۷ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۳۹

تاپی با خط لوله صلح قابل قیاس نیست/ رایزنی با ایران تنها راه تأمین گاز

مشاور سابق وزارت مالیه پاکستان گفت: با توجه به اینکه بخشی از خط لوله صلح تکمیل شده و مسیر آن نسبت به تاپی کوتاه‌تر است، بهتر است از این طریق مشکل کمبود گاز پاکستان را حل کنیم.

به گزارش عیارآنلاین، ثاقب شیرانی مشاور سابق وزارت مالیه و کارشناس اقتصادی پاکستان اظهار داشت: منابع انرژی پاکستان رو به پایان است.

خط لوله صلح- پاکستان

وی افزود: پاکستان به شدت با کمبود گاز مواجه است اما چرا زمانی که کشور همسایه ما ایران بعد از قطر بزرگترین ذخایر گاز جهان را دارد ما باید از مشکلات گازی رنج ببریم.

شیرانی گفت: ایران کشور اسلامی، دوست، برادر و از همه مهم‌تر همسایه ما است پس چرا نتوانیم برای واردات گاز با این کشور به توافق برسیم.

این کارشناس اقتصادی پاکستان در ادامه افزود: ایران به تعهد خود در زمینه خط لوله صلح عمل کرده اما دولت نواز شریف این پروژه را پیگیری نکرد.

وی افزود: روابط ایران و پاکستان در حال بهبود یافتن است بنابراین می‌توان امیدوار بود با کاهش فشارهای واشنگتن، اسلام‌آباد بتواند برای واردات گاز با تهران به توافق برسد.

به گفته شیرانی، یکی از مشکلات قرارداد خط لوله صلح به توافق نرسیدن بر سر قیمت گاز دریافتی بود که با تجدید نظر در این زمینه بسیاری از مشکلات حل می‌شود.

مشاور سابق وزارت مالیه پاکستان گفت: پاکستان با ترغیب آمریکا از دهه نود به دنبال اجرای پروژه خط لوله گاز تاپی بود که گاز ترکمنستان را از مسیر افغانستان به این کشور انتقال می‌داد اما مسیر تاپی بسیار طولانی‌تر از خط لوله صلح است و صرفه اقتصادی ندارد.

ثاقب شیرانی خاطر نشان کرد: مسیر خط لوله صلح به پاکستان نزدیک است علاوه بر این این پروژه تا مرز مشترک تکمیل شده بنابراین واردات گاز از ایران بهترین و با صرفه‌ترین راه برای حل مشکل کمبود گاز می‌باشد.

وی افزود: اگر دولت پاکستان بخواهد می‌توانیم ظرف یک سال با دریافت گاز از ایران مشکل کمبود گاز را حل کنیم.

شیرانی تصریح کرد: دولت پاکستان به فکر لغو پروژه خط لوله صلح نیست بلکه بنا به مواردی سعی دارد نوع قرارداد با ایران را تغییر دهد.

به گفته ثاقب شیرانی، اگر موضوع جریمه پاکستان به علت عمل نکردن به تعهدات در زمینه خط لوله صلح حل شود امکان پیشرفت در این زمینه قوت می‌گیرد.

این کارشناس اقتصادی پاکستان بیان کرد: واردات گاز از ایران مشکلات گازی حد‌اقل نصف کشور را حل می‌کند اما نواز شریف بعد از سفر به ایران نیز به این امر مهم توجهی نکرد.

وی افزود: پاکستان در حال حاضر به جای گاز طبیعی به دنبال وارد کردن گاز مایع است و سعی دارد از این طریق مشکل کمبود گاز خود را حل کند.

ثاقب شیرانی ابراز امیدواری کرد که سفر وزیر نفت و منابع طبیعی پاکستان به ایران نتایج مثبتی به دنبال داشته باشد و ۲ کشور بتوانند یک قرارداد گازی به امضا برسانند.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: