۱۰ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۵۸

مذاکرات ایران و پاکستان برای صادرات گاز ادامه دارد

مدیر عامل شرکت ملی صادرات گاز ایران از تمایل ایران و پاکستان برای اجرایی شدن خط لوله آی پی (IP) خبر داد و گفت: مذاکرات بین دو کشور برای صادرات گاز ایران به پاکستان ادامه دارد.

به گزارش عیارآنلاین، علیرضا کاملی با اشاره به سفر هفته گذشته هیئت پاکستانی به تهران تصریح کرد: در این سفر دو کشور برای اجرایی شدن این خط لوله تاکید کردند و قرار شد مذاکرات میان آنها مانند روال گذشته ادامه پیدا کند.

خط لوله صلح- پاکستان

وی با بیان این که قرارداد میان دو کشور برای صادرات گاز ایران به پاکستان معتبر است، تصریح کرد: در این دیدار طرف پاکستانی بر دریافت گاز از ایران تاکید کرد.

کاملی با بیان این که گاز ایران قرار است از طریق خط لوله به پاکستان صادر شود، تصریح کرد: هم اکنون بخش عمده ای از٩٠٠ کیلومتر خط لوله صادراتی ایران به پاکستان در خاک ایران ساخته شده است اما پاکستانی هنوز ساخت ٧٨٠ کیلومتر از این خط لوله را در خاک خود را آغاز نکرده است.

به گزارش شانا، بخش ایرانی خط لول آی پی (IP) به طول ٩٠٠ کیلومتر با هزینه ٢,٥ میلیارد دلار ساخته شده و برای تکمیل آن نیز باید حدود یک میلیارد دلار دیگر نیز سرمایه‌گذاری شود اما بخش دوم این خط لوله در خاک پاکستان به طول ٧٨٠ کیلومتر هنوز ساخته نشده است. دولت پاکستان در تامین هزینه های ساخت این خط لوله در خاک خود با مشکلات بسیاری روبه رو شده است اما وزیر دارایی پاکستان اخیرا اعلام کرد: اسلام آباد تکمیل بخش پاکستانی طرح آی پی را تصویب کرد.

روزنامه اکسپرس تریبون نوشته است: سناتور محمد اسحاق دار، وزیر اقتصاد و دارایی پاکستان، در جریان دیدار با علی طیب نیا، وزیر اقتصاد ایران، اعلام کرد که دولت پاکستان ساخت خط لوله ٧٠٠ کیلومتری از گوادار تا نواب شاه را تایید و برای تامین مالی پروژه گزینه های مختلفی را بررسی کرده است.‬

منبع:شانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: