۱۵ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۵۹

معاون وزیر جهاد کشاورزی: دامداران با تشکیل تعاونی، دست دلالان را کوتاه کنند

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی به دامداران توصیه کرد با تشکیل تعاونی های فعال و فروش شیر با قیمت تضمینی به دولت، دست دلالان را کوتاه کنند.

به گزارش عیارآنلاین، «حسن رکنی» روز چهارشنبه در نشست بررسی مشکلات مرغداران و دامداران شهرستان گرمسار با اشاره به مشکلات خرید شیر با قیمت تضمینی افزود: دولت برای ساماندهی صنایع لبنی، قیمت تضمینی شیر را از کیلویی ۱۰ هزار و ۱۰۰ ریال به ۱۴ هزار و ۴۰۰ ریال افزایش داد اما به خاطر وجود مشکلاتی، این نرخ محقق نشد.

دکتر حسن رکنی معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی

وی از برنامه پرداخت مابه التفاوت یارانه شیر به دامداران خبر داد و تصریح کرد: مابه التفاوت این قیمت را که از ابتدای امسال پرداخت نشده، دولت در نظر دارد به صورت یارانه به دامدار پرداخت نماید.

رکنی گفت: قرار است هفته آینده پس از رایزنی با معاون برنامه ریزی ریاست جمهوری این مبلغ به صورت یارانه سه ماهه اول امسال پرداخت شود و برای سه ماهه دوم و سوم نیز هیات دولت کلیات این موضوع را تصویب کرده و برای سه ماهه پایانی رایزنی در جریان است.

وی با اشاره به کاهش قیمت گوشت سفید در کشور، اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی برای جلوگیری از ضرر مرغداران، شرکت پشتیبانی و امور دام را موظف کرده که مرغ مازاد را با قیمت کیلویی ۶۵ هزار تا ۷۰ هزار ریال از مرغداران خریداری نماید.

رکنی با بیان اینکه تولید گوشت سفید در ایران به مرز اشباع رسیده و مرغداران برای جلوگیری از ضرر دهی باید به صادرات و متناسب کردن تولید و عرضه در بازار توجه کنند، گفت: در برنامه ریزی های وزارت جهاد کشاورزی صادرات مرغ در اندازه استاندارد به کشورهای منطقه در دستور کار قرار دارد.

رکنی با بیان اینکه وزن استاندارد مرغ در جهان یک کیلو و ۸۰۰ گرم تا دو کیلو و ۲۰۰ گرم است، از آمادگی وزارت جهاد کشاورزی برای خرید مرغ با اندازه استاندارد از مرغداران و صادرات آن خبر داد.

نماینده مردم شهرستان های گرمسار و آرادان در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست به حمایت مجلس از صنعت دام و طیور اشاره کرد و افزود: نابسامانی قیمت شیر موجب نگرانی در جامعه دامداران شده است.

«غلامرضا کاتب» تاکید کرد: دولت باید با نظارت به این موضوع رسیدگی و مانع از ضرر بیشتر دامداران شود.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: