۱۵ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۴۴
در اولین سخنرانی پس از سیطره جمهوری‌خواهان بر سنا

اوباما: ایران به توافق موقت پایبند بوده/کنگره مصوبه‌هایی خواهد داشت که نمی‌توانم امضا کنم

رئیس جمهور آمریکا در اولین سخنرانی پس از آنکه جمهوری‌خواهان توانستند در انتخابات میان‌دوره اکثریت سنا را در دست بگیرند گفت که کنگره در آینده طرح‌هایی را تصویب می‌کند که وی نمی‌تواند آن‌ها را امضا کند.

به گزارش عیارآنلاین، «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا در اولین سخنرانی پس از آنکه جمهوری‌خواهان توانستند در انتخابات میان‌دوره اکثریت سنا را در دست بگیرند گفت که کنگره در آینده طرح‌هایی را تصویب می‌کند که من نمی‌توانم آن را امضا کنم و من نیز اقداماتی را اتخاذ می‌کنم که کنگره دوست نخواهد داشت. دموکراسی ما اینگونه است.

اوباما

وی در این کنفرانس خبری که در کاخ سفید برگزار شد، گفت: واضح است که جمهوری‌خواهان شب خوبی داشتند اما آمریکایی‌ها در این انتخابات یک پیام فرستادند. آمریکایی‌ها خواستار آن هستند که ببیند ما کاری انجام داده‌ایم .
رئیس جمهور آمریکا در ادامه گفت: ای کسانی که رای دادید، من [پیام] شما را شنیدم.
باراک اوباما در ادامه این کنفرانس خبری به دستاوردهای شش سال گذشته خود اشاره کرد و گفت: ما پیشرفت واقعی داشتیم. در این مدت فرصت‌های شغلی ایجاد شده و اقتصاد رشد کرده است.
وی افزود: امیدواریم که بتوانیم راهی برای همکاری با یکدیگر در دو سال باقی مانده پیدا کنیم. همه ما موافق هستیم که باید شغل‌هایی ایجاد شود که پرداختی خوبی داشته باشد.
رئیس جمهور آمریکا ابراز امیدواری کرد که بتواند با کنگره در تامین مالی مبارزه با ابولا و داعش همکاری کند.
اوباما گفت که تعامل با کنگره درباره مجوزهای جدید برای استفاده از نیروی نظامی علیه داعش را آغاز خواهد کرد.

رئیس جمهور آمریکا به مذاکرات هسته‌ای با ایران اشاره کرد و مدعی شد که تحریم‌ها باعث شده است که ایران پای میز مذاکرات بیاید.

مذاکرات با ایران سازنده و منسجم بوده

وی گفت که ایرانی ها به طور جدی در مذاکرات حضور یافته‌اند و افزود: ایران به قوانین توافق موقت پایبند بوده و مذاکرات سازنده و منسجم بوده‌اند. اینکه ما می‌توانیم به توافق برسیم یا نه، باید ببینیم که طی ۳ یا ۴ هفته آتی چه اتفاقی می افتد. ما چارچوبی را برای توافق با ایران ارائه کرده‌ایم، اما آنها سیاست خودشان را دارند و سنت طولانی مدت بی اعتمادی بین دو کشور وجود دارد.

اوباما در راستای مقصرسازی ایران گفت که اگر توافقی در کار نباشد این به دلیل سیاست آنها است.

پس از توافق با ایران باید با کنگره تعامل کنیم

وی در ادامه اظهارد اشت: اگر توافقی باشد، باید توافقی خوب باشد که مکانیزم‌های قابل راستی آزمایی داشته باشد تا مطمئن شویم که از آستانه هسته‌ای عبور نمی‌کنند. اگر ما توافقی داشته باشیم، مطمئنم که توافقی خواهد بود که مانع دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای خواهد شد و آن موقع زمان آن خواهد بود که با کنگره تعامل کنیم.

منبع: تسنیم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: