۶ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۰۲

گزارش آخوندی به کمیسیون عمران/ صندوق پس‌انداز مسکن فعلا از دستور کار خارج شد

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه صندوق پس‌انداز مسکن و ساختمان فعلاً از دستور کار وزارت راه و شهرسازی خارج شد، گفت: وزارت راه و شهرسازی در حال بررسی بیشتر برای راه‌اندازی و تأسیس صندوق‌های پس‌اندازی مسکن و ساختمان است.

به گزارش عیارآنلاین، علیرضا خسروی نماینده مردم سمنان در پاسخ به این سؤال که حضور آخوندی در کمیسیون عمران به چه دلیل بود گفت: آخوندی با حضور در کمیسیون عمران گزارشی از طرح جامع مسکن ارائه کرد که در آن گزارش نیز به ساخت ۳۰۰ هزار مسکن در بافت فرسوده و ۹۰ هزار مسکن با مشارکت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اشاره داشت.

علیرضا خسروی

وی ادامه داد: وزیر راه و شهرسازی در کمیسیون عمران مجلس اعلام کرد که ساخت ۳۰۰ هزار مسکن در بافت فرسوده و ۹۰ هزار واحد مسکونی برای کارگران قطعی است.

وی اعلام کرد: قرار است مطالعات بیشتری در خصوص همکاری شهرداری‌ها و بنیاد مسکن انجام شود.

۱۱ میلیون نفر در بافت فرسوده زندگی می کنند

خسروی با اشاره به اینکه ۷۰ هزار هکتار بافت فرسوده در کشور وجود دارد و ۱۱ میلیون نفر در این بافت‌ها زندگی می‌کنند، اظهار داشت: ساخت ۳۰۰ هزار مسکن در بافت فرسوده می‌تواند مفید باشد که باید از این برنامه حمایت کرد.

سهمیه استان‌ها در برنامه ساخت ۳۰۰ هزار مسکن در بافت فرسوده مشخص نیست

عضو کمیسیون عمران مجلس در پاسخ به این سؤال که آیا سهمیه استان‌ها در برنامه ساخت ۳۰۰ هزار مسکن در بافت فرسوده مشخص و تعیین شده است گفت: اگر هر چه سریعتر سهمیه استان‌ها تعیین شود بهتر است اما طبق اطلاعات ما هنوز این اقدام از سوی وزارت راه و شهرسازی انجام نشده است.

وزارت راه و شهرسازی راه‌اندازی صندوق پس‌انداز و ساختمان را فعلاً کنار گذاشته است 

خسروی در پاسخ به این سؤال که آیا وزارت راه و شهرسازی در خصوص راه‌اندازی صندوق‌های پس‌انداز و ساختمان گزارش به مجلس ارائه نکرده است گفت: ظاهراً وزارت راه و شهرسازی راه‌اندازی این صندوق را فعلاً کنار گذاشته است چرا که مابه‌التفاوت نرخ سود در نظر گرفته شده در این صندوق‌ها باعث می‌شود ۱۲۰ هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت شود.

وی ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی فعلاً راه‌اندازی این صندوق را به بررسی بیشتر موکول کرده است.

وزارت راه و شهرداری در خصوص گودبرداری حاشیه متروی حقانی پاسخگو باشند 

خسروی در پاسخ به این سؤال که آیا مجلس برای گودبرداری‌های پرخطری مثل گود مجاور متروی حقانی ورود کرد، پیش از این اعلام کردید اگر گزارشی به شما برسد بررسی می کنید ،گفت: برای استارت ورود به این گونه موارد مشخص ، باید شاکیان حقیقی و یا حقوقی آن را به کمیسیون اصل ۹۰ ارائه کنند تا کمیسیون عمران نیز آن را در دستور کار قرار دهد.

وی با بیان اینکه گزارش مزبور را در سطح شهر می‌شنویم اما باید یک شاکی برای این موضوع پیدا شود تا مجلس ورود کند اظهار داشت: اگر استارت این کار از سوی حتی مردم زده شود ما حاضر هستیم که در این خصوص وارد و تذکرات لازم را به وزارت راه و  شهرسازی و شهرداری بدهیم.

* مسئولیت نظارت بر اجرای ضوابط و مقررات شهرسازی در کشور مشخص است 

خسروی با اشاره به اینکه برنامه‌های کمیسیون عمران و حتی مجلس از مدتها قبل هماهنگ و برنامه‌ریزی می‌شود و اینگونه موارد باید به طور خاص رسیدگی شود،گفت: به هر حال بر اساس ماده ۳۵ مسئولیت نظارت بر اجرای ضوابط و مقررات شهرسازی در کشور مشخص است و ما نیز موظف هستیم به شهرداری و وزارت راه و شهرسازی تذکرات لازم را بدهیم.

منبع:فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: