۱۵ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۱۰
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان:

آئین نامه جدید جایزه تحصیلی دانشجویان ابلاغ شد

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اشاره به این نکته که دانشگاه موظف است پیرامون آئین نامه جدید جایزه تحصیلی اطلاع رسانی کند، تأکید کرد: طبق آئین نامه جدید بنیاد ملی نخبگان دانشگاه باید با اعلام فراخوان از متقاضیان دعوت کند تا اطلاعات خود را در اختیار دانشگاه ها قرار دهند.

به گزارش عیارآنلاین از بنیاد ملی نخبگان ،دکتر سعید سهراب پور واگذاری اختیارات به دانشگاه ها را گامی موثر در روند شناسایی و معرفی استعدادهای برتر دانست و گفت: به دلیل بی تجربه بودن دانشگاه در این زمینه و نوپا بودن آئین نامه «اعطای جایزه های تحصیلی به دانشجویان صاحب استعداد برتر» نباید در سال اول اجرای این آئین نامه انتظارات بالایی داشت.

سهراب پور

وی ضمن تأکید بر اینکه در آئین نامه جدید «جایزه های تحصیلی» برخلاف، آئین نامه قبلی اختیارات شناسایی دانشجویان صاحب استعداد برتر به دانشگاه ها داده شده است، گفت: واگذاری اختیارات شناسایی و معرفی دانشجویان صاحب استعداد برتر به دانشگاه ها به دلیل ارتباط بیشتر این افراد با دانشگاه و شناخت بهتر دانشگاه از دانشجویان است.

سهراپ پور با بیان اینکه در گذشته روند احراز نخبگی افراد به دلیل بروکراسی اداری پروسه ای طولانی داشت، افزود: با واگذاری اختیارات به دانشگاه این روند با سرعت بیشتر و کیفیت بهتر انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: دانشگاه برای اولین بار است که عهده دار این مسؤلیت می شود بنابراین در سال اول انتظار بالایی از دانشگاه نداریم هرچند امیدواریم دانشگاه ها حداکثر تا پایان نیم سال اول گزارشی از روند شناسایی استعدادهای برتر خود و تعداد متقاضیان این امر، به بنیاد ملی نخبگان ارائه دهند.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اشاره به این نکته که دانشگاه موظف است پیرامون آئین نامه جدید اطلاع رسانی کند، تأکید کرد: طبق آئین نامه جدید بنیاد ملی نخبگان دانشگاه باید با اعلام فراخوان از متقاضیان دعوت کند تا اطلاعات خود را در اختیار دانشگاه قرار دهند و پس از بررسی امتیازات، بتوانند با قرار گرفتن در یکی از چهار گروه برجسته آموزشی، پژوهشی، فناوری و فرهنگی از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان استفاده کنند؛ البته در این میان در بحث آموزش و پژوهش اساتید نقش پررنگ تری خواهند داشت که البته در دانشگاه های بزرگ جهان نیز همین روال برقرار است.

وی گفت: نزدیک ۸۰ درصد دانشجویان صاحب استعداد برتر در دانشگاه های صنعتی شریف، تهران، علوم پزشکی تهران و دانشگاه شهید بهشتی هستند که در این بین صاحبان استعداد برتر در دانشگاه شهید بهشتی عمدتا در رشته های علوم انسانی و معماری تحصیل می کنند.

سهراب پور افزود :در آئین نامه قبلی اگر فردی یکبار در کنکور سراسری و یا المپیاد علمی می توانست رتبه خوبی را کسب کند، تا مدتها از تسهیلات بنیاد برخوردار می شد.

وی اضافه کرد :در آئین نامه جدید افراد باید هرسال درخواست خود را ارائه دهند و پس از بررسی کارنامه علمی یکساله آنان و در صورت ادامه روند فعالیت های علمی خود می توانند از تسهیلات بهره مند شوند، در غیر اینصورت بنیاد تسهیلاتی را برای آنان در نظر نخواهد گرفت؛ بدین ترتیب افرادی که معدلشان را بالا نگه نداشته اند و یا پس از فارغ التحصیلی فعالیت های پژوهشی و علمی خود را ادامه نداده اند از دایره نخبگانی خارج خواهند شد.

وی در پایان افزود: در حال حاضر ۱۴ هزار و ۵۰۰ نفر نخبه از تسهیلات بنیاد استفاده می کنند و بنیاد قصد دارد با گسترده کردن دایره نخبگانی و تنوع در نحوه امتیازدهی به افراد، تعداد بیشتری را تحت پوشش قرار دهد.

منبع: ایرنا

۱ دیدگاه

  1. سیاوش :

    با سلام
    چرا فقط دانشجویلن دانشگاههای دولتی را همیشه در نظر میگیرید. اگر دانشگاه آزاد بد است پس چرا تاسیس شد و این همه دانشجو میگیرد. بنیاد چرا همیشه از دانشگاههای دولتی حرف میزند و هیچگاه توجه به بچههای دانشگاه آزاد ندارد. گناه ما چیست؟ چون دانشجوی دانشگاه آزاد هستیم صلاحیت بررسی شدن را نداریم. ضمنا از کجا معلوم که با واگذاری بررسی به دانشگاهها رانت سنگنی صورت نگیرد؟؟؟؟؟؟

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: