درصد بالایی از کشور کار اکتشافی دقیق و عمیق نشده است و در ایمیدرو ۲۰۰هزار کیلومتر مربع تعریف شده که ۱۰۰ هزار کیلومتر شروع و ۸۰ هزار کیلومتر در سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و جنوبی انجام شده است.

کرباسیان تصریح کرد: ۱۰۰ هزار کیلومترمربع قرارداد اکتشاف هوایی و بحث استخراجی منعقد و کار از هفته قبل آغاز شده که حدود ۱۵ هزار کیلومتر از این محدوده در شمال استان کرمان است.

وی، یکی از مشکلات معادن زغالسنگ را ایمنی دانست و درباره فعالیت معدن زغال خمرود در شهرستان راور گفت: کار واگذاری این معدن انجام و برنده مناقصه مشخص شده و پیش بینی می شود تا یک ماه آینده عملیات بهره برداری از این معدن آغاز شود.

کرباسیان در ادامه اظهار کرد: بحث معدن تیتانیوم کهنوج جزو اولویت های ویژه ایمیدرو است که کار مهندسی مشکل دارد اما تا سطح کنسانتره در بودجه دیده شده و در صورت معین شدن پیمانکار، کار را با ایمیدرو شروع می کنیم و بقیه کار را با شرکت های معتبر جلو خواهیم برد.

وی با بیان اینکه افزایش اختیارات جزو اولویت های دولت است، تصریح کرد: سیاست ما با توجه به محدودیت بودجه های دولت این است که اگر جایی کسی آماده سرمایه گذاری باشد، وظیفه داریم کار را واگذار کنیم اما متقاضی برای ما مهم است زیرا باید توانمندی فنی و مالی داشته باشند.

کرباسیان گفت: به دلیل افت قیمت بین المللی سنگ آهن باید حوزه کنسانتره و گندله را فعال کنیم که به چرخه داخلی وارد شود و در این زمینه طرح جامعی تهیه شده و با تعیین قیمت سنگ آهن موافق هستیم.

وی افزود: انجام مسوولیت های اجتماعی در تمام دنیا عمل می شود و هر واحد تولیدی بزرگ صنعتی و معدنی باید به اطراف خود توجه کند اما مشکل این است که این تفکر نهادینه نیست.

منبع : ایرنا

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: