۱۵ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۵۳
رویترز گزارش داد:

پرداخت ۹۰۰ میلیون دلار بدهی هند به ایران کامل شد

رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش داد پالایشگاه‌های هندی تحت توافق هسته ای مقدماتی، پرداخت ۹۰۰ میلیون دلار درآمد نفتی بلوکه شده به ایران را روز چهارشنبه کامل کردند.

به گزارش عیارآنلاین، این خبرگزاری انگلیسی به نقل از منابع صنعتی هندی نوشت: پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار ماه گذشته انجام گرفت و اکنون شرکت‌ها دومین قسط بدهی خود به میزان ۵۰۰ میلیون دلار را پرداخت کردند.

هند ایران نفت

در قسط ۵۰۰ میلیون دلاری، شرکت پالایش و پتروشیمی مانگالور و اسار هر یک ۲۰۰ میلیون دلار، شرکت نفت هند حدود ۶۰ میلیون دلار و شرکت نفت هندوستان حدود پنج میلیون دلار پرداخت کردند.

این پول علاوه بر ۱٫۶۵ میلیارد دلاری بود که آخرین بار برای تسویه بیش از یک سوم از چهار میلیارد دلار بدهی نفتی هند به ایران پرداخت شد. پالایشگاه‌های هند ۱٫۶۵ میلیارد دلار بدهی تسویه شده قبلی را در سه قسط مساوی ۵۵۰ میلیون دلار در ۲۶ ژوئن، هشتم ژوییه و ۲۴ ژوییه پرداخت کردند.

به گزارش ایسنا، از ژوییه سال ۲۰۱۱ هند ۵۵ درصد از پول خرید نفتی خود از ایران را از طریق هالک بانک ترکیه به یورو پرداخت می‌کرد و باقی ۴۵ درصد را به روپیه به حساب بانک “یو سی او” واریز می‌کرد. پرداخت به یورو در فوریه سال ۲۰۱۳ تحت فشارهای آمریکا متوقف شد در حالیکه پرداخت به روپیه از طریق بانک “یو سی او” ادامه یافت و هند به دنبال راهی برای پرداخت باقی بدهی خود بوده است.

بدهی‌های نفتی گذشته هند به ایران حداکثر به چهار میلیارد دلار بالغ می‌شود.

پرداخت این پول به صورت مبادلات اتکایی به ارزهای مختلف انجام می‌شود و در ابتدا به بانک مرکزی هند منتقل می‌شود که این پول را به دلار تبدیل می‌کند و پس از اینکه تایید شد ایران طلبش را به درهم از بانک مرکزی امارات دریافت کرده است، به حساب این بانک منتقل خواهد کرد.

منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: