۱۴ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۴۱

بلومبرگ: عدم پیشرفت مذاکرات با آژانس، مانع توافق هسته‌ای نخواهد بود

پایگاه خبری بلومبرگ به نقل از یک دیپلمات گزارش داد عدم پیشرفت در مذاکرات با آژانس، مانع رسیدن به توافق هسته‌ای نخواهد بود.

به گزارش عیارآنلاین، پایگاه خبری «بلومبرگ» روز سه‌شنبه به نقل از دیپلمات‌های مطلع، گزارش داده است که عدم پیشرفت مناسب مذاکرات ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در زمینه ادعاهای مطرح شده در مورد سابقه برنامه هسته‌ای ایران، گروه ۱+۵ را از تلاش برای رسیدن به یک توافق هسته‌ای با ایران، بازنمی‌دارد.

مذاکرات وین

پیش از این «یوکیا آمانو» مدیر کل آژانس هم در مصاحبه با پایگاه خبری «المانیتور»، با بیان اینکه مسئله ابعاد نظامی نمی‌تواند مانع از توافق هسته‌ای با ایران شود، تصریح کرد که توقف همکاری ایران با آژانس در زمینه عدم توضیح درباره فعالیت‌های احتمالی هسته مرتبط با نظامی نمی‌تواند مذاکرات بلند مدت درباره عدم اشاعه در جریان برای رسیدن به توافق را از ریل خارج کند.

به نوشته بلومبرگ، آقای آمانو ماه گذشته میلادی به دیپلمات‌ها اعلام کرده است که هدف ایران برای رسیدن به یک توافق جامع، پیش از پاسخ دادن به سوالات در مورد پیشینه برنامه هسته‌ای، امری معقول است. این خبر را دو فرد حاضر در این نشست و یک فرد مطلع از محتویات جلسه اعلام کرده‌اند.

این دیپلمات‌ها به دلیل حساسیت مذاکرات، خواسته‌اند که نامشان فاش نشود. سخنگوی آژانس انرژی اتمی هم از اظهار نظر در این رابطه خودداری کرده است.

آمانو هفته گذشته در نشستی در اندیشکده بروکنیگز در واشنگتن هم گفت: «اکنون زمان پیشرفت سریع نیست. اما این بدان معنا نیست که در آینده هم پیشرفتی صورت نمی‌گیرد.»

تازه‌ترین گزارش فصلی مدیر کل آژانس هفته آینده در حالی میان اعضای این نهاد توزیع می‌شود که انتظار می‌رود بار دیگر پایبندی تهران به توافق موقتی که سال گذشته میان ایران و ۱+۵ به دست آمد، تائید شود.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: