۱۰ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۴۱

فعالیت نیروهای شاغل در پارس جنوبی با اتمام توسعه هر فاز پایان می‌یابد

روابط عمومی شرکت ملی نفت ایران با ارسال توضیحاتی پیرامون یک خبر گفت: با اتمام توسعه هربخش از این فازهای پارس جنوبی، نیروهای شاغل مربوط به آن بخش به فعالیت خود پایان می‌دهند.

به گزارش عیارآنلاین، در تاریخ دوشنبه ۶ آبان‌ماه با عنوان «تعدیل نیرو در فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی/ پیمانکاران بی‌پول دست از کار کشیدند» توضیحاتی را ارسال کرد.

کارگران ساختمانی

در توضیحات روابط عمومی شرکت ملی نفت آمده است” درگزارش مذکور در مورد فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی که یکی از طرح های اولویت دار این میدان گازی محسوب می شود، آمده است: “به دلیل مشکلات مدیریتی و عدم تخصیص صحیح منابع مالی توسط پیمانکار اصلی توسعه این فاز کند و حتی با تعدیل نیرو روبه رو شده است” این درحالی است که هم اکنون در این پروژه پیشرفت های قابل توجه و ارزشمندی حاصل شده و فعالیت های مربوط به پیش راه اندازی و راه اندازی آن در حال انجام است.

در جدیدترین اقدام، مشعل فاز ۱۸ پارس جنوبی اواخر مهرماه امسال با موفقیت راه اندازی و تاسیسات این سکو به صورت آزمایشی روشن شد و دوشنبه؛ ۵ آبان ماه به طور رسمی مورد بهره برداری قرار گرفت.

در یک سال گذشته، اقدامات مهمی نظیر راه اندازی بویلرها، اتمام عملیات فلشینگ واحد یک شیرین سازی، آماده سازی پکیج نیتروژن، راه اندازی سکو۱۸A و نصب اسپول های مربوطه، شروع عملیات تکمیلی HOOK UP و آغاز عملیات پیش راه اندازی و راه اندازی سکوی ۱۷A، اتمام حفاری بر روی سکوی ۱۸A، نصب سکوی A 18، اتمام عملیات حفاری ۱۱ حلقه چاه بر روی سکوی ۱۷A، نصب و تکمیل فعالیت های مکانیکی واحدهای یوتیلیتی مورد نیاز یک فاز، تکمیل عملیات اجرایی مخازن LPG انجام شده است که اجرای هر بخش مستلزم هزاران نفر ساعت کار برنامه ریزی شده است.

همچنین بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی از این فازها، بخش خط لوله دریایی فاز ۱۸ پارس جنوبی به طول ۱۱۰ کیلومتر تکمیل و آماده بهره برداری است.

همچنین هیدروتست خط لوله ۳۲ اینچ دریایی و خط ۴ اینچ فاز ۱۷ پارس جنوبی به طول ۱۱۰ کیلومتر انجام و تکمیل شده است و این خطوط لوله نیز آماده بهره برداری است.

عملیات پیش راه اندازی سکو A 17 بیش از ۵۰ درصد پیشرفت داشته است و عملیات خط لوله بین فازی ۶، ۷ و ۸ با تمامی متعلقات به پایان رسیده و آماده بهره برداری است.

واحد تولید نیتروژن پالایشگاه این فازها به آمادگی صد در صدی رسیده است و سیستم کنترل پالایشگاه در مسیر ردیف یک تصفیه گاز و ردیف شماره یک تصفیه گاز به طور کامل تکمیل شده است.

این گزارش حاکی است، ردیف شماره ۲، ۳ و تصفیه گاز پیشرفت های قابل ملاحظه ای داشته، به طوری که در حال طی مراحل پایانی هستند.

با توجه به فعالیت های انجام شده در این فازها و انجام عملیات پایانی و به اتمام رسیدن بخش اعظم پروژه طرح توسعه فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی که اهالی رسانه نیز از نزدیک روز سه شنبه؛ ۶ آبان ماه پیشرفت محسوس این فازها را مشاهده نمودند، سمت و سویی نسبت به کتمان پیشرفت های حاصل شده عجیب به نظر می رسد.

با توجه به موارد ذکر شده و تلاش نیروهای متخصص داخلی با مدیریت و نظارت عالیه شرکت ملی نفت ایران، فعالیت ها در فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی با جدیت در حال انجام است و مطابق برنامه پیش بینی شده به زودی شاهد راه اندازی این فازها خواهیم بود.

از این منظر تعدیل نیرو که در رسانه مذکور به دلیل مشکلات مالی عنوان شده بود، صحت ندارد و صرفا با اتمام توسعه هربخش از این فازها، نیروهای شاغل مربوط به آن بخش به فعالیت خود پایان می دهند.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: