۱۱ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۲۵
رئیس انجمن صنفی گاوداران:

قول مساعد دولت برای اجرای هرچه سریعتر مصوبه نرخ ۱۴۴۰ تومانی شیرخام/ جلسه فوری شنبه آینده

رئیس انجمن صنفی گاوداران، از قول مساعد دولت برای اجرای مصوبه نرخ ۱۴۴۰ تومانی شیر خام خبر داد و گفت: خوشبختانه دولت یازدهم نگاه مثبتی به حمایت از تولیدات کشاورزی از جمله شیر خام دارد که امیدواریم این مهم هرچه سریعتر اجرایی شود.

به گزارش عیارآنلاین، سیداحمد مقدسی روز شنبه در گفت وگویی افزود: در این راستا سه شنبه هفته گذشته با تشکیل نشستی با حضور معاون نظارت و برنامه ریزی ریاست جمهوری، رئیس هیات مدیره کانون انجمن های صنفی کشور و انجمن صنفی دامداران، مقرر شد هرچه سریعتر مصوبات دولت اجرایی شود.

شیر خام 2

وی اظهار داشت: همچنین قرار است برای اجرایی شدن مصوبه ستاد تنظیم بازار شیرخام، شنبه هفته آینده(۱۷ آبان ماه) جلسه ای با حضور معاون اجرایی رئیس جمهوری، وزرای جهادکشاورزی و صنعت، معدن و تجارت، دبیر ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان برگزار شود و این مهم به طور جدی مورد پیگیری قرار گیرد.

مقدسی گفت: در حال حاضر قیمت تمام شده هر کیلوگرم شیرخام حداقل ۱۴۰۰ تومان است که براساس مصوبه ستاد تنظیم بازار با اندکی سود نرخ آن ۱۴۴۰ تومان تعیین شده است.

وی اظهار داشت: متاسفانه از زمان اعلام نرخ مصوب ۱۴۴۰ تومانی برای هر کیلوگرم شیر خام از سوی ستاد تنظیم بازار، صنایع هر کیلوگرم شیر خام را با نرخی کمتر از ۱۲۰۰ تومان خریداری کرده اند که این امر سبب زیان تولیدکنندگان خرد شده است.

به گفته وی، با اجرایی نشدن نرخ مصوب شیرخام، در واقع تولیدکنندگان روی هر کیلوگرم از این محصول بین ۲۰۰ تا ۲۴۰ تومان ضرر می دهند.

وی تصریح کرد: این در حالی است که دولت در سه مرحله یارانه ای را برای خرید شیرخام به صنایع اختصاص داده که تاکنون بخش عمده این مطالبات وصول نشده است.

وی درباره پرداخت یارانه به شیرخام، گفت: تولیدکنندگان شیر خام به هیچ عنوان با پرداخت یارانه به این بخش موافق نیستند زیرا یارانه با وقفه زمانی به دست تولیدکنندگان می رسد که این امر برای دولت نیز بار مالی به همراه دارد.

رئیس انجمن صنفی گاوداران افزود: اجرای این مصوبه، نه تنها به نفع تولیدکنندگان شیرخام بلکه به نفع دولت نیز خواهد بود چرا که بار مالی دولت نیز کاهش می یابد.

مقدسی با بیان اینکه ما به دنبال آزادسازی نرخ برخی تولیدات کشاورزی نیستیم، گفت: محصولات کشاورزی فسادپذیر هستند بنابراین به هیچ عنوان به دنبال رهاسازی از سوی دولت نیستیم بلکه انتظار داریم دولت با حمایت خود در آزاد سازی قیمت تولیدات کشاورزی به ما کمک کند.

وی اضافه کرد: در صورتی که صنایع لبنی، شیر خام را از تولیدکنندگان خریداری نکنند باید تولیدکننده این محصول را دور بریزد، بنابراین در تمام کشورهای دنیا مرسوم است که نرخ تولیدات کشاورزی براساس قیمت تمام شده با سود متعارف برای تولیدکنندگان تعیین شود و صنایع نیز مکلف به اجرای آن هستند.

مقدسی درباره افزایش مجدد فرآورده های لبنی در بازار اظهار بی اطلاعی کرد و افزود: به طور حتم با افزایش نرخ شیرخام قیمت تمام شده فرآورده های لبنی نیز برای مصرف کنندگان افزایش می یابد و این امری اجتناب ناپذیر است اما برای ثبات مصرف این محصول در جامعه انتظار می رود دولت از این صنعت بیش از پیش حمایت کند.

وی با اشاره به اینکه نهاده های دامی ۷۲ درصد هزینه های تولید شیرخام را به خود اختصاص داده اند، افزود: هم اکنون قیمت تمام شده هر کیلوگرم شیرخام با احتساب قیمت نهاده های دامی، دستمزد کارگری، دارو و واکسن، استهلاک ماشین آلات، انرژی، سوخت و حمل و نقل۱۴۰۰ تومان است که با سود ۴ درصدی از سوی دولت ۱۴۴۰ تومان تعیین و مصوب شده است.

رئیس انجمن صنفی گاوداران، خواستار اجرای مصوبه ستاد تنظیم بازار شیرخام و پرداخت مطالبات دامداران از دولت شد.

به گزارش ایرنا، در پی تجمع اخیر دامداران در مقابل معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری(۲۷ مهرماه) سالجاری نشستی با حضور ۱۲ نماینده از دامداران با مشاورین دفتر معاونت برنامه ریزی ریاست جمهوری، معاون امور دام وزارت جهادکشاورزی و دو تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

در این نشست درخواست دامداران کشور در ۷ بند در هیات دولت بررسی و قرار شد سوم آبان ماه نتیجه بررسی دولت به درخواست دامداران اعلام شود.

براساس این درخواست دامداران خواستار اجرای مصوبه تنظیم بازار براساس ابلاغیه معاون اول رئیس جمهوری مبنی بر خرید قیمت هر کیلوگرم شیرخام با قیمت ۱۴۴۰ تومان، اجازه افزایش قیمت فرآورده های لبنی از ۱۵ به ۲۶ درصد توسط صنایع لبنی، پرداخت ۹۰ میلیارد تومان کسری مرحله اول یارانه ها مربوط به اسفندماه سال ۹۲ و اجرای مصوبه هیات وزیران مبنی بر پرداخت مابه التفاوت (یارانه) سه ماه ابتدای سال ۹۳ را برخی از درخواست های گاوداران از دولت شدند.

همچنین تامین و توزیع علوفه دامی معوق ۵ ماهه سال ۹۲ به دامداران، استمهال وام های معوق دامداران ۱۳ ماهه گذشته دامداران و ضرب الاجل اجرای مصوبات دولت تا ابتدای آبان ماه سالجاری از دیگر درخواست های دامداران از دولت بوده است.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: