مویدحسینی: گرجستان از موقعیت ممتازی در سیاست خارجی ایران برخوردار است

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و گرجستان در دیدار با رئیس مجلس گرجستان افزود: موقعیت دو کشور به ویژه استقرار مسیر ترانزیتی بنادر ایران در خلیج فارس امکان گسترش همکاری‌ها را فراهم کرده است

به گزارش عیارآنلاین، موید حسینی صدر، رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و گرجستان با «داوید اوسوپا شویلی» رئیس مجلس گرجستان دیدار و گفتگو کرد.

موید حسینی صدر

حسینی صدر در ابتدای این دیدار با اشاره به پیشینه مثبت روابط دو کشور در عرصه های مختلف گفت: علقه های فرهنگی دیرینه و مشترکات عمیق تاریخی و فرهنگی ایران و گرجستان موجب گسترش پیوندهای دو کشور در همه عرصه ها گردیده است.

وی افزود: گرجستان از موقعیت ممتازی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برخورداراست و در آینده پیش رو نیز با گسترش مراودات بین دو کشور شاهد پیشرفت روزافزون روابط دو کشور خواهیم بود.

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و گرجستان در بخش دیگری از سخنان خود، ضمن اشاره به ظرفیت های ایران و گرجستان برای تقویت و توسعه همکاری های اقتصادی دو کشور گفت: موقعیت مستعد منطقه ای دو کشور ایران و گرجستان به ویژه استقرار مسیر ترانزیتی بنادر ایران در خلیج فارس و بنادر گرجستان در حاشیه دریای سیاه امکان گسترش همکاریها را فراهم کرده است و بسترهای همکاری نزدیک دو کشور را در عرصه های تجاری و اقتصادی فراهم ساخته که لازم است در جهت عینیت یافتن آن تلاش کرد.

وی افزود: انتقال منابع گاز و فرآورده های آن از طریق کریدور ترانزیتی ایرن و گرجستان به اروپا، همکاری در زمینه های علمی و تجربیات فنی و مهندسی به طور متقابل و ارائه تسهیلات لغو روادید به ایرانیان محل های بسیار مناسبی برای رشد روابط فی مابین دو کشور است.

حسینی صدر در پایان این دیدار با اشاره به مذاکرات هسته ای کشورمان با گروه ۱+۵ گفت: مذاکرات به برهه حساسی رسیده است که در صورت عدم زیاده خواهی طرفین و پرهیز از نگاههای سیاسی به این مساله امکان رسیدن به توافق نهایی دور از دسترس نیست.

رئیس مجلس گرجستان “داوید اوسوپاشویلی” نیز در این دیدار با اشاره به استقبال پارلمان و دولت گرجستان از توسعه همه جانبه روابط جمهوری اسلامی ایران گفت: زمینه های مشترک و مورد علاقه طرفین برای توسعه همکاری های دوجانبه فراوان است و نتایج آن هم علاوه بر نفع دو کشور به منطقه و حتی جهان هم خواهد رسید.

رئیس مجلس گرجستان گفت: گرجستان نگاه ویژه ای به همسایگان خود برای توسعه ارتباطات تجاری و اقتصادی، علمی و فنی و فرهنگی دارد و با توجه به سابقه روابط دیرینه همکاری با ایران در این زمینه ها، مقدمات و بسترهای لازم فراهم بود و این مقامات دو کشور هستند که باید با عزم جدی از این ظرفیت ها استفاده کنند.

“داوید اوسوپا شویلی” رئیس مجلس گرجستان با اشاره به سفر خود طی یک ماه آینده به ایران ابراز امیدواری نمود در خصوص همکاریهای دو کشور در بخش انرژی، مبارزه با تروریسم، حمل و نقل و ترانزیت، حقوق بشر و سایر موضوعات مورد علاقه طرفین با مقامات عالی رتبه ایران دیدار و گفتگو کرد.

منبع: نسیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: