۱۴ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۳۲
معاون پژوهشی دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبایی:

وجود سرمایه‌گذاری خطرپذیر به اشتغالزایی برای استعدادهای برتر کمک می‌کند

معاون پژوهشی دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبایی گفت: هدف از سرمایه گذاری خطرپذیر توسعه شرکت های دانش بنیان و تسریع بخشیدن به رشد آنان است.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر سید سروش قاضی نوری معاون پژوهشی دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبایی درباره ایجاد اشتغال زایی برای فارغ التحصیلان جوان و استعداد های برتر عنوان کرد: هدف اصلی سرمایه گذاری خطرپذیر توسعه شرکت های دانش بنیان و تسریع بخشیدن به رشد آنان است که در راستای تحقق این هدف به ضعف ایجاد اشتغالزایی برای فارغ التحصیلان جوان و استعداد های برتر کمک می شود.

تولید علم

قاضی نوری درباره استفاده از سرمایه گذاری خطرپذیر اظهار کرد: استفاده از سرمایه گذاری خطر پذیر در صندوق های مختلف با روش های مختلف انجام می شود.
وی افزود: در دنیا هم به روش های مختلفی این روش پیش می رود، یک گروهی که تصمیم به تشکیل یک صندوق می گیرد از مکان های دولتی و مکان های مختلفی مانند بانک ها و بیمه ها تامین بودجه می کند، در ایران نیز علاوه بر روش هایی دیگری که وجود دارد صندوق هایی نیز وجود دارند که به شکل سرمایه گذاری خطرپذیر تامین بودجه می کنند.
معاون پژوهشی دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبایی درباره مولفه های موجود در سرمایه گذاری خطرپذیر به منظور جلوگیری از شکست طرح های خطرپذیر عنوان کرد: سرمایه گذاری خطرپذیر در مراحل مختلف با پیدا کردن بازار و دانش فنی به افرادی که دارای طرح های خطرپذیر هستند کمک می کنند و به طور مستمر سرمایه گذاری خطرپذیر بر روی این طرح ها نظارت دارند تا طرح ها به موفقیت برسند
دکتر قاضی نوری حمایت از شرکت های دانش بنیان با استفاده از سرمایه گذاری خطرپذیر را روش خوبی دانست و اظهار کرد: این روش یکی از بهترین روش های پر کردن خلاءهای کشور است ولی ملاحظاتش را باید رعایت کرد.
وی ادامه داد: دولت باید در زمینه سرمایه گذاری خطر پذیر نقش صندوق های مادر را داشته باشد و نباید به صورت مستقیم از این صندوق ها حمایت کند. چیزی که مهم است عدم دخالت مستقیم دولت است تا دولت به طور مستقیم وارد عمل نشود بهتر است دولت از شکل گیری نهاد هایی در زمینه سرمایه گذاری خطرپذیر حمایت کند تا آنها بروند از این شرکت های دانش بنیان کمک بگیرند نه خود دولت.
معاون پژوهشی دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبایی درباره سرمایه گذاری در شرکت های نوپا خاطر نشان کرد: ما انتظار داریم در هر شرکتی که ریسک بالاتری وجود دارد انتظار سود بیشتر هم در آنجا وجود دارد و ما این ریسک را در ازای سود بیشتر و بالاتر می پذیریم برخی از شرکت های نوپا ممکن است شکست بخورند ولی آن تعدادی که موفق می شوند با سود بیشتری همراه باشند.
وی همچنین درباره تاثیر استفاده از سرمایه گذاری خطرپذیر در امر افزایش صادرات و کاهش واردات گفت: شاید استفاده از سرمایه گذاری خطرپذیر در امر افزایش صادرات و کاهش واردات مستقیما تاثیر نداشته باشد ولی در شکل گیری شرکت های موفق این موضوع بسیار تاثیرگذار است.

منبع: مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: