۱۱ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۰۷
اکونومیست گزارش داد:

۴ ناحیه مورد بحث در مذاکرات هسته‌ای/ غرب خواهان عقب‌گرد طولانی مدت ایران در مسیر هسته‌ای است

یک هفته نامه انگلیسی در مطلبی نوشت: غرب خواهان اعمال محدودیت ۲۰ ساله بر برنامه‌های هسته‌ای ایران است و در این میان تحریم‌ها مرحله به مرحله از میان خواهند رفت.

به گزارش عیارآنلاین، هفته نامه انگلیسی «اکونومیست» امروز (شنبه) طی تحلیلی در زمینه آینده مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه ۱+ ۵ تحت عنوان «چرخش‌های دیپلماتیک» نوشت: گروه آمریکایی حاضر در مذاکرات هسته‌ای در تلاش برای کنترل کردن سطح توقعات هستند.

سانتریفیوژ

این در حالی است که « وندی شرمن»، رییس تیم آمریکایی حاضر در مذاکرات اخیرا اعلام داشت ایران بر اساس توافق مقدماتی سال گذشته به تعهدات خود عمل کرده است. البته مشکل اصلی میزان غنی سازی اورانیوم ایران همچنان پابرجاست .

*۴ ناحیه مورد بحث در مذاکرات هسته‌ای

به نوشته این نشریه، اختلاف‌های عمیق ماه‌هاست که بین طرفین مشاهده می‌‌شود . ۴ ناحیه‌ای که طرف مقابل مذاکرات ایران نسبت به آن نگران است عبارت از میزان غنی سازی، نقطه طغیان هسته‌ای ایران که با تولید میزان کافی چاشنی انفجاری برای تولید بمب هسته‌ای بستگی دارد و ۲همچنین نگرانی شفاف سازی ایران در زمینه فعالیت های گذشته در ساخت کلاهک‌های هسته‌ای و سرانجام مدت زمان اعمال محدودیت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران است.

بنابر این گزارش، ایران در زمینه میزان سانتریفیوژها برخلاف توقع غرب عنوان می‌کند که سانتریفیوژ‌های موجود را از بین نخواهد برد و باید قادر باشد تا آن‌ها را به سطح مطلوب برای تامین سوخت نیروگاه بوشهر برساند.

*خواسته غرب تحمیل ۲۰ سال محدودیت بر فعالیت هسته‌ای است

از سوی دیگر غرب خواهان توافق (محدودیت) تا ۲۰ سال است و در این میان تحریم‌ها مرحله به مرحله از میان خواهند رفت. اما ایران نیز انتظار دارد تا اکثر تحریم‌ها به فوریت برطرف شوند و محدودیت بر برنامه‌های هسته‌ایش نیز بیش از ۵ سال نباشد. در زمینه فعالیت بر ساخت کلاهک هسته‌ای نیز ایرانیان می‌گویند با توجه به اسناد سابق نیازی به آشکار سازی دیگر نیست.

اکونومیست در ادامه مطلب خود نوشت: البته پیشنهادهای دیگر در این باره وجود دارد که در صورت وجود اطمینان بین طرفین به همدیگر امکان اجرای آن وجود دارد. از جمله می‌توان در این باره به توقف ۳ ساله برنامه‌های هسته‌ای ایران اشاره داشت که زمان طغیان هسته‌ای ایران را از ۲ تا ۳ ماه به ۹ تا ۱۲ ماه می‌رساند.

*ایران در سال ۲۰۳۱ به سطح کنونی توانمندی هسته‌ای باز خواهد گشت

بر این اساس ایران در سال ۲۰۳۱ به میزان فعلی سطح غنی سازی باز خواهد گشت که البته ناظران بین‌المللی نیز در طول زمان رضایت خود را از برنامه‌های هسته‌ای ایران اعلام خواهند داشت.

این هفته‌نامه انگلیسی در خاتمه مطلب خود نوشت: جایگزین بسیار محتمل در مسیر حصول توافق هسته‌ای «تمدید مذاکرات» است که البته خطر تشدید تحریم‌ها و تولید سانتریفیوژهای شتاب دهنده را نیز در پی خواهد داشت.

حتی اگر توافق مقدماتی جدیدی صورت گیرد، گفت‌وگو در برخی موارد مهم چون تاسیسات تولید آب سنگین اراک در عوض تعدیل در تحریم‌های تحمیلی نیز وجود دارد . در خاتمه باید افزود خارج شدن از میز مذاکرات به نفع منافع هیچ کدام از طرفین نیست.

منبع : فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: