۱۶ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۵۱
بانک مرکزی اعلام کرد:

شاخص بهای تولید کننده رشد ۱۹ درصد رشد یافت

شاخص بهای تولیدکننده در ایران، در دوازده ماه منتهی به مهر ماه ۱۳۹۳ نسبت به دوازده ماه منتهی به مهر ماه ۱۳۹۲ به میزان ۱۹٫۰ درصد افزایش نشان می دهد.

به گزارش عیارآنلاین از روابط عمومی بانک مرکزی، شاخص بهای تولید کننده در ایران در مهر ماه ۱۳۹۳ به عدد ۲۰۶٫۶ رسید که نسبت به ماه قبل ۰٫۲ درصد افزایش یافت.

بانک مرکزی

شاخص مذکور در مهرماه ۱۳۹۳ نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل ۱۴٫۰درصد افزایش داشته است.

خلاصه نتایج به دست آمده از شاخص بهای تولید کننده در ایران براساس سال پایه (۱۰۰=۱۳۹۰) است .

یادآور می شود: شاخص بهای تولیدکننده(Producer Price Index-PPI) و شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی (CPI) از جمله شاخص های قیمتی هستند که در مباحث اقتصادی بالاخص مقوله داده ها و ستانده های تولیدکننده، وضعیت تجارت خارجی و همچنین برای نشان دادن سلامت و پیشرفت اقتصاد از اهمیت ویژه ای برخوردارند.

شاخص بهای تولیدکننده هم اکنون در بسیاری از کشورهای جهان تهیه، منتشر و مورد استفاده قرار می گیرد. این شاخص روند تغییرات قیمت ها را از دیدگاه تولیدکننده و خریدار در بخش های مختلف اقتصادی (کشاورزی، صنعت و خدمات) نشان داده و می تواند به عنوان به یک شاخص پیش نگر (Leading Indicator) برای اطلاع زودهنگام از روند تورم به کار برده شود.

سبد اقلام شاخص PPI مشتمل بر ۷۰۸ قلم کالا و یا خدمت نماینده می باشد که مطابق با آخرین توصیه های بین المللی براساس ویرایش چهارم ISIC* (طبقه بندی استاندارد بین المللی کلیه فعالیت های اقتصادی) در ۸ گروه اصلی طبقه بندی و منتشر می گردد.

منبع : ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: