۱۴ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۵۳

وال‌استریت‌ژورنال: پنتاگون خواستار معافیت افغانستان از تحریم‌های ایران شده است

یک روزنامه آمریکایی گزارش داده دولت آمریکا طی سالهای اخیر در راستای تلاش برای بازسازی اقتصاد افغانستان از ایران طلب کمک کرده است.

به گزارش عیارآنلاین، ارتش آمریکا در راستای تلاش دولت این کشور در سالهای اخیر برای احیای اقتصاد ضعیف افغانستان به شریکی نامیمون روی آورده است: ایران.

۱۱

این خبر را روزنامه آمریکایی وال‌استریت‌ژورنال، لحظاتی پیش در بامداد چهارشنبه ۱۴ آبان منتشر کرده است.

آمریکا هیچ روابط رسمی با تهران ندارد و شرکت‌های این کشور به دلیل تحریم‌هایی که با ادعاهای واهی علیه برنامه هسته‌ای ایران وضع شده‌اند از همکاری با ایران منع شده‌اند. با این حال، گزارش وال استریت‌ژورنال حاکی است که یک کارگروه ویژه از پنتاگون به دنبال آن بوده تا همسایه غربی افغانستان (ایران) را در فعالیت‌های اقتصادی که این کارگروه در افغانستان توسعه داده بود، مشارکت دهد.

وال‌استریت‌ژورنال به استناد اسناد دولتی که در اختیار این روزنامه قرار گرفته و همچنین بر اساس مصاحبه با افرادی که مستقیماً در این پروژه فعالیت کرده‌اند گزارش داده کار گروه ویژه پنتاگون دو بار طی دو سال اخیر از دولت آمریکا برای طلب کمک از ایران مجوز ویژه دریافت کرده است: یک بار برای تشکیل اولین شرکت دارویی و بار دیگر برای ساخت چهار معدن.

بر پایه این گزارش، پنتاگون در راستای آنچه تلاش برای رشد سرمایه‌گذاری در کشور فقیر افغانستان خوانده شده از دولت آمریکا خواسته این کشور از تحریم‌های سختگیرانه ایران معاف شود.

ژوزف کاتالینو، رئیس «کارگروه عملیات تجاری و ثبات پنتاگون» می‌گوید: «شما نمی‌توانید برای کمک به افغانستان ایران را نادیده بگیرید. ایرانی‌ها از بسیاری جهات برای افغان‌ها یک شریک اصلی به شمار می‌روند».

«کارگروه عملیات تجاری و ثبات پنتاگون»، یک نهاد آمریکایی است که به نوشته وال‌استریت ژورنال با حمایت از فرصت‌های سرمایه‌گذاری و فعالیت‌های اقتصادی به دنبال بازسازی اقتصاد افغانستان است.

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال این «همکاری غیرعادی و مسکوت» آمریکا را با ایران را یکی از موارد تلاشهای ابتدائی دولت اوباما برای نزدیکی به ایران و تسهیل همکاری با این کشور در افغانستان، عراق و سوریه دانسته است.

منتقدان سیاست خارجی اوباما، این تلاشهای پنتاگون برای تعامل با ایران را حامل پیامی خطرناک به ایران می‌بینند. سناتور مارک کرک، نماینده جمهوری‌خواه ایالت ایلینویز یکی از آنهاست.

آقای کرک در مصاحبه با وال استریت‌ژورنال با انتقاد از این تلاشهای پنتاگون می‌گوید: «به همین دلیل است که ایرانی‌ها ما را مثل ببر کاغذی می‌بینند. وقتی پرسنل وزارت دفاع دارند به ایران امتیازهای ویژه‌ای اعطا می‌کنند غیرممکن است بتوان به ایرانی‌ها این پیام را داد که ما در برخورد با شما سخت‌گیرانه عمل می‌کنیم.»

وی افزود: «می‌توان این انتظار را داشت که افغان‌هابرای تعامل با ایران با بیرون از مرزهای خودشان تماس برقرار کنند اما وقتی آمریکایی‌ها این کار را انجام می‌دهند این خیلی گیج‌کننده است و هدف مذاکرات هسته‌ای را تخریب می‌کند.»

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: