شرایط سخت کشورهای هند و تایلند با ممنوعیت واردات برنج از سوی ایران

در حالی که هند حدود یک سوم برنج باسماتی خود را به ایران صادر می‌کند،‌ پاپگاه خبری اوریزا نوشت با منع واردات برنج از سوی ایران کشورهای هند و تایلند که صادر کننده عمده برنج به ایران هستند شرایط سختی خواهند داشت.

به گزارش عیارآنلاین، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی دو روز پیش اعلام کرد که در سال گذشته بیش از نیاز برنج وارد کشور شده و امسال نیز ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تن واردات برنج صورت گرفته، بنابراین فعلا واردات این محصول از کشورهای دیگر انجام نخواهد شد.

برنج

سایت اوریزا در واکنش به اظهارات وزیر جهاد کشاورزی ایران اعلام کرده است با توجه به ممنوعیت واردات برنج از سوی ایران، کشورهای صادرکننده این محصول مانند هندوستان و تایلند احتمالا با شرایط سختی مواجه می‌شوند.

بر اساس این گزارش، پیش از این نیز تصمیم کشورهای خاورمیانه در تجدیدنظر برای سطح آرسنیک برنج وارداتی از ۱۵۰ پی‌پی‌ام به ۱۲۰ پی‌پی‌ام کاهش زیادی در صادرات برنج باسماتی هندوستان به ایران ایجاد کرده بود.

همچنین افزایش تعرفه وارداتی برنج باسماتی از ۲۲ درصد به ۴۵ درصد در ماه سپتامبر هم تأثیر مضاعفی بر صادرات برنج باسماتی هند به ایران ایجاد کرد.

بر اساس این گزارش در این میان که برای واردات برنج از هند محدودیت‌های زیادی اعمال شده است، کشور تایلند تلاش می‌‌کند صادرات محصول برنج به ایران را افزایش دهد.

کشورهای شرق خاورمیانه واردات از کشورهای جنوب شرق آسیا را قطع کردند، و به این دلیل تایلند با مشکل صادرات برنج مواجه شده است.

ایران یکی از مهمترین کشورهای واردکننده برنج باسماتی هند است و حدود ۳۰ درصد از برنج باسماتی این کشور به ایران صادر می‌شود.

بر اساس آمارهای کشاورزی و بخش صادرات محصولات فرآوری‌شده هند، این کشور در سال ۲۰۱۴-۲۰۱۳ از ماه آوریل تا مارس ۱٫۴۴ میلیون تن برنج باسماتی صادر کرد که حدود ۳۶ درصد تولیدات این کشور را شامل می‌شود.هند سالانه ۴ میلیون تن برنج باسماتی تولید می‌کند.

وزارت کشاورزی آمریکا پیش‌بینی کرد ایران حدود یک میلیون و ۶۸۳ هزار تن برنج تولید کند و حدود ۱٫۷ میلیون تن در سال ۲۰۱۴-۲۰۱۵ وارد خواهد کرد.

بر اساس اطلاعات وزارت کشاورزی آمریکا مصرف برنج در ایران ۳ میلیون و ۴۵ هزار تن است.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: