پیشنهاد واردات ۲۰۰ هزار تن پرتقال برای تأمین میوه شب عید

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با بیان اینکه سرمازدگی سال گذشته باغات مرکبات شمال کشور موجب کاهش تولید پرتقال امسال شده است، گفت: برای تنظیم بازار شب عید پیشنهاد واردات ۲۰۰ هزار تن پرتقال را داده‌ایم.

به گزارش عیارآنلاین، سید رضا نورانی رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی در مورد وضعیت و میزان تولید مرکبات در سال جاری گفت: بررسی اتحادیه ملی محصولات کشاورزی در مرداد ماه سال جاری نشان می‌دهد که وضعیت تولید مرکبات امسال نسبت به سال گذشته کاهش دارد.

رضا نورانی - نورایی

سرمازدگی باغات مرکبات را دچار آسیب جدی کرد

وی افزود: به علت بارش برف سنگین و سرمازدگی باغات مرکبات مازندران در دی و بهمن سال گذشته باغات مرکبات این استان دچار آسیب جدی شد و به همین دلیل در تولید مرکبات بخصوص پرتقال با کاهش تولید مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه امسال در تولید نارنگی مشکلی وجود ندارد و وضعیت تولید آن خوب است، گفت: در مورد میوه‌های دیگر مانند سیب وضعیت تولید امسال خوب است و نه تنها میزان تولید این میوه کفاف مصرف داخلی را می‌‌دهد بلکه می‌توان بخشی از آن را هم صادر کرد.

کاهش تولید پرتقال شمال

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی بیان داشت: باغات مرکبات غرب استان مازندران به دلیل سرمازدگی سال گذشته نسبت به باغات شرق این استان دچار آسیب بیشتری شدند بطوریکه در باغات مرکبات غرب مازندران حدود ۸۰ درصد کاهش تولید پرتقال خواهیم داشت.

وی افزود: اما در مقابل در اثر سرمازدگی باغات شرق مازندران دچار آسیب کمتری شدند و شاید حدود ۴۰ درصد در این قسمت با کاهش تولید مرکبات مواجه باشیم.

وضعیت تولید پرتقال جنوب خوب است

نورانی با بیان اینکه برای ایام نوروز و سیاه بهار بیشتر از پرتقال شمال استفاده می‌شود، گفت: امسال به دلیل کاهش تولید در مرکبات شمال کشور باید برای تأمین پرتقال آن دوره به سراغ پرتقال جنوب برویم که علیرغم تولید خوب پرتقال در جنوب آن را نمی‌توان تا شب عید نگهداری کرد زیرا این میوه کیفیت خود را تا آن زمان از دست می‌دهد و بعد از بهمن ماه دیگر قابل مصرف نیست.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی بیان داشت: برداشت پرتقال والنسیا جنوب کشور از اواسط اسفند شروع و تا اواسط فروردین ادامه دارد ولی میزان تولید این پرتقال محدود است.

وی افزود: بنابراین برای جلوگیری از کمبود مرکبات و تأمین پرتقال شب عید و اوایل بهار پیش‌بینی می‌شود واردات ۲۰۰ هزار تن پرتقال لازم باشد.

نورانی با بیان اینکه ما مخالف واردات هستیم، گفت: اما قانون تجارت جهانی حکم می‌کند که اگر میزان تولید محصولی در داخل کشور کاهش یافت، برای جلوگیری از افزایش قیمت آن کالا را وارد کرد و از طریق واردات کمبود را جبران کرد.

نورانی اظهار داشت: هنوز مجوزی برای واردات مرکبات داده نشد و اصراری به آن نداریم بلکه وظیفه ما اطلاع رسانی از وضعیت موجود است به همین دلیل پیشنهاد واردات ۲۰۰ هزار تواردات را داده‌ایم.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: