وزیر جهاد کشاورزی: مشکل آب را خودمان ایجاد کردیم/نباید به کشاورز چوب زد

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه مسئله آب مسئله جدیدی نیست، آنچه که اتفاق افتاده به دست خودمان بوده گفت:آب کشاورزی در ایران گرانترین آب کشاورزی دنیا به شمار می‌آید.نباید برای آنکه حرف درستی زده شود چوب به کشاورز زده شود.

به گزارش عیارآنلاین، محمود حجتی در نشست صبحانه کاری خود با اعضای اتاق بازرگانی ایران گفت: مسئله آب مسئله جدیدی نیست و آنچه که اتفاق افتاده به دست خودمان بوده و راه برون رفت از این مسئله حرکت در جهت عکس مسیری است که آمده‌ایم.

حجتی

وی با اشاره به اینکه بی برنامگی بزرگترین آفت است بیان کرد: ۵۰تا ۶۰ میلیارد مترمکعب آب از سفره‌های زیرزمینی برداشت می‌شود که در کنار آن یک سوم چاه‌های موجود غیرمجاز بوده و برداشت بیش از ظرفیت زمین در کشور وجود دارد.

او با اشاره به اینکه باید اشتباهات را پذیرفت و آن را حل کرد، یادآور شد: در کشور ۲۹۸ دشت بحران زده وجود دارد که باید برای هر دشت همراه با مردم نسخه ای جداگانه در راستای رفع مشکلات آن طرح کرد.

این عضو هیئت دولت خاطرنشان کرد: بخش عمده مصرف آب در طبیعت برای مصارف کشاورزی است و با توجه به مسائل پیرامون آب کشاورزی در ایران گرانترین آب کشاورزی دنیا به شمار می‌آید که ۹۰ درصد محصولات کشاورزی ایران با آبیاری تولید می‌شود.

حجتی با تأکید براینکه با تکنولوژی و دانشی که امروز بشر دارد روش مصرفی ایران مورد قبول نیست و باید روش فعلی بهبود یابد، بیان کرد: کمترین بازده اقتصادی کشاورز از دسترنج خود است و بیشترین زحمت را کشاورز می‌کشد از این روز نباید برای آنکه حرف درستی زده شود چوب به کشاورز زده شود.

وی خاطرنشان کرد: از دی ماه سال گذشته تا به امروز در حدود ۱۰ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای بهبود وضعیت آب کشاورزی اختصاص داده شده است که ردیف بودجه سیستم نوین آبیاری درسال گذشته ۳۰۰ میلیارد تومان بوده و در سال جاری به ۱۳۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

او از طرح افزایش بهره وری در آب با سیستم‌های نوین خبر داد و گفت: کشور ایران دارای تنوع اقلیم همچون قاره اروپاست و از این مزیت‌های کشور باید به بهترین نحو استفاده شود.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به گفته یکی از حاضران در این جلسه مبنی براینکه برخی‌ها اعلام می‌کنند باید مرکبات وارد شود و برخی‌ها مخالف واردات آن هستند یادآور شد: اصرار داریم روش مجدد کوپنی و دستوری نباید باشد و اگر واردات یا صادرات آزاد است باید این موضوع برای همگان لحاظ شود.

حجتی تأکید کرد: اقتصاد کشاورزی و سیستم تولید کشور متأثر از واردات است که بیشتر واردات کشور با ارز نفت صورت می‌گیرد.

وی با تأکید براینکه به دنبال ایجاد زنجیره مصرف و تولید به درستی و کاملی هستیم، گفت: تمام وظایف تخم مرغ به صنف مربوطه واگذار شده که طبیعت کار با مشکل همراه است و باید مازاد نیاز داخلی صادر یا در چرخه فرآیند برابری تزریق شود.

او مشکلات ایجاد شده در پشتیبانی امو دام را پذیرفت و گفت: فرد متخلف در شرکت پشتیبانی امور دام توبیخ شده و مدیریت بازار باید به گونه ای انجام شود که عرضه و تقاضا و قیمت به صورت مناسب عرضه شود.

* جزئیات برنامه دولت برای صادرات مواد غذایی به روسیه

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در زمانی که میزان عرضه بیش از تقاضا است باید محصول به بازارهای دیگر تزریق شود، یادآور شد: سیستم های کارشناسی امروز در راستای صادرات روسیه کارا نبوده و آنها در صدد آن هستند تا کارشناسان خود در ایران حضور داشته و فرآیند تولید و صادرات را نظارت کنند.

حجتی گفت: میگوی ایران به ویتنام و بعد از آن به چین صادر می‌شود که روسها این میگو را از چینی‌ها خرید می‌کنند اما برای خرید مستقیم از ایران معتقدند باید ناظران روسیه در ایران حضور داشته باشند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر سبزی به روسیه صادر می‌شود گفت: در حال بررسی صادرات مواد پروتئینی و لبنی به روسیه هستیم و سرانه مصرف کشور در محصولات لبنی بسیار پایین است و باید در راستای سلامت سرانه مصرف افزایش یابد.

او گفت: قیمت خرید شیر خام که فرآیند تولید آن که با سختگیری‌های سازمان حمایت روبرو است با ۱۴۴۰ تومان اعلام شده که دامدار و وزارت جهاد کشاورزی این میزان را قبول نداشت اما در راستای حفظ منافع کشور این میزان تمکین شده است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه باید کشور برای تکمیل زنجیره تولید صادرات داشته باشد، خاطرنشان کرد: ظرفیت صنایع لبنی کشور سه برابر تولید فعلی آن است و باید دولت‌ها برای کمک به کشاورزی که وضعیت رقابتی با صنایع دیگر داشته باشد به کشاورزی کنند.

حجتی در رابطه با قانون انتزاع گفت: در صنایع غذایی در راستای قانون انتزاع قدمی برداشته نشده و آن به این معناست که تفاهمی با وزارت نصعت ایجاد نشده است و با توجه به این شرایط با روال سابق که صنایع کوچک کشاورزی و غذایی وابسته به وزارت جهاد کشاورزی و صنایع بزرگ در وزارت صنعت، معدن، تجارت فعالیت می‌کردند ادامه حیات می‌دهند.

وی در رابطه خمیر مرغ تأکید کرد: خمیر مرغ از نظر ما یک محصول است و با بسته بندی‌های نوین حجم تولید آن روزانه افزایش می‌یابد. که در این رابطه با وزیر بهداشت جلساتی برگزار شد و مدنظر ایشان ان بود که محصولی که زیرنظر دامپزشکی مورد تأیید است مشکلی ندارد.

او گفت: افزودن پوست و دیگر قسمت‌های مرغ به خمیر مرغ تخلف است و با آن برخورد جدی صورت خواهد گرفت.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه طرح‌های متعددی در دست وزارت جهاد کشاورزی است، گفت: یک شبه نمی‌شود کاری را انجام داد و انجام فعالیت‌های مختلف نیاز به مقدماتی دارد. به طور مثال اگر تولید خیار در گلخانه انجام شود ۵۰۰ تا ۷۰۰ متر مکعب آب در فرآیند تولید آن صرفه جویی خواهد شد و باید جهتگیری‌ها به گونه‌ای باشد که به کشاورز اعلام شود چه محصولی را کشت و برداشت کند.

حجتی در پاسخ به مسئله‌ای مبنی براینکه منابع طبیعی کار معدن را نمی‌شناسند گفت: معدنکاران باید منابع طبیعی را بشناسند و در کنار آن منابع طبیعی باید کار معدن را درک کنند.زیرا شکنندگی بسیار بالایی در اقلیم و منابع طبیعی وجود دارد و برخی منابع اعلام می شود در جایی کارخانه یا معدنی ایجاد شود و بعد از آن درخت یا گیاه در آن کاشته خواهد شد که این صحبت آنچنان درست نیست.

وی با تأکید براینکه به دنبال تقویت معاونت باغبانی هستیم، گفت: برخی افراد در دولت و مجلس به دنبال آن هستند تا معافیت‌های موجود مالیاتی را حذف کنند.

او یادآور شد: تولید و ارائه محصول سالم به مردم با تکنولوژی و علم روز باید مدنظر افراد باشد.

وزیر جهاد کشاورزی در پایان تأکید کرد: ستاد تنظیم بازار زیر نظر معاونت اجرایی رئیس جمهور است و وزارت جهاد کشاورزی مسئول مستقیم آن نیست.

**آیین نامه کشت فراسرزمینی در حال تدوین است

بخشنده معاون اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی گفت: در راستای کشت فراسرزمینی با همکاری وزارت امور خارجه آیین نامه‌ای برای حمایت از بخش خصوصی در زمینه حمایت‌های حقوقی کنسولی، بیمه و تسهیلات تدوین شده است.

وی در نشست صبحانه وزیر جهاد کشاورزی با اعضای اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: آیین نامه تدوین شده با تأیید وزیر جهاد کشاورزی برای تصویب به هیئت دولت ابلاغ خواهد شد.

او در رابطه با خرید تضمینی کالا و مواد اساسی گفت: تکلیف دولت است که سالیانه قیمت خرید تضمینی را اعلام کند و تولیدکننده اگر صلاح دید آن را با قیمت تضمینی به دولت عرضه کند.

معاون اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: قیمت خرید تضمینی کشمش به دلیل آنکه خوشایند تولیدکنندگان نبود به دولت کشمش را عرضه نکردند و درحال حاضر که قیمت جهانی ان کاهش یافته است وزیر پیشنهاد داده یارانه صادرات به آن داده شود.

ویدر پایان گفت: هیچ گونه مجوزی برای واردات مرکبات داده نشده و اگر این محصولات در بازار وجود دارد قاچاق است.

منبع: تسنیم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: