مصباحی مقدم در گفت‌وگویی خبر داد

تصویب بودجه ۹۴ با نفت ۸۰ تا ۸۵ دلاری/ سیف تسلیم فشارها برای تزریق نقدینگی نشود

عضوکمیسیون برنامه و بودجه اظهارات مقامات وزارت نفت مبنی براینکه نفت ۱۰۰دلاری بودجه ۹۳ پیشنهاد مجلس است را دورغ دانست و از توصیه به رئیس کل بانک مرکزی برای مقابله در برابر فشار تزریق نقدینگی و جبران کسری بودجه از این طریق گفت.

یه گزارش عیارآنلاین، غلامرضا مصباحی مقدم در گفت‌وگویی درباره کسری بودجه سال ۹۳ با توجه به کاهش قیمت نفت، اظهار داشت: عامل موثر کاهش قیمت نفت در سطح بین المللی اضافه عرضه ایست که از سوی برخی کشورها انجام گرفته است.

مصباحی مقدم

وی با بیان اینکه اقدام این کشورها به احتمال زیاد نوعی تبانی برای تحت فشار دادن درآمدهای ایران است، افزود: طبعاً این نوسانات قیمتی بر روی کسری بودجه اثر خواهد داشت اما دولت یازدهم از آغاز سال تخصیص های خود را ۱۰۰ درصد منظور نکرده و شاید بتوان با تخصیص های پایین تر مانع از کسری بودجه شد.

* تأکید مصباحی مقدم به سیف و کمیجانی برای مقاومت در مقابل فشارها: نقدینگی تزریق نکنید

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در همین ارتباط گفت: بنده اخیراً با رئیس کل بانک مرکزی و قائم مقام وی صحبت و تأکید کردم که شما زیر بار فشار برای تزریق نقدینگی بیشتر و جبران کسری بودجه از راه تامین مالی بانک مرکزی نباشید.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه واقعاً کاری که دولت یازدهم طی یک سال و نیم گذشته برای کاهش نرخ تورم انجام داده شایسته تقدیر است، تصریح کرد: خدای نکرده نباید اقدامی انجام شود که در پایان سال ۹۳ شاهد افزایش مجدد نرخ تورم باشیم بلکه باید کاری شود تا روند نزولی تورم ادامه یابد و این درصورتی است که تزریق نقدینگی کنترل و مهار شود.

* اینکه نفت ۱۰۰ دلاری پیشنهاد مجلس بوده دروغ است

مصباحی مقدم در مورد این سخن که مسئولان وزارت نفت همزمان با کاهش قیمت جهانی نفت تاکید کرده اند نظر ما نفت ۱۰۰ دلاری برای بودجه ۹۳ نیست و مجلس اصرار کرده تا این قیمت مصوب شود تأکید کرد: اگر این حرف را کسی زده باشد حتماً دروغ است؛ چون پیشنهاد دولت برای لایحه بودجه ۹۳ مشخص است و در آنجا پیشنهاد دولت نفت ۱۰۰ دلاری است. اتفاقاً من چون رئیس کمیسیون تلفیق بودم در زمان بررسی پیشنهاد ۹۰ دلار را دادم که دولت قبول نکرد و کمیسیون هم رأی نداد و مجدداً پیشنهاد ۹۵ دلار را دادم.

وی اضافه کرد: البته زمانی که پیشنهاد نفت ۹۰ دلاری را می دادم پیش بینی می کردم که ممکن است چنین اتفاقی بیفتد و تاکید داشتم که ما الان در حال مذاکره و تحریم هستیم که نوعی جنگ اقتصادی است و احتمال دارد که قدرت های بزرگ بازی هایی در بیاورند تا ما را تحت فشار قرار دهند، بنابراین ما اگر روی ۹۰ دلار توافق کنیم قابل قبولتر است اما دولت و کمیسیون مخالف بودند.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه در ادامه گفت: برای پیشنهاد ۹۵ دلار نیز با این دلیل مخالفت کردند که قیمت میانگین نفت ۱۰۴ دلار طی سال ۹۲ بوده است و نباید کمتر از ۱۰۰ دلار مبنا قرار داد و به همین خاطر پیشنهاد ۹۵ دلاری تصویب نشد و در نهایت همان پیشنهاد ۱۰۰ دلاری دولت مورد توافق قرار گرفت.

* بودجه ۹۴ احتمالا با نفت ۸۰-۸۵ دلاری بسته می شود

مصباحی مقدم با تأکید براینکه هیچ کدام از دولتمردان نمی توانند بگویند که پیشنهاد ما کمتر از ۱۰۰ دلار بوده است درباره قیمت پیشنهادی در بودجه ۹۴ تصریح کرد: پیش بینی می کنم دولت روی قیمت ۸۰-۸۵ دلار توافق کند.

وی ضمن اشاره به اینکه احتمال کاهش قیمت نفت و رسیدن به نرخ کمتر از ۸۰ دلار بسیار بعید است، افزود: استفاده از شل گس توسط امریکا که بخشی از نیاز نفت و بنزینش را تامین می کند، اُفت نرخ رشد اقتصادی چین و هند نسبت به سال‌های قبل و همچنین افزایش تولید عربستان سعودی و برخی دیگر از کشورهای نفتی از عوامل کاهش قیمت نفت است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما باید حتما در محاسبه قیمت نفت در بودجه سال آینده این گونه مسائل را مد نظر قرار دهیم، اظهار داشت: یکی از مسائلی که باید به آن توجه داشت عدم امکان فروش بیشتر نفت است چراکه هم اکنون در شرایط تحریمی قرار داریم و خریداران کنترل می شوند و براحتی نمی توان مقدار مورد نیاز کشور را تولید و صادر کنیم؛ حتی اگر قدرت تولیدمان بالا برود که رفته است قدرت فروش مان تغییر نمی کند چراکه ممکن است دچار نوسان هم بشویم.

منبع : تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: