۱۵ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۴۶
میرکاظمی در گفت‌وگویی اعلام کرد

کمیسیونهای مختلف مجلس ادعای وزیر نفت و رئیس سازمان محیط زیست درباره بنزین پتروشیمی را رد کردند/ احتمال پیگیری قضایی موضوع از سوی نمایندگان مجلس

رئیس سازمان محیط زیست هرروز راجع به بنزین پتروشیمی مصاحبه می‌کرد، اما بیایید عملکرد این سازمان را بررسی کنید، یکی از ناکارآمدترین سازمان‌ها در دولت یازدهم سازمان محیط زیست است، هرروز یک آتش‌سوزی گسترده و یا مشکل دیگری را شاهد هستیم

به گزارش عیارآنلاین، سیدمسعود میرکاظمی وزیر اسبق نفت و رئیس سابق کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، متولد ۱۳۳۹ و دارای مدرک دکترای صنایع است. رک است و صریح، و بدون محافظه‌کاری سخن می‌گوید. وی در دوران دفاع مقدس بین سال‌های ۶۰ تا ۶۷ مسئولیت برنامه‌ریزی و پشتیبانی فنی را به‌عهده داشته است. پس از آن نیز به ریاست مرکز بررسی سیستم‌ها و افزایش بهره‌وری منصوب شد. میرکاظمی همچنین مدیرعاملی سازمان اتکا، مشاور وزیر دفاع در سال‌های ۸۰ تا ۸۲، ریاست مرکز مطالعات و پژوهش‌های لجستیکی و ریاست مرکز مطالعات بنیادی سپاه را در کارنامه دارد.

میرکاظمی

میرکاظمی در سال ۸۳ ریاست دانشگاه شاهد را به‌عهده داشت و پس از انتخاب محمود احمدی‌نژاد به‌عنوان رئیس‌جمهور در تیرماه سال ۸۴، به‌عنوان وزیر پیشنهادی بازرگانی به مجلس معرفی شد که رأی اعتماد نمایندگان را در پی داشت. وی در دو سال ابتدایی دولت دهم نیز وزیر نفت بود. میرکاظمی در انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه تهران کاندیدا و راهی مجلس شورای اسلامی شد.

میرکاظمی با توجه به سوابقش در وزارت نفت، ۲ سال ابتدایی مجلس نهم نیز ریاست کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی را به‌عهده داشت اما زمان انتخاب ریاست این کمیسیون در ابتدای اجلاسیه سوم نهمین دوره مجلس، پس از اینکه رأی سیدمسعود میرکاظمی و علی مروی یکسان شد، ریاست کمیسیون با قید قرعه به مروی رسید.

نماینده مردم تهران پشت‌پرده تغییر ریاست کمیسیون انرژی را نیز تشریح می‌کند، اما می‌گوید به‌خاطر مصالح، تمایل به رسانه‌ای شدن این سخنان ندارد. البته می‌گوید راحت‌تر شده و بسیاری از مسائل را که پیش از این به‌علت جایگاه حقوقی‌اش در کمیسیون نمی‌توانست پیگیری کند، از این پس با فراغ بال پیگیری خواهد کرد.

میرکاظمی در دوران نمایندگی خود مسائلی را پیگیری و مواضعی را اتخاذ کرد که موجب هجمه رسانه‌های زنجیره‌ای و اپوزیسیون نظام به وی شد که خودش می‌گوید به ترور شخصیت عادت دارد و آن را یادآور دوران منافقین می‌داند.

متن بخش اول گفت‌وگوی سیدمسعود میرکاظمی با خبرنگاران پارلمانی خبرگزاری تسنیم به‌شرح زیر است:

تسنیم: آقای دکتر! به‌عنوان اولین سؤال حرکات و قدم‌های ابتدایی همگرایی اصولگرایان را چطور ارزیابی می‌کنید و لزوم همگرایی اصولگرایان را چه می‌دانید؟

میرکاظمی: برگ برنده ما در جمهوری اسلامی پایداری و صیانت از ارزش‌هاست. اگر جایی در کشور شاهد موفقیت بوده و هستیم، مواردی بوده که به ارزش‌ها پایبند بودیم.

به‌طور مثال چطور می‌شد در دفاع مقدس بدون امکانات و منابع آن‌همه دستاوردهای بزرگ داشته باشیم و یا در حوزه دفاعی توانمندی‌های بسیاری داشتیم و نسبت به بسیاری از حوزه‌ها جلو هستیم.

به‌نظر بنده اگر ۱۰درصد اعتقادات، فعالیت‌ها و تلاش‌هایی که در حوزه دفاعی انجام شد در بخش صنعت انجام می‌گرفت، یکی از کشورهای بزرگ صنعتی بودیم ولی متأسفانه این‌گونه نشده است. و یا در حوزه بهداشت و درمان در عرصه‌ای مانند سلول‌های بنیادی که به‌صورت جهادی کار کردیم، نتیجه گرفتیم. خدا مرحوم کاظمی را بیامرزد که بدون توسل به دیگر کشورها یعنی با اتکا به خداوند و با تلاش مضاعف و کار همراه با مطالعه و با بصیرت نتیجه گرفت.

در هر حوزه که ارزش‌ها را حفظ کردیم و جهادی کار کردیم، نتیجه خوبی گرفتیم

به‌طور کلی در هر حوزه که ارزش‌ها را حفظ کردیم و جهادی کار کردیم، نتیجه خوبی گرفتیم، لذا همین روند را باید ادامه دهیم، اما اینکه نگاه ما به آن‌طرف باشد و در داخل قدم‌های‌مان را متزلزل برداریم، بزرگترین آسیب به کشور وارد می‌شود که گاهی شاهد بودیم به‌جای اینکه به منابع داخلی نگاه کنیم، به خارج از کشور چشم دوختیم. البته حرف بنده این نیست که نگاه برون‌نگر نداشته باشیم، ولی اینکه معطل دیگران و دشمنان‌مان شویم که بخواهند ما را نجات دهند، ساده‌اندیشی و نگاه بسیار عامیانه به مسائل و واقعیت‌های دوروبر ما است.

اگر با نگاه به ارزش‌ها و تکیه بر ظرفیت‌های داخلی قدم برداریم و آینه مسیر خود قرار دهیم که همان خطی است که امام راحل(ره) در دست‌نوشته‌ها و وصیت‌نامه خود و مقام معظم رهبری در صحبت‌های خود برای ما ترسیم کردند، رمز پیروزی و موفقیت ماست. در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، نظامی، امنیتی و دیگر حوزه‌ها اگر این نگاه را داشته باشیم، برگ برنده در اختیار ماست، ولی اگر متزلزل شدیم و دشمن بین ما شکاف ایجاد کرد و نگاه ما به‌سمت آنها رفت که بیایند مشکل ما را حل کنند، کشوری مانند مصر، عربستان و دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس می‌شویم که هیچ‌چیز از خود ندارند.

مصر، کشوری که نفت و گاز دارد و یک عمر نوکری آمریکا را کرده، امروز چه دارد؟ و یا بسیاری از کشورهای مسلمان که نفت و گاز دارند، امروز به کجا رسیدند؟ جز این است که غربی‌ها منابع آنها را بردند و هیچ‌چیز در اختیار این کشورها قرار ندادند، در حالی که ایران یک قدرت بین‌المللی است و همه به این موضوع اذعان می‌کنند، در صورتی که ۳۵ سال با بزرگترین تحریم‌ها، جنگ و محدودیت‌ها روبه‌رو بوده است.

ما اگر همین روحیه را احیا کنیم و راه را ادامه دهیم، مانند حوزه‌های دفاعی، هوافضا و سلول‌های بنیادی که دستاوردهای بزرگی داشتیم و خلاقیت‌های زیادی را دامن زدیم، موفقیت‌های بزرگی در پیش خواهیم داشت.

افرادی که نگاهشان به ظرفیت‌های داخل کشور نیست دوست دارند بین اصولگرایان شکاف رخ دهد

اصولگرایان باید حرکت همراه با توکل بر خدا و حفظ ارزش‌ها را طبق رهنمودهایی که امام امت و مقام معظم رهبری مرتباً بر آن تأکید می‌کردند و می‌کنند، ترویج کنند و این موضوع وظیفه اصولگرایان است، اما عده‌ای که این سلیقه را قبول ندارند و نگاهشان به ظرفیت‌های داخل کشور نیست و زدوبند دارند و رفتار آنها از فتنه ۸۸ و حتی قبل آن مشخص بوده، دوست دارند بین اصولگرایان شکاف رخ دهد و ما نباید چنین اجازه‌ای به آنها بدهیم تا اتفاقی که در انتخابات ۹۲ رخ داد، دوباره اتفاق بیفتد.

ادامه موفقیت‌ها در سایه وحدت اصولگرایان محقق می‌شود

به‌نظر بنده اصولگرایان باید بصیرت داشته باشند و رهروی واقعی مقام معظم رهبری باشند و به فرمایشات ایشان گوش کنند و توجه داشته باشند و در این صورت است که می‌توانیم دستاوردها و موفقیت‌های زیادی داشته باشیم و این موفقیت‌ها در سایه وحدت اصولگرایان محقق می‌شود.

وحدت یکی از ضرورت‌هایی است که می‌تواند منافع ملی را برای ما حفظ کند. اصولگرایان باید سعه صدر داشته باشند و ظرفیت انتقادپذیری‌شان را نسبت به یکدیگر بالا ببرند تا بتوانند با وحدت خود، منافع نظام را حفظ کنند. چون اصولگرایان به‌عکس برخی دیگر که حزب و گروه هستند و منافع حزبی عقل آنها را ازشان می‌گیرد، این‌طور نیستند.

بیشترین انتقاد را نسبت به دولت قبل اصولگرایان داشتند و نقد می‌کردند، اما امروز یک نقد اصولی، غیر از اصولگرایان نسبت به دولت نمی‌بینید. این نشان می‌دهد که اصولگرایان حزبی و گروهی عمل نمی‌کنند.

اصولگرایان باید این قبیل جلسات و همگرایی‌ها را داشته باشند تا نظرات خود را به یکدیگر منتقل کنند تا از آن چیزی که منافع ملی را در آینده رقم می‌زند، پشتیبانی کنند تا شاهد برگشت به ارزش‌ها و خط امام و رهبری باشیم، چراکه ادامه موفقیت‌ها در سایه برگشت به ارزش‌ها و خط امام و رهبری محقق می‌شود.

ادامه موفقیت‌ها در سایه برگشت به ارزش‌ها و خط امام و رهبری محقق می‌شود

خروج از ارزش‌ها و دوختن نگاه به خارج از مرزها مشکلی را حل نمی‌کند. خون‌های زیادی از شهدا به زمین ریخته شده تا وابستگی‌مان به خارج از مرزها قطع شود و به ظرفیت‌های خود اعتماد داشته باشیم.

قبل از انقلاب یک‌پارچگى بین حوزه‌هاى مختلف در داخل ضعیف بود یا وجود نداشت. آنچه برنامه‌ریزى شده بود، انشقاق بین آنها و همبستگى هریک از آنها با حوزه‌هاى خارج از کشور که مستشاران مشخص کرده بودند، عمل مى‌شد. حوزه فرهنگ و هنر ما هیچ ارتباطی با داخل کشور نداشت و وظیفه‌اش این بود که فرهنگ غربی را به داخل کشور منتقل کند. قدرت دفاعی ما نیز یک حلقه از زنجیره نظامی در خلیج فارس بود که باید نقش ژاندارم منطقه را ایفا می‌کرد.

وضعیت صنعت هم این‌گونه بود که باید نفت می‌دادیم و حداکثر صنایع مونتاژ می‌گرفتیم. دانشگاه‌هاى کشور قرار نبود مشکلات صنعت و کشاورزى را حل کند. بعد از پیروزی انقلاب در هرکجا این زنجیره را بر هم زدیم، موفق شدیم و در هر حوزه‌ای که این زنجیره باقی مانده، هنوز گرفتاریم. بعضی هم در داخل کشور اصرار دارند همان زنجیره را حفظ کنند.

اصولگرایان در نشست‌های خود باید بر ارزش‌ها تأکید کنند تا اهل معامله نشوند

تسنیم: دستاورد همایش اول اصولگرایان به‌نظر شما چه بود؟

میرکاظمی: همین که اصولگرایان بنشینند و دغدغه‌های خود را مطرح و به ارزش‌ها تأکید کنند تا اهل معامله نشوند و به سرمایه‌های داخل کشور چشم بدوزند و برای نیل به اهداف گروهی و حزبی خود متوسل به بیگانگان نشوند. به‌نظر بنده باید مدام بر این تذکرات تأکید و تکرار شود.

تسنیم: مجدداً برخی حرف‌هایی شنیده می‌شود که عبور از وضعیت فعلی و راه افتادن چرخ صنعت و اقتصاد را به نتیجه مذاکرات گره می‌زنند، شما این موضوع را چطور می‌بینید و به‌نظرتان چرا دوباره این اشتباه قدیمی تکرار می‌شود؟

میرکاظمی: علت بخشی از مشکلات کشور خصوصاً در حوزه‌های اقتصادی به ساختار و حوزه‌های مدیریتی و بخشی از آن نیز به مسائل بین‌المللی برمی‌گردد. اینکه ما دیگر عوامل را رها کنیم و تنها به محدودیت‌های بین‌المللی بچسبیم که کمتر از ۲۰ تا ۳۰ درصد دخیل هستند، از انحرافاتی است که رخ می‌دهد تا ناکارآمدی‌ها جبران شود. موضوع به‌صورت رؤیایی تصویرپردازی می‌شود که اگر این‌طور بشود، فلان‌طور خواهد شد، درحالی که ممکن است هیچ زمانی حالت مورد نظر اتفاق نیفتد، پس در این صورت دولت دیگر پاسخگو نخواهد بود؟

اینکه مشکلات اقتصادی را ناشی از محدودیت بین‌المللی بدانیم، از انحرافات است

در زمان دولت قبل همین بلندگوها و روزنامه‌های زنجیره‌ای مرتب از سوء مدیریت و بی‌اثر بودن تحریم‌ها می‌گفتند، چطور می‌شود ظرف مدت کوتاهی عاملی که ۸۰درصد تأثیر داشت، یک‌دفعه اثرگذاری آن صفر بشود و عاملی که ۲۰درصد اثر داشت، اثرگذاری‌اش ۱۰۰درصد شود. باید توجه کرد ریشه این اشکالات در داخل کشور چیست و راه‌های مقابله با آن چطور است؟ آیا دولت راه‌های مقابله‌ای را دنبال می‌کند و یا خیر؟

در دوره کارگزاران مغایرت رشد نقدینگی ۳۰۰درصدی را شاهد بودیم

مشکلات اقتصادى را به تحریم بچسبانیم، آدرس غلط اقتصادی به مردم دادن است

تورم و رشد نقدینگی در کشور ریشه ساختاری دارد. افزایش نقدینگی در برنامه‌های اول، دوم، سوم و چهارم هیچ‌گاه طبق برنامه نبوده و همواره چندبرابر میزان تعیین شده بوده است، به‌طور مثال قرار بود در زمان کارگزاران رشد نقدینگی ۸ درصد باشد اما عملاً ۲۵ درصد بوده است، یعنی در دوره کارگزاران مغایرت رشد نقدینگی ۳۰۰ درصدی را شاهد بودیم. در دوره اصلاحات نیز همین‌طور بوده است. همیشه رشد نقدینگی بیش از برنامه بوده که نشان از اشکال ساختاری اقتصاد کشور است، پس ربطی به تحریم‌ها ندارد. در زمانی که تحریم بوده یا نبوده، جنگ بوده یا صلح، قیمت نفت پایین بوده یا بالا بوده، هرچه بوده رشد نقدینگی بالایی را شاهد بودیم. اینکه مشکلات اقتصادى را به تحریم بچسبانیم، ناجوانمردانه عمل کردن و آدرس غلط اقتصادی به مردم دادن است. رشد نقدینگی و تورم به اشکال ساختاری اقتصاد برمی‌گردد. با این شرایط آیا با روش‌های انبساط مالی می‌توانیم این مشکل را حل کنیم؟ خیر؛ پس اگر برای خروج از رکود و تورم، نقدینگی را اصولی و معقول کنترل نکنیم، راه‌های مسکنی جواب نمی‌دهند.

نزدیک به ۱۱۰ میلیارد دلار به‌صورت یارانه در کشور توزیع می‌شود

در حال حاضر نزدیک به ۱۱۰ میلیارد دلار به‌صورت یارانه در کشور توزیع می‌شود. ۱۱۰ میلیارد دلار عدد بسیار بزرگی است. این میزان یارانه در زندگی مردم کمترین اثر را دارد. تنها قسمتی از آن که به‌صورت نقدی بین خانوارها توزیع و یا مصرف می‌شود، برای مردم نمایان است. مردم اثر بخش اعظم یارانه را که بین بنگاه‌های اقتصادی و فعالیت‌های کسب و کار توزیع می‌شود، در زندگی خود نمی‌بینند، چون قیمت کالا برای مصرف‌کننده از همه‌جای دنیا گران‌تر می‌شود. بنابراین باید برای حل این مشکل ساختاری فکری کرد که ربطی به موضوع تحریم ندارد، چراکه حتی زمانی که تحریم نبودیم، این مشکلات را داشتیم.

بهبود فضای کسب و کار که ربطی به تحریم ندارد

و یا بهبود فضای کسب و کار که ربطی به تحریم ندارد. اینکه وقتی یک فعال اقتصادی بخواهد کار کند، موانع مختلفى مقابلش باشد، بخواهیم رفع کنیم، به تحریم مربوط است؟ دولت در همین لایحه خروج از رکود شاخص و آماری برای بهبود فضای کسب و کار نداده است که بگوید اگر مجلس این لایحه را تصویب کند، شاخص بهبود فضای کسب و کار فلان مقدار بهبود می‌یابد و از این نقطه به فلان نقطه می‌رسد.

اینکه دریافت یک مجوز به‌جای ۶ ماه، یک هفته زمان ببرد چه ربطی به تحریم‌ها دارد؟

تسنیم: بهبود فضای کسب و کار هم جزو معدود شاخص‌های قابل اندازه‌گیری است.

میرکاظمی: بله، مرکز پژوهش‌های مجلس و حتی بخش خصوصی هم بهبود فضای کسب و کار را اندازه می‌گیرد. این موارد که ربطی به تحریم‌ها ندارد. اینکه دریافت یک مجوز به‌جای ۶ ماه، یک هفته زمان ببرد چه ربطی به تحریم‌ها دارد؟ اما مسائل اساسی کشور به همین موارد گره خورده است. شما اگر آمارهای صندوق بین‌المللی پول را ببینید که روی حمایت از تولید در کشورها مطالعه کردند، مشاهده کنید عمده موفقیت‌ها را حمایت مالی مستقیم از تولید ندیدند بلکه عمده موفقیت آنها بهبود فضای کسب و کار بوده است. حال بهبود فضای کسب و کار چه ربطی به تحریم دارد؟

شک نکنید ۷۰ الی ۸۰ درصد مشکلات کشور به سوء مدیریت و ساختار اقتصادی کشور برمی‌گردد

شک نکنید ۷۰ الی ۸۰ درصد مشکلات کشور به سوء مدیریت و ساختار اقتصادی کشور برمی‌گردد و تنها ۲۰ درصد آن به تحریم مربوط است. چرا این ۸۰ درصد را رها کنیم و مجلس و افکار عمومی را دنبال نخود سیاه بفرستیم، سپس تمام مشکلات را همان سهم ۲۰درصدی تحریم بدانیم؟ این را هیچ عقل سلیمی نمی‌پذیرد.

و یا شاخص رشد اقتصادی ما در طول ۳۵ سال گذشته در زمان تحریم و غیرتحریم و جنگ و صلح نوسانی بوده و ربطی به آنها نداشته و ساختار دیگری داشته است. این موارد نشان می‌دهد در مشکلات اقتصادی اشکال محتوایی داریم که باید روی آنها کار کنیم. حتی تورم همواره جز یکی، دو سال که به ۹، ۹٫۵ درصد رسید، دورقمی بوده است که صرفاً به زمان‌هایی که تحریم نبودیم، محدود نمی‌شود. پس باید به این مسائل توجه کنیم. خواص روی اینها زمان بگذارند و حساس شوند و نظارت قوی انجام دهند. نباید اجازه دهیم ما را به حاشیه ببرند. باید روی این مسائل تمرکز کنیم. مقام معظم رهبری نیز همین موارد امثال اقتصاد مقاومتی، تکیه بر منابع داخلی و استفاده از نیروی خلاق و جوان و دانش تأکید می‌کنند.

آمریکایی‌ها باید بیایند بهره‌وری ما را بالا ببرند؟/ عده‌ای می‌خواهند شرایط را به قبل انقلاب برگردانند و کشور را وابسته کنند

نیروهای جوان تحصیل کرده که امروز آنها را لشکر بیکاران می‌نامند، سرمایه‌های ملی‌اند. ظرفیت‌های داخلی همچون معادن، نفت، گاز و کشاورزی نعمت‌های بزرگی هستند که در اختیار ماست ولی بهره‌ور نیستند. آیا آمریکایی‌ها باید بیایند بهره‌وری ما را بالا ببرند؟ آمریکایی‌ها کدام کشور را آباد کردند؟ از کشورهایی که سر تا پا در خدمت آمریکا بودند، چند کشور توانستند در علم و فناوری عرض اندام بین‌المللی داشته باشند؟ از مصر خدمت‌گزارتر به آمریکا داشتیم که یک عمر نوکری آمریکا و غربی‌ها را کرد، اما امروز چه‌چیزی دارند؟ و یا دیگر کشورهای حوزه شمال آفریقا مانند لیبی و … امروز چه وضعی دارند؟ بنده این کشورها را دیده‌ام. واقعاً وقتی انسان به کشور خودمان برمی‌گردد، تازه می‌فهمد بعد از انقلاب علی‌رغم همه شیطنت‌ها چه دستاوردهای بزرگی داشتیم، اما عده‌ای دوباره می‌خواهند شرایط را به قبل برگردانند و کشور را وابسته کنند. درحالی که دشمن هیچ‌گاه فناوری خودش را به کشور دیگری منتقل نمی‌کند، این موضوع کاملاً روشن است. دشمن دنبال استعمار کشاندن بیشتر کشورهاست، دنبال این است که نفت بیشتری ببرد و جنس بیشتری به شما بفروشد، به‌طور مثال صنعت خودروسازی را بررسی کنید که به شرکت‌های خارجی وابسته‌اند و هرروز وضعیت آنها اگر بدتر نشود، بهتر نمی‌شود.

حوزه دفاعی و یا هوافضا را با صنعت خودروسازی مقایسه کنید که فناوری آنها به‌مراتب پیچیده‌تر است اما خودکفایی‌، کیفیت و سایر شاخص آنها به‌مراتب بالاتر است، علت این موضوع این است که در این حوزه‌ها از ابتدا دست روی پای خود گذاشتیم و بلند شدیم. و یا حوزه بهداشت و درمان را ببینید، بخش زیادی از موفقیت ما در حوزه بهداشت و درمان به دوران دفاع مقدس برمی‌گردد که پزشکان مجبور بودند کار کنند. به همین دلیل در حال حاضر قوی‌ترین و ماهرترین پزشکان را در اختیار داریم چراکه پزشکانمان فهمیدند باید بایستند و تلاش کنند، اما اگر منتظر یک جراح و یا پروفسور می‌ماندند تا خارج از کشور بیاید و به آنها درس بدهد و یا کمک کند، تا الآن معطل مانده بودیم.

بیایید بررسی کنید در حوزه‌هایی که ارزش‌ها را حفظ و دنبال کردیم، موفق بودیم و یا در حوزه‌هایی که دنبال غربی‌ها دویدیم. پس باید همین ایده را به حوزه‌ای دیگر منتقل کنیم. البته این حرفم به‌معنای این نیست که مطالعه بین‌المللی نداشته باشیم. در احادیث داریم که “اطلبوا العلم ولو بالصین” اما به‌معنای معطل دیگر کشورها شدن نیست. کشورهایی که معطل غربی‌ها شدند، در حال حاضر بیچاره‌اند. بعضى در کشور کارها را معطل می‌کنند و منتظر هستند تا از آن سوی مرزها برای وی هدیه به ارمغان بیاورند، باور این موضوع بیشتر شبیه به دوستى گرگ و میش است.

تسنیم: آقای دکتر! یکی از مسائلی که برخی افراد و رسانه‌ها روی آن جنجال بزرگی به پا کردند، بحث بنزین پتروشیمی‌ها بود، چرا این مسئله به‌یک‌باره موضوع روز شد؟

میرکاظمی: متأسفانه باید بگویم برخی افراد متخصص در جنگ روانی کنار دولت حضور دارند که یک روز بنزین را مطرح مى‌کنند، یک روز دیگر رفع حصر سران فتنه، یک روز بورسیه‌ها و اخیراً هم اسیدپاشى و مرتب روى اعصاب رئیس‌جمهور راه مى‌روند و به او نه‌تنها فرصت حل مشکلات مردم را نمى‌دهند بلکه باعث شروع فاصله بین وى و سایر قوا و نظام شده‌اند زیرا نگاه آنها به این دولت اجاره‌اى است. علت به‌وجود آمدن این شرایط به‌کارگرفتن افراد تندرو فتنه‌گر و کسانى است که با اصل نظام زاویه دارند و مطمئناً در آینده مشکلات بیشترى را براى آقاى رئیس‌جمهور ایجاد مى‌کنند. لذا به‌نظر بنده ما نباید تحت تأثیر جوسازی آنها قرار بگیریم.

چیزی که امروز برای ما مهم است و ما باید آن را دنبال کنیم، این است که اقتصاد مقاومتی را چگونه می‌خواهند اجرا کنند و آیا دولت خود را ملزم به اجرای آن می‌داند؟ آیا فقط حرف می‌زنند و یا قدم‌های عملی هم برمی‌دارند؟ فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها چگونه باید اجرا شود و ادامه یابد؟ در مذاکرات هسته‌ای خطوط قرمز نظام رعایت می‌شود و یا خیر؟ خروج از رکود و کنترل تورم و ایجاد اشتغال به کجا رسید؟

این‌ها مسائلی است که مجلس باید برای نظارت بر آنها ساختار نظام‌مندی تعریف کند، اما متأسفانه موضوعات بی‌اساسی مطرح می‌کنند و می‌خواهند مجلس و افکار عمومی دنبال این موضوعات بروند و از مسائل اساسی غافل شوند. به‌نظر بنده رسانه‌ها نباید فریب این حیله‌گری‌ها را بخورند. این‌ها مدام بی‌ادبی و ترور شخصیت می‌کنند ولی مردم ما از ابتدای انقلاب به این مسائل عادت کردند. کسانی که منافع ملی را حفظ نمی‌کنند، این‌طور هستند.

اتفاقاً تأکید ما این است که اقتصاد مقاومتی به کجا رسید؟ هدفمندی یارانه‌ها چه شد؟ برنامه دولت برای خروج از رکود چیست؟ چرا می‌گویید تورم را کنترل کردید، در صورتی که کاملاً سیاست انبساطى را عمل کرده‌اند. کسری بودجه را چطور جبران می‌کنید؟ و چگونه جلوی دست‌اندازی دولت به صندوق توسعه ملی را بگیریم؟ این‌ها موضوعات اساسی است که باید دنبال کنیم و ان‌شاءالله دنبال خواهیم کرد و توجه چندانی به سیگنال‌هایی که می‌فرستند تا نمایندگان مجلس و افکار عمومی را به‌سمت آنها ببرند و از مسائل اصلی غفلت کنند، نخواهیم کرد.

سازمان محیط زیست یکی از ناکارآمدترین سازمان‌ها در دولت یازدهم است/ محیط زیست باشگاه سیاسی شده است

تسنیم: برخی معتقدند یکی دیگر از اهداف راه‌اندازی جنجال در موضوع بنزین پتروشیمی‌ها بی‌اعتماد کردن مردم نسبت به توانمندی‌ها و دستاوردهای داخلی کشور و عدم وابستگی به خارج از کشور بود، جناب‌عالی این موضوع را قبول دارید؟

میرکاظمی: بله، رئیس سازمان محیط زیست هرروز راجع به بنزین پتروشیمی مصاحبه می‌کرد، اما بیایید عملکرد این سازمان را بررسی کنید. یکی از ناکارآمدترین سازمان‌ها در دولت یازدهم سازمان محیط زیست است. هرروز یک آتش‌سوزی گسترده و یا مشکل دیگری را شاهد هستیم. مشکلات زیست محیطی بسیاری داریم اما چقدر برای حل آنها اقدامی صورت گرفته است؟

گزارشات خوبى از نحوه مدیریت این سازمان به مجلس نمى‌رسد. به‌کارگیرى افراد تند حزبى و عزل افراد متخصص در این سازمان آن را به یک باشگاه سیاسى تبدیل کرده است. دادن اطلاعات خلاف واقع و تشویش اذهان عمومى ازجمله موارد قابل پیگرد این سازمان است. اول کمیسیون انرژى بود که این موضوع را بررسى کرد که با نظرى مشابه مرکز پژوهش‌ها و کمیسیون بهداشت و درمان و کمیسیون اصل ۹۰ ضمن رد ادعاى وزیر نفت و رئیس سازمان محیط زیست به‌دلیل ارائه اطلاعات غلط و اهداف حزبى و شبهه منفعت واردات بنزین و تشویش اذهان عمومى زمینه پیگرد قضایى آنها را از طرف نمایندگان ملت فراهم مى‌کند. البته وقتى ۲ نفر از فعالین فتنه را مسئول ۲ دستگاه مى‌گذارند، نباید توقع دیگرى داشت.

وضع بخش تولید در یک سال گذشته به‌مراتب وخیم‌تر شده است/ رشد خودروسازی که دولتى اداره مى‌شود که نشانه راه افتادن صنعت نیست

فارغ از بحث واردات بنزین و وابستگی آن به یک‌سری از افراد که جوابی برای آن نداشتند، می‌بینیم که با مصاحبه‌هایی که انجام می‌دهند چه حاشیه‌هایی برای خود دولت ایجاد کردند و می‌کنند. دوست دارند بقیه هم دنبال این حاشیه‌ها بدوند. اما بحث ما این است که اقتصاد مقاومتی به کجا رسید و برای اقتصاد مقاومتی که دغدغه مقام معظم رهبری است، چه‌کار کرده‌اند؟ اینکه چرا مسئله بیکاری حل نمی‌شود. گزارش‌هایی که ارائه می‌کنند و می‌گویند فلان میزان شغل ایجاد شده، واقعاً برای مجلس قابل قبول نیست. گزارش‌هایی که از بخش تولید داریم نشان می‌دهد در یک سال گذشته وضع‌شان بدتر از گذشته شده است، چطور گزارش می‌دهند چرخ صنعت راه افتاده است؟ رشد خودروسازی که دولتى اداره مى‌شود که نشانه راه افتادن صنعت نیست. ممکن است با این گزارش‌ها عوام را تا حدودى تحت تأثیر قرار بدهند، اما کسانی که اطلاعی از وضعیت کشور دارند، توجهی به این گزارش‌ها ندارند.

امروز اقتصاد مقاومتی مهم است یا مصاحبه‌های مدیریت شده جنگ روانى؟

بحث ما این است که ما به‌عنوان نمایندگان مردم در مجلس نباید از مسائل اساسی غفلت کنیم. امروز برای ما اقتصاد مقاومتی مهم است یا مصاحبه‌های مدیریت شده جنگ روانى؟ ما باید دنبال کدام موضوع برویم؟ امروز بر آنچه در مذاکرات هسته‌ای می‌گذرد باید نظارت کنیم، یا یک موضوع دسته چندم که فردی در جایی مطرح می‌کند؟ مرتب هم به این موضوع دامن می‌زنند که علتش این است نخبگان و رسانه‌ها از موضوعات اصلی غفلت کنند. پس امروز باید روی مسائل اساسی و اصلی پافشاری و دقت کنیم، خصوصاً نمایندگان مجلس، رسانه‌ها و افکار عمومی باید خواسته‌های خواص و عموم مردم را به‌صورت منطقی مطرح کنند.

انسان‌های ناکارآمد به‌دنبال ایجاد حاشیه هستند

امروز آن چیزی که بیشترین ارزش را در کشور دارد، مسائل اقتصادی و دغدغه‌هاى فرهنگى است. دولت باید پاسخ دهد که در موضوعات اقتصادی چه‌کار می‌خواهد بکند و ما نیز باید این مسائل اصلی را دنبال کنیم و خیلی نباید درگیر مسائل حاشیه‌ای بشویم. انسان‌های ناکارآمد به‌دنبال ایجاد حاشیه هستند، وقتی عملکرد قابل دفاعی ندارند، این مسائل را مطرح می‌کنند. فردی که عملکرد قابل دفاعی داشته باشد، علاقه دارد درباره عملکردش صحبت کند و توضیح دهد. تا به حال یک خط عملکرد از این سازمان‌ها ارائه نشده است و صرفاً مدام افکار عمومی را به حاشیه می‌کشند.

هنوز گزارشی از عملکرد وزارت نفت در اجرای اقتصاد مقاومتی به کمیسیون ارائه نکردند

تسنیم: چند مورد از سیاست‌های مهم اقتصاد مقاومتی به حوزه نفت مربوط می‌شود، مانند کاهش وابستگی به نفت، کاهش خام‌فروشی، متنوع کردن مشتری‌های نفت، آیا تا به حال در کمیسیون انرژی گزارش عملکردی در این زمینه دریافت کردید؟

میرکاظمی: زمانی که وزیر نفت برنامه‌های خود را در راستای اقتصاد مقاومتی در کمیسیون ارائه می‌کرد، همان‌جا به وی گفته شد برنامه‌هایی که ارائه کردید، در برنامه پنجم و سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی وجود دارد و مشکل قانونی و برنامه‌ای نداریم. ما عملکرد وزارت نفت در این راستا را می‌خواهیم. هنوز گزارشی از عملکرد وزارت نفت در اجرای اقتصاد مقاومتی به کمیسیون ارائه نکردند و صرفاً در یک جلسه برنامه‌های خود را ارائه کردند.

متخصصین جنگ روانی مسائل حاشیه‌ای مطرح می‌کنند تا ناکارآمدی خود را پنهان کنند

حرف بنده همین است. امروز مجلس باید روی این قبیل موضوعات وقت بگذارد. ببینید بنزین پتروشیمی و وارداتی چقدر از کمیسیون‌ها و نمایندگان وقت گرفت، در صورتی که اگر بر سر این موضوعات یک ساعت زمان صرف کنیم، باید روی هریک از موضوعات اقتصاد مقاومتی، خروج از رکود، نحوه ادامه هدفمندی صدها ساعت زمان بگذاریم ولی متأسفانه عملاً این‌طور نیست. زمان خاصی صرف این موضوعات مهم نمی‌شود و بیشترین زمان صرف مسائل حاشیه‌ای می‌شود.

پرداختن به این قبیل مسئله در واقع پرداختن به حاشیه‌ها است و کسانی که در کشور تخصص جنگ روانی دارند، افکار عمومی را به این مسائل سوق می‌دهند تا ناکارآمدی خود را پنهان کنند. در حرف می‌گویند اقتصاد مقاومتی را دنبال می‌کنیم اما عملکرد چیز دیگری است.

برنامه دولت برای خروج از رکود عمدتاً سیاست‌های انبساط مالی است که به تورم دامن می‌زند

ما در ابتدای راه هدفمند کردن یارانه‌ها هستیم و این راه نباید متوقف شود. باید از دولت بپرسیم در ادامه مسیر چه‌کار می‌خواهد انجام دهد و برنامه‌اش چیست؟ چرا حذف اقشار پردرآمد از دریافت یارانه نقدی را که در قانون آمده اجرا نمی‌کند؟ چرا به تولید یارانه نمی‌دهند؟ و یا برنامه دولت برای خروج از رکود و حمایت از تولید، عمدتاً سیاست‌های انبساط مالی است که به تورم دامن می‌زند. بنابراین این دست از مسائل باید دغدغه دستگاه‌های نظارتی و خصوصاً رسانه‌ها باشد. این‌طور نباشد که توپی را وسط میدان بیندازند و همه دنبال آن بدوند، بلکه باید روی مسائل اصلی تمرکز و آنها را پیگیری کرد تا دولت در ریل اصلی قرار گیرد.

*** چکیده این مصاحبه با تنظیم خبری را در ذیل می‌توانید بخوانید:

سیدمسعود میرکاظمی نماینده مردم تهران در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، برگ برنده در جمهوری اسلامی را پایداری و صیانت از ارزش‌ها خواند و گفت: اگر جایی در کشور شاهد موفقیت بوده و هستیم، مواردی بوده که به ارزش‌ها پایبند بودیم.

وی ادامه داد: به‌نظر بنده اگر ۱۰ درصد اعتقادات، فعالیت‌ها و تلاش‌هایی که در حوزه دفاعی انجام شد در بخش صنعت انجام می‌گرفت، یکی از کشورهای بزرگ صنعتی بودیم ولی متأسفانه این‌گونه نشده است. به‌طور کلی در هر حوزه که ارزش‌ها را حفظ کردیم و جهادی کار کردیم، نتیجه خوبی گرفتیم، لذا همین روند را باید ادامه دهیم.

این نماینده تهران در مجلس، نگاه دوختن به آن‌سوی مرزها و متزلزل قدم برداشتن در داخل کشور را بزرگترین آسیب به کشور ارزیابی کرد و افزود: البته حرف بنده این نیست که نگاه برون‌نگر نداشته باشیم ولی اینکه معطل دیگران و دشمنان‌مان شویم که بخواهند ما را نجات دهند، ساده‌اندیشی و نگاه بسیار عامیانه به مسائل و واقعیت‌های دوروبر ما است.

میرکاظمی اضافه کرد: عده‌ای که نگاهشان به ظرفیت‌های داخل کشور نیست و زدوبند دارند و رفتار آنها از فتنه ۸۸ و حتی قبل آن مشخص بوده، دوست دارند بین اصولگرایان شکاف رخ دهد و ما نباید چنین اجازه‌ای به آنها بدهیم تا اتفاقی که در انتخابات ۹۲ رخ داد، دوباره اتفاق بیفتد.

وی با تأکید بر اینکه موفقیت‌ها در سایه وحدت اصولگرایان محقق می‌شود، خاطرنشان کرد: وحدت یکی از ضرورت‌هایی است که می‌تواند منافع ملی را برای ما حفظ کند. اصولگرایان باید اختلاف سلیقه را کنار بگذارند و سعه صدر داشته باشند و ظرفیت انتقاد پذیری‌شان را نسبت به یکدیگر بالا ببرند تا بتوانند با وحدت خود، منافع نظام را حفظ کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: اصولگرایان به‌عکس برخی دیگر که حزب و گروه هستند و منافع حزبی عقل آنها را ازشان می‌گیرد، این‌طور نیستند. بیشترین انتقاد را نسبت به دولت قبل اصولگرایان داشتند و نقد می‌کردند اما امروز یک نقد غیر از اصولگرایان نسبت به دولت نمی‌بینند.

میرکاظمی با اشاره به برگزاری اولین همایش همگرایی اصولگرایان، تأکید کرد: اصولگرایان باید جلسات همگرایی‌ را داشته باشند تا نظرات خود را به یکدیگر منتقل کنند تا از آن چیزی که منافع ملی را در آینده رقم می‌زند، پشتیبانی کنند تا شاهد برگشت به ارزش‌ها و خط امام و رهبری باشیم، چراکه ادامه موفقیت‌ها در سایه برگشت به ارزش‌ها و خط امام و رهبری محقق می‌شود.

وی با اشاره به طرح مباحث حاشیه‌ای در دولت یازدهم، گفت: در دولت یازدهم نگاه بیش از حد امنیتی وجود دارد و بین دولت‌های بعد از انقلاب، بیشترین نیروهای امنیتی در دولت یازدهم به کار گرفته شده‌اند. تجربه قتل‌هاى زنجیره‌اى با ائتلاف روزنامه‌هاى زنجیره‌اى و متخصصین جنگ روانى امروز براى آقاى دکتر روحانى مشکلاتى را ایجاد کرده است.

نماینده مردم تهران در مجلس افزود: افراد متخصص در جنگ روانی کنار دولت حضور دارند، یک روز بنزین را مطرح مى‌کنند، یک روز دیگر رفع حصر سران فتنه، یک روز بورسیه‌ها و اخیراً هم اسیدپاشى و مرتب روى اعصاب رئیس‌جمهور راه مى‌روند و به او نه تنها فرصت حل مشکلات مردم را نمى‌دهند بلکه باعث شروع فاصله بین وى و سایر قوا و نظام شده‌اند زیرا نگاه آنها به این دولت اجاره‌اى است.

میرکاظمی تصریح کرد: علت به وجود آمدن این شرایط به‌کارگرفتن افراد تندروی فتنه‌گر و کسانى است که با اصل نظام زاویه دارند و مطمئناً در آینده مشکلات بیشترى را براى آقاى رئیس‌جمهور ایجاد مى‌کنند. متأسفانه موضوعات بی‌اساسی مطرح می‌کنند و می‌خواهند مجلس و افکار عمومی دنبال این موضوعات بروند و از مسائل اساسی غافل شوند.

وی با اشاره به تخریب چهره‌های اصولگرا در نشریات زنجیره‌ای گفت: این‌ها مدام بی‌ادبی و ترور شخصیت می‌کنند ولی مردم ما از ابتدای انقلاب به این مسائل عادت کردند، چراکه منافقین نیز همین‌طور رفتار می‌کردند. کسانی که منافع ملی را حفظ نمی‌کنند، این‌طور هستند.

رئیس سابق کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به مصاحبه‌های ابتکار درباره بنزین پتروشیمی گفت: اگر عملکرد سازمان محیط زیست را بررسی کنید، یکی از ناکارآمدترین سازمان‌ها در دولت یازدهم سازمان محیط زیست است. هرروز یک آتش‌سوزی گسترده و یا مشکل دیگری را شاهد هستیم.

میرکاظمی با بیان اینکه به‌کارگیرى افراد تند حزبى و عزل افراد متخصص در سازمان محیط زیست، آن را به یک باشگاه سیاسى تبدیل کرده است، اظهار داشت: اولین کمیسیون، انرژى بود که این موضوع را بررسى کرد که با نظرى مشابه مرکز پژوهش‌ها و کمیسیون بهداشت و درمان و کمیسیون اصل نود ضمن رد ادعاى وزیر نفت و رئیس سازمان محیط زیست به‌دلیل ارائه اطلاعات غلط و اهداف حزبى و شبهه منفعت واردات بنزین و تشویش اذهان عمومى زمینه پیگرد قضایى آنها را از طرف نمایندگان ملت فراهم مى‌کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آمارهای اقتصادی ارائه شده از سوی دولت، خاطرنشان کرد: گزارش‌هایی که ارائه می‌کنند و می‌گویند فلان میزان شغل ایجاد شده، واقعاً برای مجلس قابل قبول نیست. گزارش‌هایی که از بخش تولید داریم نشان می‌دهد در یک سال گذشته وضع‌شان به‌مراتب وخیم‌تر از گذشته شده است، چطور گزارش می‌دهند که چرخ صنعت راه افتاده است؟

وزیر اسبق نفت با بیان اینکه انسان‌های ناکارآمد به‌دنبال ایجاد حاشیه هستند، گفت: وقتی عملکرد قابل دفاعی ندارند، این مسائل را مطرح می‌کنند. فردی که عملکرد قابل دفاعی داشته باشد، علاقه دارد درباره عملکردش صحبت کند و توضیح دهد.

میرکاظمی درخصوص اجرای اقتصاد مقاومتی در حوزه نفت و انرژی اظهار داشت: هنوز گزارشی از عملکرد وزارت نفت در اجرای اقتصاد مقاومتی به کمیسیون ارائه نکردند و صرفاً در یک جلسه برنامه‌های خود را ارائه کردند.

وی با بیان اینکه زمان خاصی صرف این موضوعات مهم نمی‌شود و بیشترین زمان صرف مسائل حاشیه‌ای می‌شود، تصریح کرد: پرداختن به این قبیل مسئله، در واقع پرداختن به حاشیه‌ها است و کسانی که در کشور تخصص جنگ روانی دارند، افکار عمومی را به این مسائل سوق می‌دهند تا ناکارآمدی خود را پنهان کنند. در حرف می‌گویند اقتصاد مقاومتی را دنبال می‌کنیم اما عملکرد چیز دیگری است. می‌گویند خطوط قرمز را در مذاکرات رعایت می‌کنیم، اما عملکرد چیز دیگری است. ما باید روی مسائل اصلی تمرکز و آنها را پیگیری کنیم تا دولت در ریل اصلی قرار گیرد.

نماینده مردم تهران در مجلس علت بخش عمده‌ای از مشکلات کشور خصوصاً در حوزه‌های اقتصادی را به ساختار و حوزه‌های مدیریتی و بخش کوچکی از آن را به مسائل بین‌المللی مربوط دانست و افزود: اینکه ما دیگر عوامل را رها کنیم و تنها به محدودیت‌های بین‌المللی بچسبیم که کمتر از ۲۰ تا ۳۰ درصد دخیل هستند، از انحرافاتی است که رخ می‌دهد تا ناکارآمدی‌ها جبران شود.

میرکاظمی ادامه داد: در زمان دولت قبل همین بلندگوها و روزنامه‌های زنجیره‌ای مرتب از سوء مدیریت و بی‌اثر بودن تحریم‌ها می‌گفتند. چطور می‌شود ظرف مدت کوتاهی عاملی که ۸۰ درصد تأثیر داشت، یک‌دفعه اثرگذاری آن صفر بشود و عاملی که ۲۰ درصد اثر داشت، اثرگذاری‌اش ۱۰۰ درصد شود.

وی با بیان اینکه تورم و رشد نقدینگی در کشور ریشه ساختاری دارد، گفت: افزایش نقدینگی در برنامه‌های اول، دوم، سوم و چهارم هیچ‌گاه طبق برنامه نبوده و همواره چندبرابر میزان تعیین شده بوده است، به‌طور مثال قرار بود در زمان کارگزاران رشد نقدینگی ۸ درصد باشد اما عملاً ۲۵ درصد بوده است. یعنی در دوره کارگزاران مغایرت رشد نقدینگی ۳۰۰ درصدی شاهد بودیم. اینکه مشکلات اقتصادى را به تحریم بچسبانیم، ناجوانمردانه عمل کردن و آدرس غلط اقتصادی به مردم دادن است.

میرکاظمی با بیان اینکه در حال حاضر نزدیک به ۱۱۰ میلیارد دلار به‌صورت یارانه در کشور توزیع می‌شود، تصریح کرد: ۱۱۰ میلیارد دلار عدد بسیار بزرگی است. این میزان یارانه در زندگی مردم کمترین اثر را دارد. تنها قسمتی از آن که به‌صورت نقدی بین خانوارها توزیع و یا مصرف می‌شود، برای مردم نمایان است. مردم اثر بخش اعظم یارانه را که بین بنگاه‌های اقتصادی و فعالیت‌های کسب و کار توزیع می‌شود، در زندگی خود نمی‌بینند. چون قیمت کالا برای مصرف‌کننده از همه‌جای دنیا گران‌تر می‌شود.

وی افزود: بهبود فضای کسب و کار که ربطی به تحریم ندارد. اینکه وقتی یک فعال اقتصادی بخواهد کار کند، موانع مختلفى مقابلش باشد، بخواهیم رفع کنیم به تحریم مربوط است؟ اینکه دریافت یک مجوز به‌جای ۶ ماه، یک هفته زمان ببرد چه ربطی به تحریم‌ها دارد؟ اما مسائل اساسی کشور به همین موارد گره خورده است.

نماینده مردم تهران در مجلس اظهار داشت: ظرفیت‌های داخلی همچون نیروهای جوان تحصیل کرده، معادن، نفت، گاز و کشاورزی نعمت‌های بزرگی هستند که در اختیار ماست ولی بهره‌ور نیستند. آیا آمریکایی‌ها باید بیایند بهره‌وری ما را بالا ببرند؟ آمریکایی‌ها کدام کشور را آباد کردند؟ از کشورهایی که سر تا پا در خدمت آمریکا بودند، چند کشور توانستند در علم و فناوری عرض اندام بین‌المللی داشته باشند؟ از مصر خدمت‌گزارتر به آمریکا داشتیم که یک عمر نوکری آمریکا و غربی‌ها را کرد، اما امروز چه‌چیزی دارند؟

میرکاظمی خاطرنشان کرد: دشمن هیچ‌گاه فناوری خودش را به کشور دیگری منتقل نمی‌کند، این موضوع کاملاً روشن است. دشمن دنبال استعمار کشاندن بیشتر کشورهاست. کشورهایی که معطل غربی‌ها شدند، در حال حاضر بیچاره‌اند. بعضى در کشور کارها را معطل می‌کنند و منتظر هستند تا از آن سوی مرزها برای وی هدیه به ارمغان بیاورند، باور این موضوع بیشتر شبیه به دوستى گرگ و میش است.

منبع : تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: