معاون اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد

حمایت از کشت فرا سرزمینی/ مجوزی برای واردات مرکبات نداده‌ایم

معاون اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی خطاب به اعضای کمیسیون کشاورزی و اتاق بازرگانی ایران گفت: در راستای حمایت از تولید داخل، مجوزی برای واردات مرکبات نداده‌ایم و اگر چیزی در بازار موجود است، قاچاق است.

به گزارش عیارآنلاین، صبح امروز محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی به همراه عبدالمهدی بخشنده معاونش در جمع اعضای کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران حضور یافت و به مشکلات فعالان بخش کشاورزی گوش فرا داد.

بخشنده

اعضای کمیسیون کشاورزی مشکلات مختلفی از جمله عدم ثبات قوانین در راستای صادرات محصولات کشاورزی، ورود بی‌رویه برخی محصولات مازاد بر نیاز بازار داخل و کمبود آب و فراهم نبودن بسترهای آبیاری نوین را از جمله مشکلات خود عنوان کردند.

یکی از اعضا تصمیمات آنی وزارت جهاد کشاورزی را عاملی برای ضربه خوردن برخی محصولات کشاورزی که کمک بزرگی به صادرات غیرنفتی می‌کند دانست و گفت: بحث خرید تضمینی محصول کشمش به عنوان معضلی جدی مطرح است و نباید با مطرح شدن بحث‌هایی مانند صادرات به بازار روسیه، بازارهای درجه یک اروپا را از دست بدهیم و تا همین الان هم به دلیل بحث‌های غیرکارشناسی تا حد زیادی صادرات کشمش را در بازارهای جهانی از دست داده‌ایم.

یکی دیگر از اعضا به حرف‌هایی که در مورد افزایش تعرفه واردات کنجاله سویا شنیده می‌شود، اشاره کرد و گفت: ۳ میلیون تن نیاز به مصرف برای تولیدات محصولات پروتئینی کشور است که ۲۰۰ هزار تن آن در داخل تولید می‌شود، اما ظاهراً قرار است تا تعرفه کنجاله سویا بالا برود و صرفاً واردات دانه سویا را سهم بگیرند که اگر این اتفاق بیفتد، قیمت مواد پروتئینی افزایش چشمگیری خواهد داشت که امکان رقابت را در بازار از ما خواهد گرفت.

همچنین رئیس اتاق بازرگانی مازندران به وضعیت تولید مرکبات در این استان اشاره کرد و گفت: سالانه ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن مرکبات در این استان تولید می‌شود که ظرفیت خوبی برای صادرات به ویژه به بازار روسیه دارد، اما باید مراقب بود که با واردات بی‌رویه پرتقال‌های خارجی از جمله پرتقال مصری به این محصول ضربه نزنیم.

بخشنده معاون برنامه‌ریزی اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به انتقادات این اعضا گفت: خرید تضمینی بر عهده دولت است و دولت موظف است قیمت خرید را هر سال اعلام کند، قبول داریم که قیمت کشمش بسیار پایین‌تر از بازار است و به همین دلیل هیچ کشاورزی برای فروش آن به ما مراجعه نکرده است.

وی ادامه داد: از آنجایی که قیمت جهانی کشمش پایین آمده به دستور وزیر به دنبال درخواست یارانه صادراتی برای کشمش هستیم.

وی همچنین در اعتراض دیگر اعضای اتاق بازرگانی نسبت به واردات بی‌رویه مرکبات گفت: هیچ مجوزی برای واردات مرکبات نداریم و اگر در بازار چنین محصولی دیده می‌شود، به صورت قاچاق آمده است.

بخشنده همچنین در مورد سیاست دولت برای کشت فراسرزمینی با توجه به آب‌بر بودن محصولات کشاورزی این گونه گفت که وزارت جهاد کشاورزی با کمک وزارت اقتصاد و امور خارجه مطالعات جامعی را روی این طرح انجام داده و کشورهای موفقی مانند چین و کشورهای عربی که این کار را انجام داده‌اند، مورد بررسی قرار گرفتند.

وی از تدوین آیین‌نامه‌ای برای حمایت از افرادی که در کشت فراسرزمینی وارد می‌شوند، خبر داد و گفت: برای حمایت از بخش خصوصی چه در امور حقوقی و کنسولی و چه اخذ تسهیلات بیمه‌ای آیین‌نامه‌ای تدوین شده که ظرف چند روز آینده به امضای وزیر خواهد رسید و برای تصویب به دولت می‌رود.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: