۱۰ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۲۷

مجوزهای کاغذی گمرک برچیده می‌شود/ اخذ ضمانت نامه بانکی برای عوارض کالا در گمرک

مدیرکل صادرات گمرک ایران گفت:‌ یکی از مشوق‌ها اخذ ضمانت‌نامه بانکی برای عوارض کالا در گمرک است.

به گزارش عیارآنلاین، حسن علی‌دوستی در مورد صادرات فرآورده‌های نفتی اظهار داشت: تشریفات صادرات در گمرک بیش از یک روز طول نمی‌کشد، مگر اینکه نیاز به اخذ مجوز از دیگر دستگاه داشته باشد و این دستگاه‌ها نیز اکنون همکاری خوبی با گمرک داشته و مجوزها را سریع صادر می‌کنند.

داروها در گمرک

مدیر کل صادرات گمرک ایران در مورد بیشترین توقف برای اخذ مجوز یا به خاطر نوع کالا گفت: بحث فرآورده‌های نفتی و مشتقات آن برای احراز تعلق گرفتن یا نگرفتن یارانه باید در کارگروهی شرایط آنها مصوب و اعلام نظر شود.

وی افزود: عمده کالا و خدمات که نیاز به توقف دارند، مربوط به فرآورده‌های نفتی و مشتقات آن می‌شود، البته اگر مجوز و ضمانت بانکی داشته باشند، می‌توانند همان روز کالای خود را صادر کنند.

به گفته علی‌دوستی، در صورتی که شرکت‌ سوء سابقه در پرونده داشته باشد، معمولا نیاز به بررسی بیشتر برای صادرات دارد.

مدیر کل صادرات گمرک در پاسخ به این سؤال که اکنون مجوز سایر دستگاه‌ها از طریق سامانه جامع یا به صورت کاغذی ارائه می‌شود، تصریح کرد: روش الکترونیکی برای اخذ مجوزها و فرایندها وجود دارد و به دنبال کاهش پرونده‌های کاغذی هستیم، تا بتوان به صورت یک سامانه الکترونیکی این مجوزها از طریق همه دستگاه‌های همکار به گمرک ارائه شود.

مدیر کل صادرات گمرک ایران با اشاره به مشوق‌های صادراتی بیان داشت: یکی از مباحث مربوط به ضمانت‌نامه‌ها و عوارض است و آنچه در بسته مشوق‌های صادراتی تصویب شد، برای کالاهای مشمول عوارض است که به جای آن ضمانت‌نامه بانکی اخذ شود.

وی افزود: برای ورود موقت کالا نیز ضمانت‌نامه و بیمه نامه اخذ می‌شود.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: