۱۰ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۰۹

ایران سومین تولیدکننده اوپک/ افزایش ۱۰۰ هزار بشکه ای تولید نفت خام

اداره اطلاعات انرژی آمریکا در تازه ترین گزارش خود با اشاره به رشد روزانه ١٠٠ هزار بشکه ای تولید نفت ایران در ماههای سپتامبر و اکتبر اعلام کرد: این کشور در رده سومین تولید کننده نفت اوپک قرار دارد.

به گزارش عیارآنلاین، اداره اطلاعات انرژی آمریکا در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد که میانگین تولید روزانه نفت خام و مایعات گازی ایران در دو ماه سپتامبر و اکتبر به سه میلیون و ٤٠٠ هزار بشکه رسید که از این مقدار دو میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه مربوط به تولید نفت خام است.

نفت

براساس این گزارش، تولید روزانه نفت خام ایران در ماههای سپتامبر و اکتبر نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افزایش ١٠٠ هزار بشکه ای روبه رو بوده است.

تولید روزانه مایعات نفتی ایران همچنان پایین تر از میانگین تولید سه میلیون و ٦٠٠ هزار بشکه ای این کشور در سه سال پیش است اما ٢٠٠ هزار بشکه بیشتر از تولید روزانه سه میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه ای است که ایران در سال ٢٠١٣ تولید می کرد.

این اداره همچنین در ارزیابی پیشین خود درباره مجموع تولید مایعات نفتی ایران در سال ٢٠١٣ بازنگری کرده بود و با کاهش ٢٠٠ هزار بشکه ای، تولید روزانه نفت و میعانات گازی ایران را در سال گذشته میلادی سه میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه اعلام کرد.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا همچنین اعلام کرد که افزایش عرضه نفت خام و کاهش تقاضای این محصول در جهان سبب افت قیمت های نفت به پایین ترین سطح در چهار سال اخیر شده است.

این موسسه افزود که افزایش تولید نفت در عراق و لیبی سبب کاهش نگرانی ها نسبت به خطرهای ژئوپولتیکی و تأثیر آن بر عرضه کوتاه مدت نفت در ماه های سپتامبر و اکتبر شد.

بنابر این گزارش، میانگین تولید روزانه نفت خام عراق در ماههای سپتامبر و اکتبر به ٣,٥ میلیون بشکه رسید که ٣٠٠ هزار بشکه بیشتر از مقدار تولید شده در دو ماه گذشته است.

این گزارش می افزاید که افزایش تولید در میدانهای نفتی در جنوب عراق و همچنین میدانهای تحت کنترل منطقه کردستان عراق عامل بالا رفتن تولید در این کشور شده است.

در همین حال، میانگین تولید روزانه نفت لیبی در ماه سپتامبر و اکتبر با ٤٠٠ هزار بشکه افزایش نسبت به دو ماه گذشته به ٩٠٠ هزار بشکه رسید، این در حالی است که این کشور برای رسیدن به حداکثر ظرفیت تولیدی و یا حفظ تولید در سطح کنونی همچنان با چالش های زیادی روبه رو است.

منبع:ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: