۱۴ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۵۴

سهم خصوصی‌ها از تولید حق بیمه افزایش یافت

عملکرد بازار بیمه کشور در نیمه اول سال ۹۳ نسبت به مدت مشابه سال قبل از رشد ۳۵.۸ درصدی حق بیمه‌های تولیدی و رشد ۱۹.۳ درصدی پرداخت خسارت حکایت دارد.

به گزارش عیارآنلاین، بر اساس آمارهای موجود از فعالیت شرکت‌های بیمه در شش ماهه نخست سال جاری، حجم حق بیمه‌های تولیدی بازار بیمه با ۳۵٫۸ درصد رشد نسبت به نیمه اول سال گذشته به ۹۷٫۸ هزار میلیارد ریال رسید.

شرکت های بیمه

سهم بخش غیردولتی از این مقدار به ۵۳٫۵ درصد رسید و ۴۶٫۵ درصد دیگر توسط بیمه ایران در نقش تنها شرکت بیمه دولتی تولید شد.

بر اساس این آمار، تعداد بیمه‌نامه‌های صادره نیز در این مدت با ۲۵٫۳ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل در حدود ۲۱٫۷ میلیون فقره بود.

سهم بخش غیردولتی از این تعداد ۳۸٫۹ درصد است و ۴۱٫۴ درصد حق‌بیمه‌های تولیدی به رشته بیمه شخص‌ثالث و مازاد و ۲۵٫۴ درصد به بیمه درمان اختصاص داشت.

همچنین طی این دوره، شرکت‌های بیمه نزدیک به ۴۷٫۱ هزار میلیارد ریال خسارت به بیمه‌گذاران پرداخت کردند که در مقایسه با نیمه اول سال قبل ۱۹٫۳ درصد رشد نشان می‌دهد.

۵۰٫۶ درصد از خسارت های بازار بیمه توسط بخش غیردولتی جبران شده است.

شرکت‌های بیمه همچنین طی این مدت حدود ۸٫۷ میلیون مورد خسارت به بیمه‌گذاران پرداخت کردند که در مقایسه با شش ماه نخست سال قبل ۱۹ درصد رشد داشته است.

* سهم حدود ۴۰ درصدی شخص ثالث از خسارت‌ها

همچنین ۳۹٫۸ درصد از خسارت‌های بازار بیمه در رشته بیمه شخص ثالث و مازاد و ۳۲٫۹ درصد در رشته بیمه درمان پرداخت شده است.

طی این مدت، نسبت خسارت بازار بیمه معادل ۴۸٫۲ درصد بود و در مقایسه با سال قبل ۶٫۷ واحد کاهش نشان ‌داد.

* ۸۲ درصد سهم بازار در دست ۷ بیمه‌گر

از میان ۷ شرکت‌ بیمه‌ای که در این مدت سهم عمده از بازار بیمه داشتند (ایران، آسیا، دانا، البرز، پارسیان، معلم و کوثر؛ هریک دارای سهم بالاتر از ۳ درصد و در مجموع ۸۲٫۹ درصد سهم از بازار)، نسبت خسارت دو شرکت بیمه دانا و ایران (به ترتیب با ۵۲ و ۵۱٫۲ درصد) بالا‌تر از این نسبت در بازار بیمه است.

نسبت خسارت ۴ شرکت بیمه سینا، آرمان، نوین و دی نیز بالاتر از این میزان در بازار بیمه است (به ترتیب با ۱۱۱٫۲؛ ۹۴٫۶؛ ۷۰٫۹ و۶۲٫۳ درصد).

رشته‌ بیمه حوادث، درمان و بدنه اتومبیل، نسبت خسارتی بالاتر از بازار بیمه داشتند. (به ترتیب با ۸۲٫۸، ۶۲٫۵  و ۵۶٫۹  درصد.)

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: