۲۸ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۳۲
دکتر کبگانیان خبر داد:

تشکیل بنیاد ملی علم و فناوری ایران

جلسه ۵۴ ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور، روز سه شنبه ۱۳۹۳/۸/۲۷ به ریاست دکتر محمد رضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر منصور کبگانیان قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در خصوص دستور این جلسه گفت: این جلسه، اولین جلسه بعد از ابلاغ حکم مقام معظم رهبری مد ظله العالی بود و به همین مناسبت در ابتدای این جلسه بخش هایی از این حکم که مربوط به حوزه علم و فناوری بود بازخوانی شد.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب مد ظله العالی در این حکم همکاری جدی قوای سه گانه به ویژه قوه مجریه و اعضای شورای عالی با ستاد راهبری اجرای نقشه جامع را مطالبه فرموده اند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: دراین جلسه پیشنهاد شد در کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی و دولت نمایندگانی از ستاد راهبری اجرای نقشه جامع حضور پیدا کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیر کبیر گفت: بررسی نحوه اجرای سیاست های حمایت از فعالیت تمام وقت دانشجویان دوره دکترا در این جلسه مطرح شد و اعضا نظرات خود را در این باره اعلام کردند.

وی افزود: نزدیک به ۳ سال از ابلاغ این سیاست‌ها توسط ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور می‌گذرد ولی هنوز در این باره با مشکلات و ضعف هایی روبرو هستیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در جلسات آینده ستاد این موضوع را در دستور کار قرار خواهیم داد و بعد از ارائه گزارش دو وزارتخانه علوم و بهداشت، موضوع در شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی

وی افزود: اعضا همچنین از وضعیت بودجه پژوهش در کشور ابراز نگرانی کردند و مقرر شد در این باره با معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور که به تازگی در شورای عالی انقلاب فرهنگی عضویت پیدا کرده اند، مکاتبه شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیر کبیر در خصوص بررسی مأموریت ها و وظائف جهاد دانشگاهی در چار چوب اجرای نقشه جامع علمی کشور ادامه داد: پس از بحث و بررسی موضوع توسط اعضا و استماع گزارش تهیه شده معاونت ستاد راهبری اجرای نقشه جامع، اعضا مقرر کردند در این زمینه بررسی دقیق‌تری انجام شده و در جلسه آینده ستاد بررسی شود.

دکتر کبگانیان گفت: همچنین در این جلسه پیشنهاد شد صندوق پژوهشگران به ” بنیاد ملی علم و فناوری ایران ” تبدیل شده و ریاست هیئت امنای آن نیز بر عهده معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری باشد، که این پیشنهاد نیز به تصویب رسید.

وی در پایان افزود: تلاش در مسیر اجرای سیاست های مقرر در نقشه جامع علمی کشور از اهم وظائف این بنیاد خواهد بود.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: