۱۰ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۲۷

طرح «افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش جمعیت» باید در کمیسیون اجتماعی پیگیری شود

نایب‌ رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: طرح «افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش جمعیت» باید در کمیسیون اجتماعی پیگیری شود.

به گزارش عیارآنلاین، فرج‌الله عارفی در خصوص رد دوباره طرح افزایش نرخ باروری توسط شورای نگهبان اظهار داشت: موضوع جمعیت موضوع اجتماعی است و البته ضمن احترام به همکاران در کمیسیون بهداشت که همه از شخصیت‌های صاحب‌نظر هستند باید بگویم که صاحب‌نظری آن‌ها در حوزه بهداشت و درمان است اما درباره جمعیت، در همه جای دنیا این موضوع زیرمجموعه کمیسیون اجتماعی بوده است.

فرج‌الله عارفی

وی اضافه کرد: البته تنظیم مقررات برای جمعیت و نرخ رشد جمعیت باید در حوزه مربوطه خودش بررسی شود و کمیسیون‌های دیگر باید به عنوان کمیسیون‌های فرعی عمل کنند، یعنی هم کمیسیون فرهنگی و کمیسیون بهداشت و درمان باید درگیر این مسأله جمعیت باشند تا قانونی جامع تصویب شود.

عارفی تصریح کرد: ما در مقطعی از زمان که نرخ جمعیت رو به افزایش رفت و کشور دچار مشکلاتی برای تأمین نیازهای مردم شد متأسفانه بدون این‌که قانون جامع و همه‌گیری برای تنظیم آهنگ رشد جمعیت تصویب کنیم، کنترل موالید را شروع کردیم که نهایتاً دو دهه بعد منجر شد که با بحران و چالشی مبنی بر افزایش سن جمعیت مواجه شویم که تا دو دهه دیگر واقعاً خطر جدی برای کشور است.

نایب‌رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: امروز خوشبختانه مقام معظم رهبری در این زمینه هشدار دادند و گرنه مسئولان خواب بودند که اگر این وضعیت ۲۰ سال دیگر ادامه داشت فاجعه به بار می‌آمد چرا که آمارها می‌گوید بین سال ۱۳۷۵ تا ۱۴۱۵ نرخ رشد جمعیت ما ۴۳ درصد است اما نرخ رشد جمعیت سالمندی ما ۱۳۰ درصد است.

وی اضافه کرد: با توجه به این‌که ما کشور در حال توسعه هستیم که بالاترین سرمایه ما نیروی جوان است اگر از الآن اقدام برای افزایش جمعیت نکنیم تا ۲۲ سال آینده با چالش جمعیتی مواجهیم.

منبع:تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: