۶ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۳۴
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس در گفت وگو با نفتنا مطرح کرد:

پاکستانی ها اشتیاقی برای خط لوله صلح ندارند/ فشارهای سیاسی به اسلام آباد مانع اصلی اجرای پروژه

پاکستان علت عدم شروع فعالیت را ناتوانی در تامین هزینه ها عنوان کرده و از شرکت های ایرانی، روسی و چینی درخواست کرده به عنوان مجری ساخت خط لوله مشارکت کنند.

به گزارش عیارآنلاین، حسین امیری خامکانی در گفت وگویی درباره سرنوشت پروژه خط لوله صلح، گفت: خط لوله صلح میان ایران و پاکستان می تواند باعث ارتقای روابط میان دو کشور شود و موانع پیشروی این مسیر را نیز از بین بردارد.

امیری خامکانی

نماینده زرند و کوهبان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متاسفانه مقامات پاکستان در این زمینه مواضع متناقصی را اتخاذ کرده اند، گاه از تداوم همکاری ها می گویند گاهی نیز در مسیر احداث خط لوله تعلل و سنگ اندازی می کنند که من فکر می کنم این مساله ناشی از فشارهای سیاسی است که از سوی برخی کشورها به پاکستانی ها وارد می شود.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: همانقدر که احداث این خط لوله برای کشور ما موضوعی حیاتی است برای دو کشور پاکستان و هند قاعدتا باید با اهمیت تلقی شود. زیرا بسیاری منابع انرژی این دو کشور تامین خواهد شد.

این نماینده مجلس نهم با تاکید بر اینکه ایران تاکنون به تمامی تعهدات خود در این زمینه عمل کرده است، ادامه داد: تعامل در این پروژه و اتمام آن می تواند، زمینه ایجاد همکاری های دیگر در سایر حوزه ها را میان تهران و اسلام آباد فراهم کند.

وی تاکید کرد: احداث این خط لوله در کشور ما تکمیل شده و استان های جنوب غرب کشور را تغذیه خواهد کرد و ما مسولیت خود را در این زمینه به خوبی انجام داده ایم.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس اظهار کرد: ما بارها تا مرز کلنگ زنی تا مرز این کشور پیش رفته ایم اما علاقه و اشتیاقی از سوی این کشور برای این موضوع دیده نشده است و کار نیمه تمام مانده است. هندی ها نیز علاقه و اشتیاق خود را در این مورد نشان نداده اند.

امیرخامکانی بیان کرد: در دکترین سیاست خارجی ایران، روابط با کشورهای اسلامی در اولویت قرار دارد و ما می توانیم با رفع موانع پیش رو در ارتباط با روابط سیاسی و اقتصادی با پاکستان، گام های بیشتری برداریم.

به گزارش نفتنا، خط لوله صلح نام خط لوله گاز صادراتی ایران به هند و پاکستان است که بر اساس تفاهم های انجام شده، ایران متعهد می شود که تا مدت ۲۵ سال، گاز خود را با قیمت توافقی به هند و پاکستان بفروشد.

این مسیر اقتصادی ‎ترین روش تامین انرژی شبه قاره هند است، مذاکراتی پیرامون پیوستن ترکمنستان و قطر به ایران برای تامین گاز طبیعی این پروژه بزرگ مطرح شده است.

علی رغم جذابیت هایی که این طرح نه تنها از جنبه تامین انرژی برای شبه قاره هند دارد، بلکه به عنوان یک عامل کاهش تنش در روابط بین هند و پاکستان نیز به شمار می رود، هندوستان تحت فشارهای آمریکا اعلام کرد که از این طرح کناره گیری می کند.

ساخت این خط لوله که از سال ۲۰۰۲ شروع شد، قرار بود در سال ۲۰۱۴ به بهره برداری برسد که با کنار کشیدن هند از این پروژه و تعلل پاکستان در ساخت خط لوله در داخل این کشور، نیمه کاره رها شده است.

پاکستان علت عدم شروع فعالیت را ناتوانی در تامین هزینه ها عنوان کرده و از شرکت های ایرانی، روسی و چینی درخواست کرده به عنوان مجری ساخت خط لوله مشارکت کنند.

ایران درخواست اعطای وام ۵۰۰ میلیون دلاری به پاکستان را رد کرد و بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت دولت یازدهم اعلام کرد تا زمانی که هند به عنوان دومین مصرف کننده گاز این خط لوله اعلام آمادگی نکند، ایران تمایلی به بهره برداری از این مسیر انتقال نخواهد داشت.

منبع: نفتنا

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: