۱۴ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۵۸
رئیس اتحادیه آهن‌فروشان در گفت‌وگویی خبر داد

انتقادهای آهن‌فروشان از مالیات بر ارزش افزوده/ آهن‌فروشانی که آهنگر شدند

رئیس اتحادیه آهن‌فروشان با انتقاد از نحوه اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده و سلیقه‌ای عمل کردن ماموران مالیاتی گفت: برخی آهن‌فروشان برای فرار از این وضعیت یا تعطیل کرده اند یا پروانه کسب خود را به آهنگری تغییر داده‌اند.

به گزارش عیارآنلاین، چند سالی است که دولت اخذ مالیات بر ارزش افزوده را در دستور کار خود قرار داده است. این در حالی است که برخی از اصناف از جمله آهن فروشان نسبت به نحوه اجرای این قانون انتقادات جدی دارند. محمد آزاد، رئیس اتحادیه آهن فروشان، در گفت‌وگویی معتقد است که این قانون به درستی اجرا نمی شود و برخی از ماموران مالیاتی سلیقه ای عمل می کنند. وی یکی از مشکلات اساسی را دیدگاه معاون مالیات بر ارزش افزوده در سازمان امور مالیاتی کشور می داند:

آهن

تسنیم: با توجه به حضور شما در اتحادیه آهن، نحوه عملکرد سازمان مالیاتی کشور در اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده را چگونه ارزیابی می کنید؟

آزاد: متاسفانه سازمان مالیاتی مطابق قانون عمل نکرده است و طی این عمل، نارضایتی مردم را از این سازمان به دنبال داشت. متاسفانه هنوز کلمه ارزش افزوده به طور روشن معنا نشده است و ما در اصناف تاکنون متوجه نشدیم منظور سازمان مالیاتی از ارزش افزوده چیست؟ همانطور که می­دانید مالیات بر ارزش افزوده بر تمامی کالاهای موجود تعلق نمی گیرد.

تسنیم: لطفا کمی شفاف­تر بیان بفرمایید که منظورتان چیست؟

آزاد: هنگامی که آهن از کارخانه خارج می­شود سازمان مالیات از آن ارزش افزوده می­گیرد در صورتی که اگر از تولید گرفته نشود کمک به آن است. لذا تولید کننده وقتی می­بیند از او هم ارزش افزوده می­گیرند مجبور است ارزش افزوده را روی قیمت­های خود گذاشته و آن را به خریداران انتقال دهد. فروشندگان هم که فقط یک درصد ارزش افزوده دادند روی کالای خود ۸ درصد ارزش افزوده از مصرف کنندگان می­گیرند، در صورتی که مصرف کنندگان نمی­دانند ارزش این کالا و سود آن چقدر است. آنها حتی نمی­دانند پولی که می­پردازند مالیات بر ارزش افزوده است یا مالیات حمل و نقل است که می­پردازند.

تسنیم: آیا مشکل­ از قانون است یا اجرای آن؟

آزاد: قانون خوب نوشته شده ولی دستورالعمل­هایی که سازمان امور مالیاتی نوشته اشتباه است. از یک طرف اجرا کنندگان قانون در این راستا آموزش ندیده­ اند و از طرف دیگر فرهنگ مالیات هنوز بین مردم جا نیفتاده است. حتی بین کارکنان سازمان امور مالیاتی نیز فرهنگ نحوه محاسبه و چگونگی اخذ مالیات جا نیفتاده است.

تسنیم: منظور شما این است که ماموران مالیاتی آموزش های لازم و کافی را ندیده اند؟

آزاد: بله، فقط به آنها گفته شده، سعی کنید درآمد را بالا نشان دهید لذا به دنبال واقعیت نیستند بلکه مامور مالیاتی فقط به دنبال آن است که نشان دهد درآمدش در هر حوزه خوب است. برای مثال رئیس سازمان امور مالیاتی اگر بگوید، در سال به جای ۱۰۰ درصد مالیات، ۸۰ درصد مالیات اخذ کرده ایم، این مسئله یک نوع فخر فروشی است. برای این که کارشان را موفق نشان دهند. این عمل عین ناراضی کردن اصناف و غلط اجرا کردن قانون است.

تسنیم: آیا این مشکلات را به رییس سازمان مالیاتی انتقال داده اید؟ عکس العمل سازمان چگونه بوده است؟ آیا ترتیب اثر داده اند؟

آزاد: بله خیلی زیاد. من بیش از ۵۰ بار با رئیس مالیاتی کشور جلسه داشتم و با این که حق را به ما دادند ولی می­گویند دست و بال ما را بسته­ اند. نکته دیگر این است که به ما میگویند دفتر و فاکتور بیارید وقتی می­آوریم آنها را رد می­کنند. از برخورد سازمان مالیاتی این گونه نتیجه می­گیرم همه این کارها بهانه است. چنان که می­دانید، در بورس ۸ درصد مالیات از ما دریافت می­کنند و بعد از آن باید نسبت خرید و فروش در نظر گرفته شود و از سود به دست آمده از ما مالیات بگیرند ولی بالعکس دوباره از کالائی که مالیات دریافت شده مالیات دریافت می­کنند، به نظر شما این انصاف است؟

تسنیم: نتیجه مذاکرات شما با سازمان به کجا رسید؟

آزاد: آنها با بهانه ­های مختلف می­گویند شما درست عمل نمی­کنید. به ما می گویند اصلا شما دفتر و فاکتور ندارید و خرید و فروشتان را اصلا ثبت نمی­کنید. در حالی که اگر شما وارد بورس شوید خیلی از کسانی که در بورس هستند آهن فروش نیستند، باید آنها شناسایی و معرفی شوند. لذا من به این نتیجه رسیدم که خریداران آهن یا دولتی یا وابسته به دولت هستند و هر چه هستند سازمان بر آنها اشراف دارد و نمی­خواهد این اشخاص شناسایی شوند، مشکل ما هم این است.

تسنیم: آیا در دنیا برای اخذ مالیات بر ارزش افزوده همین گونه عمل می شود؟

آزاد: نه، در دنیا نرخ مالیات ثابت است و بیشتر از یک بار از افراد مالیات اخذ نمی­شود. حتی در خصوص مالیات کالائی که بخواهند صادر کنند، مالیات آن را به نفر آخر که خرید کرده برمی­گردانند. اما در کشور ما این عمل حتی قابل تصور هم نیست. بلکه مالیات به صورت پله پله و از هر کس که دلشان خواست دریافت می­کنند.

تسنیم: بالاخره مشکلات اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده، ناشی از چیست؟

آزاد. این مشکلات از دیدگاه و عملکرد معاونت مالیات ارزش افزوده در سازمان امور مالیاتی کشور ناشی می شود. آقای تاری بخش، معاون مالیات بر ارزش افزوده قریب بر ۳۰ سال در سازمان مالیات، بخش مالیات مستقیم مشغول به کار بوده است. ولی بعد از ۳۰ سال به سازمان مالیاتی غیر مستقیم انتقال داده شد لذا هنوز هم دیدگاه وی بر اساس مالیات مستقیم است. بنابراین وی باید آموزش کافی را در خصوص این حوزه داشته باشد تا بداند چگونه مالیات را وصول کند. البته لازم به ذکر است مدیران پایین دستی وی تمام صحبت­های ما را درک می­کنند و حق را به ما می­دهند ولی وی قبول نمی­کند. البته اخیرا تاری بخش در مصاحبه ­اخیر خود حق را به ما داده بود و اذعان کرده بودد که هیئت اختلافات کار را رسیدگی می­کند.

تسنیم: این اتفاق افتاد؟

آزاد: خیلی کم. کار ما نباید به هیئت حل اختلاف برسد، نباید دعوایی باشد که حل و اختلاف بخواهد آن را حل کند. مگر ما متهم هستیم که شورای حل و اختلاف با ما کنار آید. این مسئله باید در حوزه حل شود وگرنه این کار درست نمی­شود و به عدالت نمی­رسد.

تسنیم:در حال حاضر وضعیت بازار آهن چگونه است؟

آزاد: با مشکلات موجود، و همچنین رکودی که در کل اقتصاد وجود دارد، بسیاری از واحدهای صنفی بازار تعطیل شده اند که الان بالای ۱۶۰۰ واحد آهن فروش تعطیل هستند که علت آن به نحوه وصول مالیات برمی­گردد. در شهرستان­ها نیز وضع به همین منوال است. یا واحدها تعطیل هستند یا شغل خود حتی پروانه کسب خود را از آهن فروشی به آهنگری تغییر دادند تا ارزش افزوده نپردازند. آنان در کنار آهنگری، آهن فروشی نیز می­کنند تا مالیات نپردازند.

تسنیم: آیا این اتفاقات بر قیمت­ها تاثیر گذاشته است؟

آزاد: به علت رکود، تعطیلی واحدها بر افزایش قیمت­ها تاثیر نداشته است ولی دولت و امور مالیاتی در بحث مالیات ضرر می­کنند. زیرا بسته بودن واحدهای صنفی و تغیر شغل دادن آهن فروش­ها باعث شد تا دولت و سازمان مالیاتی کمتر از قبل، مالیات مستقیم را دریافت کنند.

تسنیم: آیا وضع به همین روال ادامه دارد؟ چگونه مشکلات کنونی قابل حل است؟

آزاد: در مجلس باید اصلاح قانون صورت بگیرد و نظرات داده شود. بعد از این که قانون درست انجام شد این وضعیت خاتمه می­یابد. باز هم ما سعی می­کنیم تا حرف­ها به گوش مسئولین و مجلس برسد تا وضع از این حالت خارج شود.

منبع: تسنیم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: