۱۴ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۱۸

ابلاغ مصوبه تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی برای تامین مسکن زوج‌های جوان

معاون اول رئیس‌جمهور در ابلاغ تصویب‌نامه‌ای میزان سقف تسهیلات تأمین مسکن و ودیعه اسکان موقت ساکنین در بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی در کلان شهرها را اعلام کرد.

به گزارش عیارآنلاین، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور تصویب‌نامه هیئت وزیران را ابلاغ کرد.

طبق این تصویب‌نامه قرار است دولت به گروه‌های کم‌درآمد و زوج‌های جوان برای تامین مسکن در کلانشهرها ۵۰ میلیون تومان تسهیلات بدهند.

مسکن

متن این تصویب‌نامه را که در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی منتشر شده است را در زیر می‌خوانید:

وزارت راه و شهرسازی ـ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

هیأت وزیران در جلسه ۲۳/۷/۱۳۹۳ به پیشنهاد مشترک شماره ۰۲/۱۰۰/۳۸۲۴۶ مورخ ۲۰/۷/۱۳۹۳ معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور و وزارت راه و شهرسازی و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:

در اجرای مواد (۱۷۱) و (۱۷۲) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران ـ مصوب ۱۳۸۹ـ و در راستای تحقق قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن ـ مصوب ۱۳۸۷ـ و قانون حمایت از احیاء ، بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری ـ مصوب۱۳۸۹ـ و به منظور احیاء ، نوسازی و بهسازی مسکن در بافتهای فرسوده، ناکارآمد و سکونتگاه‌های غیررسمی و تأمین مسکن گروه‌های کم‌درآمد و زوج‌های جوان تا سقف یک میلیون و هشتصد هزار واحد مسکونی تا پایان برنامه ششم توسعه اقدامات زیر انجام می‌شود:

۱ـ میزان سـقف تسهیلات تأمین مسـکن در کلان‌شهرها، پانصـد میلیون (۵۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای دویست هزار نفر جمعیت، چهارصد میلیون (۴۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال و سایر شهرها سیصد میلیون (۳۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال است.

۲ـ متن زیر جایگزین ماده (۶) تصویب‌نامه شماره ۱۲۲۱۷۴/ت۴۸۶۳۷هـ مورخ۱۳۹۲/۷/۲می‌شود و دو تبصره به عنوان تبصره‌های (۳) و (۴) به ماده مذکور الحاق می‌گردد:

ماده۶ ـ میزان سقف تسهیلات ودیعه اسکان موقت ساکنین در بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی در کلانشهرها، دویست میلیون (۲۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای دویست هزار نفر، یکصد و پنجاه میلیون (۱۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال و سایر شهرها، یکصد میلیون (۱۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال تعیین می‌شود.

تبصره۳ـ ده درصد از سود تسهیلات موضوع این بند برعهده متقاضی می‌باشد.

تبصره۴ـ تعداد تسهیلات موردنیاز در هر سال شصت هزار واحد و در مجموع تا پایان برنامه ششم توسعه، سیصد و شصت هزار واحد تعیین می‌شود.

۳ـ معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور موظف است به میزان نه درصد سود تسهیلات مسکن موضوع بند (۱) و مابه‌التفاوت سود ده درصد سهم متقاضی در ودیـعه اسکان موقت موضوع بند (۲) تا سقف سود مصوب تسهیلات بخش مسکن در سال ۱۳۹۳ را از محل اعتبارات قانون هدفمندکردن یارانه‌ها و در سال ۱۳۹۴ پس از پیش‌بینی در لایحه بودجه سنواتی و تصویب نهایی آن برای پرداخت به بانک‌های عامل منظور و تضمین‌نامه موردقبول بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را صادر نماید. یارانه سود تسهیلات سهم دولت برای سال‌های بعد توسط هیأت وزیران تعیین خواهد شد.

۴ ـ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است برای پرداخت تسهیلات موضوع این تصویب‌نامه نسبت به تعیین بانک‌های عامل و سهمیه هر یک در هر سال به تعداد سیصد هزار واحد و در مجموع یک میلیون و هشتصد هزار واحد مسکونی تا پایان برنامه ششم توسعه اقدام نماید.

۵ ـ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف است در قالب تفاهم‌نامه با وزارت راه و شهرسازی نسبت به شناسایی گروه‌های هدف موضوع این تصویب‌نامه از طریق سازمان تأمین اجتماعی، صندوق بازنشستگی کشوری، کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور و سایر نهادهای حمایتی مردم نهاد اقدام نماید.

تبصره ـ پرداخت تسهیلات و یارانه نوسازی و بهسازی بافتهای فرسوده و ناکارآمد شهری با اولویت زوج‌های جوان، گروه‌های کم‌درآمد و زنان سرپرست خانوار است که تاکنون از تسهیلات مسکن استفاده نکرده‌اند.

۶ ـ وزارت راه و شهرسازی (شرکت مادرتخصصی عمران و بهسازی شهری ایران) مکلف است براسـاس سهمیه ابلاغ شده بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نسبت به توزیع استانی تسهیلات با هماهنگی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور (به تفکیک بانک‌های عامل تعیین شده) و شناسایی متقاضیان واجد شرایط و معرفی آنها جهت دریافت تسهیلات و نظارت بر ساخت و ساز در چارچوب قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان اقدام نماید.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: