۱۲ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۰۰
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران:

ایران به دنبال دوبرابر کردن تولید گاز است

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران از برنامه ریزی برای دوبرابر کردن تولید گاز طبیعی تا سال ٢٠١٧ میلادی خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین، حمیدرضا عراقی در گفتگویی با شبکه خبری بلومبرگ، اعلام کرد: ایران، دارنده بزرگترین ذخایر گاز طبیعی جهان، قصد دارد با افزایش برداشت از میدان گازی پارس جنوبی تولید گاز را تا سال ٢٠١٧ میلادی به دوبرابر سطح کنونی افزایش دهد و به روزانه یک میلیارد مترمکعب برساند.

عراقی

وی افزود: ایران هم اکنون روزانه حدود ۵۵٠ میلیون مترمکعب گاز تولید می کند و تکمیل چهار فاز میدان پارس جنوبی تا ماه مارس سال ٢٠١۵ میلادی روزانه ١٠٠ میلیون مترمکعب به تولید گاز این کشور می افزاید.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: پیش بینی ما این است که زمستان امسال مجموع تولید گاز ایران با برداشت از میدانهایی به غیر از میدان پارس جنوبی به روزانه ۶٨٠ میلیون مترمکعب برسد.

عراقی تصریح کرد: ایران در نظر دارد ظرف سه سال آینده تولید گاز خود را به یک میلیارد مترمکعب در روز برساند.

این مقام ایرانی گفت: تهران در نظر دارد در صورت احتمال پابرجا بودن تحریمها علیه ایران هدف تولید گاز خود در سال ٢٠١٧ را محقق کند.

میدان گازی پارس جنوبی که با قطر مشترک است، بزرگترین میدان گازی جهان به شمار می رود.

برنامه های صادرات گاز ایران

عراقی اعلام کرد: ایران هم اکنون روزانه ٣٠ میلیون مترمکعب گاز صادر می کند که بخش عمده آن به ترکیه است و توافقنامه ای برای آغاز عرضه گاز به نیروگاه های برق عراق امضا کرده است.

به گفته وی، صادرات گاز به عراق قرار است ظرف سه سال به ٢۵ میلیون مترمکعب در روز افزایش یابد.

این مقام ارشد ایرانی با بیان این که هم اکنون ما تنها یک قرارداد عرضه گاز به بغداد داریم، افزود: ایران قادر به افزایش عرضه گاز به دیگر خریداران در استان بصره واقع در جنوب عراق و منطقه کردنشین در شمال این کشور است و این موضوع به نتیجه گفتگوها میان دو دولت بستگی دارد.

عراقی اعلام کرد: تهران نگران اوضاع امنیتی در عراق نیست زیرا این موضوع به دولت عراق مربوط می شود.

وی افزود: ما آماده صادرات گاز به عراق در صورت آمادگی آنها برای دریافت گاز ایران هستیم و اگر آنها نمی توانند این کار را انجام دهند، ما می توانیم از این گاز برای پاسخگویی به نیازهای خود استفاده کنیم.

ایران همچنین یک قرارداد ٣,١ میلیارد دلاری با پاکستان برای عرضه روزانه ٢١.۵ میلیون مترمکعب گاز به این کشور دارد؛ این پروژه به دلیل ناکامی اسلام آباد در نداشتن تامین اعتبار برای ساخت بخش پاکستانی این خط لوله متوقف مانده است.

منبع : شانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: