۶ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۱۷

برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید مدیران اقتصاد مقاومتی تربیت شود

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید مدیران اقتصاد مقاومتی تربیت شود.

به گزارش عیارآنلاین، محسن صرامی پیرامون دلایل افت قیمت نفت در بازارهای جهانی که پایین‌ترین قیمت را در سال ۲۰۱۴ تجربه می‌کند، اظهار کرد: دلیل این افت قیمت را می‌توان به بی‌نظمی‌هایی که در برگزاری اجلاس اوپک صورت گرفته، نسبت داد.

صرامی نماینده مجلس

وی افزود: در این مدت این اجلاس به صورت منظم انجام نشده و در واقع مدت‌ها است که شکل نگرفته و با توجه به اینکه هرکاری نیاز به مدیریت دارد، مدیریتی که باید برای حفظ شرایط و نگاه به آینده عمل کند، در حال حاضر این مدیریت در اوپک صورت نگرفته است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: از طرف دیگر نیز این موج اقتصادی برای این است که کشورهایی مانند آمریکا و کشورهای اروپایی نیاز به ذخایر داشتتند، بنابراین لابی‌هایی کرده تا قیمت را پائین آورند و از این طریق ذخایر خود را تامین کنند و احتمالا بعد از این تامین ذخیره صعود قیمت را داریم.

وی پیرامون این موضوع که نگرانی حاصل از افت قیمت نفت به دلیل وابستگی کشور به ذخایر نفتی بوده، تصریح کرد: وقتی که در کشور ما شعار جای عمل را می‌گیرد، این چالش‌ها به وجود می‌آید و همه می‌گویند که بودجه باید غیروابسته باشد و متولی این کار در سیاست‌گذاری دولت و در قوانین مجلس بوده اما در این ۲ سال که مجلس بودیم هیچ تحرکی برای این که عدم وابستگی بودجه به نفت اعلام شود، صورت نگرفته است.

صرامی بیان کرد: در حوزه‌های بهره‌برداری از صنعت بیمه، صنعت گردشگری و صنایعی که در کشور به لحاظ جغرافیایی می‌توانیم از آنها بهره‌مند شده و ایجاد دلار و ارز کنیم سیاست‌گذاری نشده و وابستگی ما هر سال به نفت بیشتر شده و دولت‌ها تنها شعار می‌دهند که ما در حال جدا شدن از نفت هستیم اما سال گذشته این وابستگی بیشتر شده و امسال بدون شک بیشتر می‌شود و ما تا قابلیت‌های صنعت گردشگری، بیمه‌ها و گمرکات را نشناسیم، بدون شک این وابستگی ادامه پیدا می‌کند.

وی با اشاره به لایحه خروج از رکود دولت، اظهار کرد: لایحه خروج از رکود به اسم اقتصاد مقاومتی بوده و در واقع این لایحه دستکاری‌های قوانین به نفع عملکردهای دولت بوده و دید کلان‌نگر در آن دیده نمی‌شد که مجلس نیز به آن رای مخالف داد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید در ابتدا مدیر اقتصاد مقاومتی تربیت شود، مدیری که دور از تجملات و شرایط گروهی بوده و مدیر عملیاتی، میدانی و کلان‌نگر باشد و ما قبل از اینکه بودجه‌گذاری در اقتصاد مقاومتی انجام دهیم باید مدیران اقتصاد مقاومتی را تربیت کنیم چرا که اقتصاد مقاومتی تئوری جدیدی است که باید توسط مدیران عملیاتی شود و مدیران فعلی بدون آموزش نمی‌توانند اقتصاد مقاومتی را اجرایی کنند.

منبع:تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: