۱۰ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۴۴

ترکیه از دو ماه دیگر مسیر ایران را برای ترانزیت کالا استفاده نمی‌کند

ترکیه تلاش می‌کند تا در زمستان ۹۳ برابر با سه ماه نخست ۲۰۱۵ مسیر جدید آذربایجان- دریای خزر – ترکمنستان را برای دور زدن مسیر ترانزیتی ایران راه‌اندازی کند.

به گزارش عیارآنلاین، به دنبال اختلاف ترکیه و ایران بر سر تعرفه ترانزیت کامیون‌ها، آنکارا در نظر دارد تا از مسیر جدیدی با عبور از آذربایجان به آسیای مرکزی دسترسی یابد.

ترانزیت - واردات - گمرک

بر اساس این طرح جدید، کامیون‌های ترک پس از عبور از آذربایجان، برای رسیدن به آسیای مرکزی با استفاده از کشتی از آب‌های دریای خزر خواهند گذشت. انتظار می‌رود که این مسیر جدید در سه‌ماهه نخست ۲۰۱۵ راه‌اندازی شود.

این رسانه ترکیه‌ای مدعی شد که این طرح با تصمیم ایران برای افزایش تعرفه ترانزیتی و قیمت سوخت برای کامیون‌های ترک در نظر گرفته شده است.

بر اساس این گزارش، به دنبال افزایش نرخ تعرفه ترانزیتی کامیون‌های ترک از سوی ایران ترکیه نیز این رقم را افزایش داده است و درحال حاضر تعرفه ترانزیتی که ایران و ترکیه از کامیون‌های یکدیگر دریافت می‌کنند برابر با ۱۵۰۰ دلار است.

به گزارش فارس، این امر نشان‌دهنده تمایل ترکیه برای  برابری نرخ تعرفه ترانزیت کامیون‌ها در دو کشور است و این درحالی است که قیمت سوخت در ترکیه ۲۰ برابر قیمت سوخت در ایران است.

در نهایت این رسانه ترک مدعی شد که ایران قیمت سوخت برای کامیون‌های ترک را یک تا دو دلار افزایش داده است.

فتیح سنر رئیس اتحادیه حمل و نقل بین‌المللی ترکیه اعلام کرد که این سازمان نشست‌هایی موفقیت‌آمیزی با مقامات ترکمنستانی و آذری برای استفاده از مسیر آذربایجان- دریای خزر – ترکمنستان داشته است و از این مسیر برای انتقال کالا به آسیای مرکزی استفاده خواهد شد و این مسیر در ابتدای ۲۰۱۵ راه‌اندازی خواهد شد.

وی مدعی شد که این مسیر جدید ظرفیت سالانه ۳۰ هزار سفر از این طریق با هزینه‌های حمل و نقل کمتر (نسبت به ایران) را داراست.

تاکنون، تاجران ترک بیشتر از مسیر ایران برای ترانزیت کالاهای خود به آسیای مرکزی استفاده کرده اند چراکه این مسیری کوتاه‌تر برای دسترسی به بازارهای این منطقه فراهم می‌کند.

منبع:فارس

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: