اداره آمار ترکیه خبر داد

تجارت ۱۰ میلیارد دلاری ایران و ترکیه در ۹ ماه نخست ۲۰۱۴

اداره آمار ترکیه از تجارت ۱۰ میلیارد دلاری ایران و ترکیه در ۹ ماه نخست ۲۰۱۴ خبر داد و اعلام کرد صادرات ترکیه به ایران در نهمین ماه سال جاری میلادی با افزایش ۶۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است.

به گزارش عیارآنلاین، اداره آمار ترکیه اعلام کرد مبادلات تجاری این کشور با ایران در ۹ ماه نخست سال جاری میلادی به ۱۰٫۱ میلیارد دلار رسیده است.

تجارت

مبادلات دو کشور در این دوره نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش ۱۱ درصدی داشته است. در ۹ ماه نخست ۲۰۱۳ مبادلات دو کشور ۱۱٫۴ میلیارد دلار اعلام شده بود.

بر اساس این گزارش صادرات ترکیه به ایران در ۹ ماه نخست ۲۰۱۴ با کاهش ۲۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به ۲٫۵ میلیارد دلار رسیده است.

واردات ترکیه از ایران در ۹ ماه نخست ۲۰۱۴ نیز نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۳ بالغ بر ۶ درصد کاهش یافته و به ۷٫۶ میلیارد دلار رسیده است.

ایران هشتمین مقصد صادرات ترکیه و ششمین منبع تامین نیازهای وارداتی این کشور در ۹ ماه نخست ۲۰۱۴ شناخته شده است. صادرات ترکیه به ایران در این مدت معادل ۲٫۱ درصد کل صادرات این کشور و واردات از ایران معادل ۴٫۲ درصد کل واردات ترکیه در این مدت بوده است.

آمار ماهانه تجارت ایران و ترکیه نشان می دهد در ماه سپتامبر صادرات ترکیه به ایران رشد قابل توجه ۶۸ درصدی داشته است. این کشور که در سپتامبر ۲۰۱۳ بالغ بر ۲۷۳ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود در سپتامبر ۲۰۱۴ صادرات خود به ایران را به ۴۵۹ میلیون دلار افزایش داده است.

اما واردات ترکیه از ایران در این ماه با کاهش ۴ درصدی مواجه شده و به ۷۹۵ میلیون دلار رسیده است. ترکیه در سپتامبر سال قبل ۸۲۴ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده بود.

منبع : تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: