۶ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۱۱

ورود هیأت پاکستانی به تهران برای احیای پروژه خط لوله صلح/ پیشنهاد جدید واردات گاز LNG مطرح می‌شود

هیأت پاکستانی امروز به تهران آمده است تا پروژه اجرای خط لوله صلح بین ایران و پاکستان را احیا کند. قرار است در این سفر درخواست واردات گاز LNG از ایران نیز مطرح شود.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از کاستومزتودی، هیأت پاکستانی امروز به تهران آمده است تا قرارداد ۷٫۶ میلیارد دلاری اجرای خط لوله صلح بین ایران و پاکستان را احیا کند.

خط لوله صلح- پاکستان

بر اساس این گزارش، وزیر نفت این کشور ،خاقان عباسی، هیأت پاکستانی را در این سفر رهبری می‌کند و قرار است با مقامات ایرانی روی اهداف جدید ادامه پروژه خط لوله صلح ایران و پاکستان گفت‌وگو کنند.

همچنین این هیأت پاکستانی را مبین سائولات مدیرعامل سیستم‌های گاز دولتی داخلی پاکستان نیز همراهی می‌کند.

برنامه‌ریزی شده است که خاقان عباسی وزیر نفت پاکستان ملاقاتی با همتای ایرانی خود بیژن نامدار زنگنه با محور ضروریت‌های لازم برای افزایش حجم روابط تجاری و ارتقاء قراردادهای فی‌مابین و همچنین مسائل داخلی دو کشور صحبت کنند.

این هیئت همچنین درباره نحوه افزایش امنیت مرزها و نیز مقابله با قاچاق مواد مخدر و مقابله با ورود غیرقانونی و فعالیت گروه‌های تروریستی بحث خواهند کرد.

ایران و پاکستان معاهده‌ای را برای ساخت خط لوله گازی در سال ۱۹۹۵ امضا کردند. بعد از آن، ایران طرح توسعه این خط لوله از پاکستان به هندوستان را مطرح کرد و در فوریه سال ۱۹۹۹ توافقنامه بین ایران و هندوستان امضا شد.

بر اساس این توافق، قرار بود که پاکستان پروژه خط لوله صلح را تا دسامبر سال ۲۰۱۴ به پایان برساند، اما به دلیل اعمال تحریم‌ها از سوی آمریکا نتوانست ایجاد خط لوله را در بخش داخل مرزهای خودش انجام دهد.

ایران ۹۰۰ کیلومتر از سهم ایجاد خط لوله را در خاک خودش آماده کرده و منتظر است کشور پاکستان ۷۰۰ کلیومتر ایجاد خط لوله صلح را تمام کند.

بر اساس این گزارش، در بخش دوم این قرارداد، پاکستان پیشنهاد جایگزین واردات گاز LNG به جای گاز طبیعی را مطرح خواهد کرد.

بر اساس این طرح، ایران بایستی گاز طبیعی خود را به LNG تبدیل و بعد صادر کند. صادرات گاز LNG از طریق بنادر عمان انجام می‌شود.

ایران و عمان قراردادی بسته‌اند که بر اساس آن در ۲۵ سال آینده به ارزش ۶۰ میلیارد دلار گاز طبیعی از ایران خریداری کنند.

منبع: فارس

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: