۱۲ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۲۵

قسط پنجم دارایی‌های بلوکه شده ایران سررسید شد

پنجمین قسط از دارایی‌های ۲.۸ میلیارد دلاری بلوک شده ایران امروز سررسید می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، امروز ۱۲ آبان ماه برابر با ۳ نوامبر بر اساس آخرین مذاکرات ایران در ژنو زمان سررسید واریز قسط پنجم از دور جدید آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده ایران به مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار است تا در مجموع ۲٫۴ میلیارد دلار از داراییهای بلوکه شده ایران در دور دوم مذاکرات ژنو آزاد شود.

دلار بلوكه شده

این در حالی است که بانک مرکزی در ۲۹ مهرماه از واریز قسط ۴۰۰ میلیون دلاری سوم که در ۲۶ شهریورماه آزاد شده بود خبر داد.

براین اساس از دور دوم آزاد سازی داراییهای بلوکه شده که رقم ۲٫۸ میلیارد دلاری را دربرمی‌گیرد و قرار است که طی شش مرحله در اختیار کشورمان قرار گیرد تاکنون ۱٫۴ میلیارد دلار در سه قسط دریافت شده و ۱٫۴ میلیارد دلار دیگر باید به حساب بانک مرکزی واریز شود.

بنابر توافق انجام شده قسط ششم به عنوان آخرین مرحله نیز در دوم آذرماه به مبلغ ۴۰۰ میلیون دلار سرسید می شود.

همچنین طبق توافقات ژنو در مرحله اول از آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده هم ۴٫۲ میلیارد دلار دیگر از درآمدهای نفتی طی هشت قسط دریافت شده بود.

چهارمین قسط این توافقنامه نیز ۱۸ مهر ماه معادل با ۱۰ اکتبر سررسید شد و دریافت آن نیز مورد تائید بانک مرکزی تائید قرار گفت.

یادآور می‌شود پس از گذشت ۱۸ روز مذاکرات وین، در آستانه آزادسازی قسط آخر از دارایی‌های بلوکه شده ایران بود که ظریف و اشتون بیانیه‌ای مشترک صادر کردند که «ما به همراه وزیران خارجه ۳+۳ تصمیم گرفته‌ایم که اجرای اقدامات برنامه اقدام مشترک را تا ۲۴ نوامبر ۲۰۱۴ که مطابق با زمان‌بندی پیش‌بینی شده در برنامه مشترک اقدام است، ادامه دهیم.»

عراقچی نیز در بخش از سخنان خود در جمع خبرنگاران اعلام کرد: «در این توافق موقت ۴ ماهه، ایران به اجرای تمامی تعهدات خود در چارچوب توافق موقت ژنو ادامه می‌دهد و گروه ۱+۵ هم می‌پذیرد ظرف ۴ ماه آینده در ۶ قسط، ۲٫۸ میلیارد دیگر از دارایی‌های مسدود شده ایران را آزاد کند. این رقم در واقع بخش بسیار ناچیزی از کل دارایی‌های بلوکه شده ایران است.»

بر این اساس دولت آمریکا متعهد شد تا با همان شرایط قبلی، این بار مبلغ دو میلیارد و هشتصد میلیون دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران را در چهار قسط ۵۰۰ میلیون دلاری و دو قسط ۴۰۰ میلیون دلاری در فواصل زمانی حدود سه هفته‌ای آزاد و در اختیار ایران قرار دهد.

زمانبندی آزادسازی و واریز این اقساط به این صورت بود که ۲٫۸ میلیارد دلار طی ۶ قسط یعنی قسط اول با مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار در روز دهم مرداد ۱۳۹۳ (اول اوت ۲۰۱۴)، قسط دوم ۵۰۰ میلیون دلار در روز سوم شهریور ۱۳۹۳ (۲۵ اوت ۲۰۱۴)، قسط سوم ۴۰۰ میلیون دلار در روز ۲۶ شهریور ۱۳۹۳ (۱۷ سپتامبر ۲۰۱۴)، قسط چهارم ۵۰۰ میلیون دلار در روز ۱۸ مهر ۱۳۹۳ (۱۰ اکتبر ۲۰۱۴)، قسط پنجم ۵۰۰ میلیون دلار در روز ۱۲ آبان ۱۳۹۳ (۳ نوامبر ۲۰۱۴) و قسط ششم ۴۰۰ میلیون دلار در روز دوم آذر ۱۳۹۳ (۲۳ نوامبر ۲۰۱۴) آزاد و دراختیار بانک مرکزی قرار می‌گیرد.

تاکنون و در مجموع دریافتی از توافق اول تا قسط دوم این مرحله ۶٫۶ میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران سررسید شده است.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: