رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی کشور:

جایگاه کشاورزی در ایران در حد و اندازه تامین امنیت غذایی کشور نیست

رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی کشور مهمترین مشکل بخش کشاورزی را نبودن تعریفی از جایگاه واقعی بخش کشاورزی خواند و گفت: به فرمایشات امام راحل و مقام معظم رهبری در بخش کشاورزی عمل نشده است.

به گزارش عیارآنلاین، محمدرضا جهانسوز در گفت‌وگویی در پاسخ به مشکلات کنونی بخش کشاورزی، نبودن جایگاه مناسب برای کشاورزی را مهمترین مشکل خواند و گفت: ائمه اطهار کشاورزی را بزرگترین شغل می‌دانستند و نظام جمهوری اسلامی هم باید جایگاه خاصی برای این شغل قرار دهد.

جهانسوز

رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی افزود: مطالبات امام راحل هم انجام امورات کشاورزی و توجه کافی به این بخش بود به طوری که بارها فرمودند «کشاورزی رأس امور است»، «کشاورزی باید محور توسعه باشد».

جهانسوز گفت: مقام معظم رهبری هم بارها به کشاورزی و تأمین امنیت غذایی توصیه کرده‌اند اما آیا واقعا شاهد این توجه در کشور بوده‌ایم؟

به گفته جهانسوز میزان سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی نسبت به بخش صنعت بسیار پایین و نسبت به بخش خدمات ناچیز است. آیا واقعا می‌شود با چنین سرمایه‌گذاری کشاورزی را پیش برد؟ آیا جایگاه کشاورزی واقعا در حد مهمترین ارکان حفظ نظام و تأمین امنیت غذایی تعریف شده است؟

رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی افزود: بیمه‌ کشاورز وجود ندارد و سرمایه‌گذاری‌های این بخش نیز بیمه نیست. از سوی دیگر تولید محصولات کشاورزی برای کشاورزان به صرفه نیست بنابراین با چنین رویکردی طبیعی است که توجه کشاورزان به این بخش کمتر شود.

وی افزود: امام (ره) فرمود خدمت به کشاورزی خدمت به اسلام است اما آیا واقعا حمایت از بخش کشاورزی را در حد فرمایش امام می‌بینیم.

رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی گفت: از نظر عملیاتی هم کشاورزی کشور دارای راهبرد نیست و مسائل حرکتی در ارتباط با توانمندی‌هایی که از نظر پتانسیل اکولوژیکی، توانمندی‌های فردی و اجتماعی دارد برنامه‌ریزی نشده است.

وی افزود: کشوری که از نظر اکولوژیکی شکننده است یعنی میزان بارش یک سوم میانگین جهانی و بیابان‌های وسیع دارد باید راهبرد کافی برای کشاورزی داشته باشد.

وی افزود: سال گذشته ۱۲ میلیارد دلار محصولات کشاورزی و غذایی وارد کشور شده است و بر اساس مدل‌های جهانی تا سال ۲۰۸۰ به واسطه گرم شدن کره زمین میزان تولیدات محصولات کشاورزی ۱۵ تا ۵۰ درصد کاهش می‌یابد.

عضو هیأت علمی و استاد تمام دانشگاه تهران تأکید کرد: با گرم شدن کره زمین که معادلات این بخش را به هم می‌زند باید نگاه جدی به کشاورزی داشت و راهبرد واقعی برای رسیدن به اهداف چشم‌انداز تعریف کرد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: