۱۴ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۰۷
دبیر انجمن صادرکنندگان و واردکنندگان سنگ آهن خبر داد

تشکیل کنسرسیوم سنگ‌آهن برای رقابت با چینی‌ها

به گفته دبیر انجمن صادرکنندگان و واردکنندگان سنگ آهن، با توجه به این که عمده خرید سنگ آهن ایران که توسط چین انجام می‌شود، آذر ماه امسال قرار است تصمیماتی برای تشکیل یک کنسرسیوم سنگ آهن برای رقابت با چینی‌ها اتخاذ شود.

به گزارش عیارآنلاین، سید علیرضا سیاسی راد در گفت‌وگویی اظهار کرد: متنوع سازی بازارهای صادراتی و تلاش برای رقابتی کردن قیمت سنگ آهن داخلی در حال انجام است تا به کشورهای غیر از چین هم سنگ آهن صادر کنیم.

سنگ آهن

سیاسی راد گفت: سنگ آهن داخلی خریداران محدودی دارد و دولت روی قیمت‌گذاری آن تاثیر غیر مستقیم دارد.

به گفته وی قیمت سنگ آهن داخلی پایین است و با این حساب باید به کمک خریداران این محصول نظیر انجمن فولاد به یک قیمت تعادلی برسیم تا تولیدکنندگان بتوانند به راحتی تولید کنند.

به گزارش ایسنا،‌چین علاوه بر اینکه بزرگترین تولیدکننده فولاد جهان است، اولین بازار سنگ آهن دنیا را دارد و علاوه بر کشورمان، استرالیا، آفریقای جنوبی و برزیل از جمله تامین کنندگان سنگ آهن مورد نیاز این کشور هستند.

آمارهای منتشر شده نشان می دهد چین بیش از ۹۰ درصد سنگ آهن صادراتی ایران یعنی معادل ۲٫۵ درصد از کل وارداتش را در سال های اخیر از آن خود کرده است و طبق پیش بینی مسئولان این رقم در سال ۲۰۱۸ به ۰٫۵ درصدخواهد رسید و عملا ایران دیگر سهمی از صادرات سنگ آهن به چین نخواهد داشت که اگر این کنسرسیوم تشکیل شود این خلأ صادرات سنگ آهن ایران را جبران می‌کند.

منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: