۱۴ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۰۵

انتقاد رئیس جهاد دانشگاهی از کم بودن بودجه پژوهشی کشور

رئیس جهاد دانشگاهی از وضعیت نامناسب اختصاص بودجه پژوهش در کشور انتقاد کرد و گفت: طبق آمارها بودجه پژوهشی کشور بین ۰٫۸ تا ۰٫۹ درصد است، در حالی که این رقم باید افزایش پیدا کند؛ همچنین بودجه‌های تخصصی باید به صورت ماموریت محور به دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی داده شود تا موازی کاری‌های گذشته و همچنین عدم نظارت بر میزان اثربخشی تحقیقات کاهش یابد.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر حمیدرضا طیبی در گفت‌وگویی با بیان این‌که برنامه‌های جهاد دانشگاهی در افق ۱۴۰۴ تدوین شده است، اظهار کرد: هدف ما این است که هر سه سال، یکی از فعالیتهای این مجموعه را متناسب با نیازهای کشور بویژه در حوزه‌های درمان سرطان، مهندسی الکترونیک، کشاورزی و پزشکی به قطب علم و فناوری تبدیل کنیم.

دکتر حمیدرضا طیبی

وی تصریح کرد: قطب علم و فناوری یعنی فعالیتی که پایه پژوهشی قوی داشته باشد، در سطح بین‌المللی بتواند حضور داشته باشد و ضمن رفع نیازهای کشور بتواند در زمینه کیفیت هم با بهترین‌های داخلی و خارجی رقابت کند.

رئیس جهاد دانشگاهی تاکید کرد: ضمن استقبال از افزایش عمومی پژوهش، در بودجه سالانه جهاد دانشگاهی تلاش می‌کنیم از کانال‌های مختلف منابع مورد نیاز را برای فعالیتهای پژوهشی تامین کنیم، خوشبختانه با نگاه کاربردی جهاد دانشگاهی به مسائل و تلاش برای کاربردی و تجاری سازی فعالیتهای پژوهشی در تامین بودجه مشکل چندانی نداریم.

طیبی با بیان اینکه کنفرانس‌های علمی محل تبادل نظر و اطلاع از یافته‌های دانشمندان و متخصصان است، گفت: یکی از استراتژی‌های اصلی جهاد دانشگاهی، برگزاری کنفرانس‌ها و ارائه نحوه فعالیتهای علمی در حوزه‌های کاری خود مانند سرطان پستان است.

وی تصریح کرد: خوشبختانه با برنامه‌ریزی‌های رئیس پژوهشکده سرطان پستان و همچنین فراهم کردن امکانات زیرساختی در تلاش هستیم تا این پژوهشکده را به یکی دیگر از برندهای جهاد دانشگاهی در حوزه پزشکی تبدیل کنیم.

رئیس جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه پژوهشکده سرطان پستان در افق سه ساله و همچنین افق ۱۴۰۴ دیده شده است، افزود: در حال حاضر در تهیه فضای مناسبی برای توسعه فعالیتهای این پژوهشکده و همچنین تامین منابع مالی مناسب هستیم تا از این طریق بتوانیم به حل مشکلات بیماران و بویژه زنان کمک کنیم.

منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: